Wydanie nr 24/2025, Piątek 24.01.2025
imieniny: pokaż (7 imion)Chwalibog, Franciszek, Milena, Wera, Ksenia, Rafał, Tymoteusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Narkotyki w magazynach, majątek przepisany na 3- letnie dziecko, 43 osoby aresztowane - "Gang Suchego" rozbity! Akcja CBŚ i prokuratury okręgowej w Warszawie zakończona sukcesem! - 02.10.2017

Narkotyki w magazynach, majątek przepisany na 3- letnie dziecko, 43 osoby… fot. cbsp.policja.pl/http://www.policja.pl
43 osoby zatrzymane, w tym 3 za granicą, 75 obiektów przeszukanych w Polsce i 4 poza granicami, zabezpieczona broń, amunicja, narkotyki i fałszywe euro, to efekt pracy warszawskich policjantów z CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów z CBŚP, KSP, KPP w Płońsku oraz BOA KGP. Śledczy działali we współpracy z funkcjonariuszami z Holandii, Niemiec i Francji oraz Europolem i Eurojust. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 4,5 mln złotych.

Funkcjonariusze warszawskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą czynności w sprawie  zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o produkcję, obrót i przemyt środków odurzających oraz substancji psychotropowych, obrót bronią palną (w tym również poza granice Polski), produkcję i rozprowadzanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, kradzieże luksusowych samochodów, a także inne przestępstwa kryminalne.

Śledztwo jest wielowątkowe, obejmujące nie tylko teren Polski, ale również kraje Europy Zachodniej. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie „grupy Suchego” byli powiązani z innymi grupami przestępczymi działającymi wcześniej na terenie Warszawy i innych miast, w tym „grupą mokotowską”, „żoliborską”, „szkatułową” i „mławską”. Działalność grupy, której dotyczy śledztwo obejmuje lata 2000-2016 r.

W minionym tygodniu policjanci zatrzymali 43 osoby związane z przestępczym procederem, w tym 3 za granicą (na terenie Francji i Niemiec) na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, we współpracy z organami śledczymi tych krajów oraz Europolem i Eurojust. Dodatkowo  jedenastu podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych, gdzie w chwili obecnej są pozbawieni wolności w innych sprawach.

W akcji zatrzymania podejrzanych wzięło udział ponad 330 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomaganych przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji,  Komendy Powiatowej Policji w Płońsku oraz BOA KGP. Policjanci w tym samym czasie weszli do domów, mieszkań i magazynów m.in. w Warszawie, Radomiu, Ciechanowie, Płońsku, Pułtusku, Wyszogrodzie i Gdyni. Ponadto w zakresie właściwości miejscowej, na terenie innych krajów czynności procesowe wykonywali również funkcjonariusze policji z Holandii, Niemiec i Francji, we współpracy z CBŚP i Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Łączenie przeszukano 75 miejsc na terenie Polski i 4 za granicą.

Podczas przeszukań policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej wraz z amunicją, znaczne ilości narkotyków, fałszywe banknoty Euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz tytoń tzw. krajankę służącą do wyrobu papierosów.

W celu sprawnego przeprowadzenia czynności, w siedzibie Eurojust w Hadze stworzono centrum koordynacyjne, w ramach którego prokuratorzy z poszczególnych krajów, w tym z Prokuratury Okręgowej w Warszawie,  na bieżąco wymieniali informacje o przebiegu czynności. Również wcześniej w toku prowadzonego śledztwa polscy prokuratorzy i policjanci CBŚP wielokrotnie przebywali w Hadze, gdzie omawiane były kwestie dotyczące działalności grupy oraz planowano kolejne czynności śledcze. W akcji na terenie Polski, wziął udział przedstawiciel Europolu, który zapewnił natychmiastową wymianę informacji z funkcjonariuszami biorącymi udział w działaniach na terenie Holandii i Niemiec.

Policjanci CBŚP doprowadzili 43 zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie podejrzani  usłyszeli  kilkadziesiąt zarzutów popełniania przestępstw, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji ponad 900 kg amfetaminy, wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających i substancji psychotropowych, udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, handlu bronią palną, m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia, kradzieży luksusowych pojazdów, a także szeregu innych przestępstw kryminalnych. Jednemu z podejrzanych przedstawiono ponadto zarzut usiłowania zabójstwa. Dominikowi O. ps. „Suchy” przedstawiono łączenie 8 zarzutów popełniania przestępstw, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, na wniosek prokuratora wobec 34 podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.  W stosunku do innych osób zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.

W wyniku przeprowadzonych działań status podejrzanych posiada obecnie 50 osób, którym przedstawiono łączenie prawie 200 zarzutów popełniania przestępstw. Trzydziestu siedmiu podejrzanych przebywa w Aresztach Śledczych.

Na poczet grożących kar, prokurator prowadzący śledztwo dokonał na mieniu podejrzanych zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 4,5 mln złotych. Zabezpieczono 500 tyś zł w gotówce, luksusowe samochody oraz nieruchomości. W sprawie wykorzystano tzw. konfiskatę rozszerzoną, co pozwoliło zabezpieczyć nieruchomość zakupioną przez jednego z  podejrzanych na 3-letnie dziecko.

Była to jedna z większych międzynarodowych realizacji polskiej prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie Europy w ostatnim czasie. W ogromnym przedsięwzięciu jednoczesnego zatrzymania 40 osób i przeszukania 75 obiektów wzięło udział ponad 330 policjantów CBŚP, nie tylko z Zarządu warszawskiego, ale również z łódzkiego, poznańskiego, gdańskiego i radomskiego oraz innych komend. Sprawne przeprowadzenie zakres postępowania, w tym ilość zatrzymanych w sprawie osób, wymagał zaangażowania w czynności procesowe związane z ogłoszeniem zarzutów i skierowaniem do sądów wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wszystkich prokuratorów Wydziału II ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Sprawa ma charakter rozwojowy, w toku śledztwa planowane są kolejne czynności mające na celu procesowe rozliczenie wszystkich osób zaangażowanych w przestępczy proceder.

 

 

Info i foto : cbsp.policja.pl/ policja.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.