Partnerem w projekcie jest współpracująca od lat ze szkołą, Szkoła Zawodowa z Elmshorn z Niemiec oraz instytucja edukacyjna Bildungsberatung & Schulervermittlungsagentur z Austrii.
- Nasi partnerzy mają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów tego typu, współpraca z nimi zagwarantuje wysoką jakość praktyk i pozwoli z sukcesem zrealizować cele projektu - mówi Koordynator projektu Magdalena Haftkowska.
Uczestnicy projektu, przed wyjazdem na staże zagraniczne, wezmą udział w zajęciach przygotowawczych tj. kulturowych, pedagogicznych i językowych, prowadzonych przez nauczycieli naszej placówki. Zajęcia pomogą im poznać kulturę i zwyczaje krajów, zasady bezpieczeństwa, odpowiedniego zachowania się w trudnych sytuacjach oraz podszkolić słownictwo branżowe. Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają: certyfikaty wystawiane przez instytucje wysyłającą i przyjmującą z potwierdzeniem zdobytych umiejętności (ECVET) dokument Europass Mobilność, dokument Paszport Językowy certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.
Udział w projekcie jest bezpłatny. W ramach przyznanych środków uczniowie mają zapewnione: zajęcia przygotowujące do udziału w praktykach, transport autokarowy/lotniczy, noclegi, wyżywienie, transfery, ubezpieczenie NNW, KL i OC, wycieczki lokalne, kieszonkowe oraz opiekę ze strony szkoły i instytucji przyjmującej.
Realizacja projektu ma na celu: podniesienie poziomu kwalifikacji i zdobycie doświadczenia w zawodzie technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie kucharz przygotowanie młodzieży do wejścia na trudny, dynamiczny rynek pracy poprzez uzyskanie rzeczywistych kompetencji i umiejętności ułatwienie przejścia z etapu nauki do zatrudnienia promowanie równego dostępu i włączenia społecznego przez ułatwienie dostępu do staży uczniom ze środowisk o niekorzystnej sytuacji materialnej podniesienie kwalifikacji, wartości, pewności siebie i chęci do pracy osób wykluczonych społecznie podniesienie poziomu edukacji i motywacji do kontynuowania nauki zmniejszenie ryzyka przedwczesnego kończenia nauki wzbogacenie oferty naszej szkoły oraz jej prestiżu w środowisku lokalnym. Uczestnicy projektu będą mogli odbyć praktyczne szkolenie zawodowe w warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić im szkoła ani lokalni przedsiębiorcy.
Oprócz praktycznej nauki zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych, uzyskają oni wiedzę na temat działalności firm niemieckich i austriackich, ich struktur organizacyjnych, sposobu zarządzania, zasad komunikacji, specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania zadań służbowych. Ważną korzyścią dla młodzieży będzie poznanie stosowanych w swojej branży zawodowej nowoczesnych technologii, narzędzi, metod produkcji lub świadczenia usług, wypełniania dokumentacji.
Podczas praktyk młodzież będzie miała okazję porównać europejskie rozwiązania branżowe ze stosowanymi w Polsce i zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym, podnieść swoje umiejętności języka niemieckiego i angielskiego. Młodzież, uczestnicząca w projektach staży zagranicznych otrzyma nie tylko cenne certyfikaty, ale z pewnością będzie bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Możliwe, że niektórzy przyszłe stanowiska pracy obejmą w swoich zagranicznych miejscach praktyk.
Więcej informacji o projekcie i Programie Erasmus Plus można uzyskać u koordynatora, na stronie internetowej szkoły www.zs2ndg.szkolnastrona.pl w zakładce ERASMUS PLUS oraz na stronie www.erasmusplus.org.pl