Wydanie nr 56/2024, Niedziela 25.02.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Koniecwałd: Dziesiątki kilogramów martwych ryb w Jeziorze Kaniewo – 7.04.2016

  • Wydanie nr 56/2024
  • 9 kwietnia 2016, 11:42
  • ZO PZW w Elblągu
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Koniecwałd: Dziesiątki kilogramów martwych ryb w Jeziorze Kaniewo –… fot. ZO PZW Elbląg
Jak informuje Biuro Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu, 184 kg śniętych ryb (karaś, lin, leszcz, okoń, płoć) zostało zebranych w dniu 7 kwietnia br. z Jeziora Kaniewo w Koniecwałdzie (gm. Sztum). Ciała ryb były skażone nieznaną substancją chemiczną.

Martwe ryby zostały zebrane przez członków koła PZW „Okonek” w Sztumie przy Stowarzyszeniu Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza.  Ryby zostały przekazane do zakładu utylizacyjnego wskazanego przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku. Część ryb znajdowała się w stanie agonalnym, wykazując objawy uszkodzenia lub zmian w centralnym układzie nerwowym wywołanych nieznaną substancją chemiczną. Wskazywały na to: koliste ruchy, pływanie na boku lub ogonie, nieskoordynowane wyskakiwanie z wody. Takie objawy świadczą u uszkodzeniach w układzie nerwowym.

Co ciekawe Biuro PZW w Elblągu informowało niedawno o poważnym zanieczyszczeniu wymienionego wyżej jeziora. Doszło do niego 26 i 27 marca, kiedy to nastąpił  zrzut nieoczyszczonych ścieków do dopływu j. Kaniewo w Koniecwałdzie (gm. Sztum).  O tym fakcie powiadomili PZW w Elblągu wędkarze z kół PZW w Sztumie.

- Do 6 kwietnia br. członkowie z koła PZW w Sztumie zebrali ponad 100 kg śniętych ryb – informuje Krzysztof Cegiel, dyr. Biura ZO PZW Elbląg. - Akcja była kontynuowana w kolejnych dniach. Okręg PZW w Elblągu wdrożył procedury stosowane w takich przypadkach czyli powiadomił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku i Starostwo Powiatowe w Sztumie. 7 kwietnia (czwartek)  śnięte ryby zostały odebrane przez firmę utylizacyjną. Pobrano już próbki wody i podjęto dalsze kroki przez Okręg PZW w Elblągu, zmierzające do wykrycia sprawcy zatrucia wody.

ZO PZW w Elblągu
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Osa
Osa 12.05.2016, 22:26
Nie dziesiątki a już ponoć w tonach te ryby padły i jeszcze padają tylko wybierać nie ma komu!!!
g. falkiewicz
g. falkiewicz 19.04.2016, 21:43
czy można już łowić ryby w j. kaniewo w miejscowości koniecwałd -czy spożycie ich nie zagraża zdrowiu i jaki jest wynik badania tych śniętych ryb czemu , PZW Elbląg nie informuje o tym fakcie na bieżąco? jestem wędkarzem i chciała bym mieć pewność co do spożycia tych ryb