Wydanie nr 315/2024, Niedziela 10.11.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Probus, Nimfa, Stefan, Andrzej, Leon, Leona, Ludomir, Uniebog
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uczniowie sztumskiej „dwójki” z wizytą w Zębie - najwyżej położonej miejscowości w Polsce – 28.05.2016

  • Wydanie nr 315/2024
  • 30 maja 2016, 08:39
  • UMiG Sztum
  • Wiadomości
Choć do upragnionych wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, uczniowie sztumskiej „Dwójki” postanowili już teraz udać się na popularne szlaki turystyczne, aby odpocząć przed trudem związanym z wystawianiem ocen oraz zakończeniem roku szkolnego. W grupie szczęśliwców znalazła się klasa VI c, która miniony tydzień spędziła w Zębie - najwyżej położonej miejscowości w Polsce.

Program wycieczki był niezwykle bogaty, dzięki czemu młodzi sztumianie mogli poznać najpiękniejsze zakątki polskiej części Tatr oraz podziwiać malownicze panoramy tatrzańskich dolin i szczytów. Wejście na Gubałówkę, po trudach niemal dwunastogodzinnej podróży, było tylko lekką rozgrzewką oraz krótką aklimatyzacją w nowych warunkach, związanych nie tylko z różnicą wysokości, ale i temperaturą wynoszącą od 1 do 7 stopni. Jedno i drugie okazało się bardzo przydatne już dnia następnego, podczas wycieczki pieszej po Dolinie Chochołowskiej. W czasie spaceru najdłuższą tatrzańską doliną warunki pogodowe zmieniały się jak w kalejdoskopie –  grad, śnieg, deszcz, na zmianę ze słońcem, ale mimo tego wszyscy bez wyjątku zdobyli  Grzesia (1653 m n.p.m.). Kolejny punkt wycieczki stanowiła Dolina Strążyńska z wieńczącym jej trasę wodospadem Siklawica. 

Nie ona jednak była celem samym w sobie, lecz wznosząca się nad nią Sarnia Skała (1377 m n.p.m.), dzięki której można stanąć w oko w oko z Giewontem - tym razem chmurnym, groźnym i niedostępnym. Największym wyzwaniem dla uczniów i opiekunów okazało się wejście Halą Gąsienicową nad Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m n.p.m.). Szlak to bardzo długi – ponad 20 kilometrów oraz charakteryzujący się dużą ekspozycją, co jest szczególnie dokuczliwe dla osób z lękiem wysokości oraz przestrzeni. Grupa sztumian także w tych trudnych warunkach spisała się na medal, na każdym kroku wspierając wszystkich, którzy tego wsparcia potrzebowali. Zwieńczeniem 5-dniowej wycieczki było błogie lenistwo na Rusinowej Polanie. A tam wrażeń, myśli i uczuć milion… Zapierający dech w piersiach widok na Gerlach oraz Rysy – przywołujący dalekie i bliższe wspomnienia, co było i kiedy… oraz  wzbudzający tęsknotę za tym, co zostało w Sztumie…


Uczniowie klasy VI c oraz ich  rodzice bardzo dziękują p. Agnieszce Zgubińskiej oraz p. Agnieszce Jaroszewskiej za zorganizowanie wycieczki oraz opiekę w czasie jej trwania.

UMiG Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.