14.01 ok. godz. 18.30 straż pożarna została wezwana do mężczyzny, który groził samobójstwem, stojąc na zamrzniętej tafli Jeziora Barlewickiego. Na miejscu pojawił się zastęp strażaków i patrol policji. Nawiązano kontakt z mężczyzną na lodzie, który niebezpiecznie zbliżył się do krawędzi tafli. Ratownicy w ubraniach do pracy w wodzie przygotowywali się do wejścia na lód i sprowadzenia mężczyzny na brzeg. Mężczyzna oddalił się jednak od krawędzi lodu i udał się w głąb jeziora, znikając z pola widzenia ratownikom. Podjęło poszukiwania od strony wody oraz od strony brzegu przy wykorzystanniu kamery termowizyjnej. Dodatkowo w poszukiwaniach brały udział trzy patrole policji oraz zadysponowano zastęp z deską lodową z OSP Dzierzgoń. Na miejsce wezwano oficera operacyjnego, OSP Postolin oraz SGRWN Elbląg. W trakcie poszukiwań policja nawiązała kontakt z mężczyzną, który po rozmowie dobrowolnie zszedł z Jeziora Zajezierskiego, gdzie go ondaleziono i został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
14 stycznia o godz. 12.39 dyspozytor stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o zderzeniu czołowym dwóch aut osobowych, na wysokości remizy strażackiej w Postolinie (gm. Sztum). Doszło do zabalkowania drogi powiatowej w obu kierunkach. Jednak przed godz. 14.00 ruch był już przywrócony. W chwili przybycia na miejsce służb kierowcy, znajdowali się poza pojazdami. Ratownicy odłączyli akumulatory w obu pojazdach, zabezpieczyli wyciek płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu. Kierowcy uskarżali się na złe samopoczucie, zadysponowanie ZRM. Poszkodowani w stanie ogólnym dobrym zostali przekazani ZRM, a następnie przetransportowano ich do miejscowego szpitala.
14 stycznia o godz. 12.13 w Gościszewie podjęto interwencję do usunięcia plamy oleju na drodze. Na DK nr 55 przy wjeździe do miejscowości znajdowała się plama o powierzchni 10m kw. Na miejscu wprowadzono ruchu wahadłowy. Substancje zebrano przy pomoy sorbentu.
13 stycznia ok. 6.45 doszło do wypadku w Dzierzgoniu.Na DW nr 515 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Auta zderzyły się czołowo, jednak wszyscy uczestnicy opuścili pojazd przed przybyciem ekipy pogotowia. Na miejsce przybył także patrol policji. Zastęp strażaków odłączył akumulatory w pojazdach i zebrał plamy oleju.
Straż pożarna była także kilka razy wzywana do ugaszenia palących się sadzy w kominie w dniach: 9.01 w Sztumie, 11.01 w Dzierzgoniu i 12 stycznia w Gisielu (gm. Stary Dzierzgoń).
--
RZECZNIK PRASOWY KP PSP SZTUM
st. kpt. DARIUSZ TREĆ
Podczas minionego weekendu na terenie Komendy Powiatowej Policji w Sztumie doszło do kilkunastu interwencji. Jak co roku sztumscy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu na ulicach miasta pojawiła się większa liczba patroli. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy zwracali szczególną uwagę na to, czy zbiórki były prowadzone przez osoby do tego uprawnione. Dbano również o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także prowadzono działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.
Policjanci ze Sztumu ustalają przyczyny zdarzenia drogowego, do którego doszło w sobotę rano w w Nowcu (gm. Dzierzgoń). Jak wstępnie ustalono 23-letni kierujący osobowym seatem podczas wyprzedzania uderzył czołowo w volkswagena. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie odniósł obrażeń. Kierowcy byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali jednak prawo jazdy 23-letniemu mieszkańcowi gm. Susz. Kierowcom zatrzymano także dowody rejestracyjne pojazdów. Na miejscu interweniowali funkcjonariusze ruchu drogowego oraz służby ratunkowe i strażacy.
Funkcjonariusze apelują, aby zwracać uwagę na ograniczenie prędkości, stosowanie się do znaków drogowych, zapinanie pasów bezpieczeństwa i przede wszystkim o powstrzymywanie się od wsiadania za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Te kilka zasad z pewnością uchroni nas od nieszczęśliwych następstw wypadków drogowych. Pamiętajmy także o właściwym przygotowaniu naszego samochodu do okresu zimowego.
Policjanci zabezpieczali niedzielny I Bieg w Dzierzgoniu zorganizowany w ramach tamtejszego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W związku z jego organizacją część ulic została wyłączona z ruchu kołowego. Wprowadzono także ograniczenia w parkowaniu. Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali policjanci ruchu drogowego i prewencji. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.
W biegu brali udział zawodnicy z różnych grup wiekowych, począwszy od najmłodszych, kończąc na ich opiekunach oraz wszystkich chętnych. Policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi i patrolowcy z dzierzgońskiej policji nadzorowali bezpieczeństwo ponad kilkudziesięciu uczestników w najbardziej newralgicznych miejscach trasy biegu. Pomimo niskich temperatur przebieg zabezpieczenia odbył się bez wydarzeń.
--
RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM
mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA
Fot. KPP Sztum