Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Krecik poznaje Polskę” - projekt Przedszkola nr 10 w Malborku - 05.12.2017

„Krecik poznaje Polskę” - projekt Przedszkola nr 10 w Malborku - 05.12.2017 fot. Przedszkole nr 10 w Malborku/ 82-200.pl
Dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola nr 10 w Malborku uczestniczyły w realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod hasłem „Krecik poznaje Polskę”.

Uczucia patriotyczne i przywiązanie do Ojczyzny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie przygotowania dziecka do życia w społeczeństwie. Są one także elementem wychowawczo-dydaktycznym, który kształtuje rozwój dziecka i jego świadomość „kim jestem i gdzie mieszkam”. Dla małego dziecka pojęcie „ojczyzna” jest określeniem abstrakcyjnym, ponieważ przedszkolak nie rozumie w pełni jego zakresu znaczeniowego. 

Projekt ”Krecik poznaje Polskę” umożliwił dzieciom dokładne przyjrzenie się i poznanie nie tylko najbliższej „małej Ojczyźnie”, ale przede wszystkim innych regionów Polski.

Krecik, bajkowa postać, wyruszył na początku września w podróż po całej Polsce. Swoją przygodę zaczął w Częstochowie. Odwiedzając przedszkola przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu, z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić.

Projekt został objęty patronatem pana Jarosława Krykwińskiego - Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Rady Miasta Częstochowy na czele z jej przewodniczącym Zdzisławem Wolskim.

Maskotka Krecika podróżuje z bagażem, w którym znajdują się liczne niespodzianki m.in. pamiętnik podróży, do którego Krecik będzie zbierał pamiątkowe wpisy, mapa Polski, na której każdy będzie zaznaczał, gdzie Krecik dotarł oraz kolorowanki i bajka o przygodach Krecika. 

Projekt zakończy się stworzeniem prezentacji multimedialnej oraz wystawy dokumentacji fotograficznej i pamiątek charakterystycznych dla różnych regionów kraju zgromadzonych podczas podróży. Na wystawie zaprezentowana zostanie także mapa Polski, na której zaznaczona będzie trasa podróży Krecika. 

Zainteresowanie udziałem w projekcie było bardzo duże. Spośród 1000 zgłoszeń do udziału w projekcie wybrano 300 przedszkoli. Grupa dzieci 4-5-letnich „Motylki” z Przedszkole nr 10 została zgłoszona do udziału w projekcie w sierpniu br. z inicjatywy nauczycielki Agnieszki Czechowskiej-Piękoś. Krecik przybył do Malborka 28 br. na 4 dniową wizytę.

Na powitanie odbył się bal przy muzyce dawnej. Dzieci zostały przebrane w stroje nawiązujące do odległej epoki. Krecik razem z dziećmi wysłuchał bajki o Malborku pt. „Bajka o małej rybce”, napisanej przez mieszkańca naszego miasta pana Tadeusza Łachackiego. Poznał wiele ciekawostek malborskiej warowni, oglądał wspólnie z dziećmi bursztyny i albumy o mieście i jego zabytkach. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały makietę zamku i portrety krecika. Rozwiązywały zagadki dotyczące zamku i miasta. 

Krecik wspólnie z dziećmi spacerował po Malborku. Najważniejszym miejscem był zamek czyli największa gotycka warownia na świecie, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krecik kontynuuje podróż po Polsce, już jest w górach w Milówce.

Projekt zrealizowała nauczycielka Agnieszka Ziętko.

 

 

Info i foto : Przedszkole nr 10 w Malborku/ 82-200.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.