Przekroczenia stężeń pyłu w powietrzu wiążą się z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń kancerogennego benzo(a)pirenu. Niebezpieczna jest krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5, bowiem powoduje on wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji. Życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy.
Spalanie paliw w celu pozyskiwania energii jest głównym źródłem emisji zanieczyszczeń powietrza. Ponad 75% emisji NOx i SO2, ok. 70% emisji CO, ponad 75% emisji pyłów i ponad 90% CO2 pochodzi właśnie z procesów spalania paliw. Najwyższą emisją toksycznych substancji charakteryzuje się spalanie węgla w piecach i kotłach c.o. z ręcznym wprowadzaniem paliwa do komory spalania.
Celem konkursu jest wyłonienie spośród zgłoszonych zadań tych, których realizacja przyniesie najlepsze efekty ekologiczne wyrażone wielkością uzyskanej redukcji emisji substancji szkodliwych do atmosfery, a następnie dofinansowanie ich realizacji w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz z budżetu Miasta Malborka.
Generalnym celem Konkursu jest poprawa jakości powietrza, a przez to poprawa zdrowia i jakości życia mieszkańców Pomorza, w tym Malborka.
Do konkursu mogą zostać zgłoszone zadania dotyczące modernizacji źródeł energii cieplnej, poprzez likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem, polegającej na zastąpieniu ich:
- kotłami opalanymi gazem lub olejem opałowym,
- źródłami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii (pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły opalane biomasą),
- podłączeniem do sieci ciepłowniczej.
Zadania mogą dotyczyć źródeł ciepła zasilających budynki:
- jednorodzinne, stanowiące własność osób fizycznych, gdzie docelowa moc źródeł po modernizacji wyniesie do 30 kW,
- wielorodzinne, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe,
- wielorodzinne, stanowiące własność Gminy.
Do konkursu mogą być zgłaszane tylko zadania nie rozpoczęte dla których została wykonana dokumentacja fotograficzna stanu istniejącego.
Kwota dotacji dla danego źródła uzależniona jest od mocy źródła po modernizacji oraz od rodzaju paliwa zastosowanego w miejsce węgla lub koksu i w zależności od przyjętego rozwiązania.
Konkurs dla mieszkańców jest ogłaszany w danym roku kalendarzowym, w momencie aplikowania Miasta Malbork o pozyskania środków finansowych z WFOŚiGW w Gdańsku.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Malbork pok. 303 lub dzwoniąc pod numer tel. 55 62 90 492.
- Pliki do pobrania
- Czyste Powietrze Pomorza 2011 (rozmiar: 1615 kB)
- Czyste Powietrze Pomorza 2012 (rozmiar: 61 kB)
- Osiągnięty efekt ekologiczny 2012 (rozmiar: 191 kB)
- Ulotka informacyjna 2015 (rozmiar: 76 kB)
- Czyste Powietrze Pomorza 2014 (rozmiar: 89 kB)
- Ogłoszenie - Czyste Powietrze Pomorza 2015 (rozmiar: 22 kB)
- Czyste Powietrze Pomorza 2015 (rozmiar: 558 kB)
- Ogłoszenie - Czyste Powietrze Pomorza 2016 (rozmiar: 8 kB)
- Ogłoszenie - Czyste Powietrze Pomorza 2017 (rozmiar: 21 kB)