W ramach Projektu nr 2 pn .„Realizacja szkoleń kadry Służby Więziennej podnoszących kwalifikacje zawodowe w celu zapewnienia właściwego poziomu stosowania kary pozbawienia wolności zgodnie z międzynarodowymi zasadami praw człowieka” (moduły nr 1 i 2) funkcjonariusze Zakładu Karnego w Malborku mieli możliwość ukończenia szkoleń z następujących zagadnień : przeciwdziałanie bezrobociu, zarządzanie stresem, kształtowanie umiejętności społecznych – warsztaty asertywności, szkolenie z zakresu zagadnień ekologicznych, przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie po odbyciu kary – czas wolny, aktywny wypoczynek i zdrowe żywienie, w zakresie arteterapii, w zakresie bibliotekarstwa, czytelnictwa, przeciwdziałania agresji, przeciwdziałania przemocy, pracy z grupą. W 2015 roku funkcjonariuszka działu penitencjarnego ukończyła cykl szkoleń pod nazwą: wysokospecjalistyczne szkolenie kadry penitencjarnej pracującej ze skazanymi młodocianymi. Głównym celem tych szkoleń było zwiększenie efektywności kadry SW w obszarach związanych z readaptacją osób pozbawionych wolności. W ramach tych modułów uzyskano również środki na zakup pomocy dydaktycznych, które posłużą do prowadzenia profesjonalnych działań w ramach szeroko pojętej readaptacji społecznej.
W 2013 i 2014 roku w ramach powyższego projektu funkcjonariusze działów: ochrony, ewidencji i penitencjarnego otrzymali dofinansowanie do nauki własnej na realizację szkoleń językowych. W sumie kursy podnoszące kwalifikacje z języka angielskiego ukończyło 15-stu funkcjonariuszy. Warto przypomnieć, że celem ogólnym tej części projektu jest zapewnienie stosowania międzynarodowych praw człowieka wobec cudzoziemców osadzonych w polskich więzieniach, w szczególności poprzez zapewnienie właściwego poziomu komunikacji z kadrą. Dotyczy to zarówno funkcjonariuszy realizujących czynności administracyjne i to na każdym etapie postępowania wykonawczego, jak też kadry prowadzącej ściśle ukierunkowane oddziaływania penitencjarne.
Kolejnym Projektem, w ramach którego podjęto działania jest Projekt nr 3 pn. „Realizacja szkoleń kadry SW ukierunkowanych na podniesienie umiejętności służących prawidłowemu wykonywaniu obowiązków służbowych”.
W ramach modułu 3.1 „Funkcjonariusz SW ratuje życie" pielęgniarka ambulatorium ZK Malbork w 2013 roku uczestniczyła w szkoleniu specjalistycznym z zakresu wykonywania i interpretacji zapisu EKG, a w 2015 roku zrealizowała kurs pn. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Głównym celem ww. modułu jest poprawa warunków zdrowotnych osób pozbawionych wolności poprzez doskonalenie zawodowe personelu medycznego.
Środki finansowe z Norweskiego Mechanizmu Finansowego wykorzystano również na szkolenia w Projekcie nr 4 pn. „Wzmocnienie systemów ochrony i wyposażenia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej i Grup Konwojowych oraz zwiększenie kompetencji zawodowych funkcjonariuszy”. W ramach powyższego projektu dwunastu funkcjonariuszy działu ochrony tutejszej jednostki w grudniu 2013 roku uczestniczyło w „Szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej”.
Kolejne edycje szkolenia realizowane w roku 2014 i 2015 pozwoliły na przeszkolenie następnych 18 beneficjentów.
W ramach tego projektu w 2015 roku planuje się przeszkolenie funkcjonariuszy działu ochrony w zakresie tematyki : grupy konwojowe, czynności profilaktyczne, rozpoznawanie substancji narkotycznych i psychotropowych.
W 2015 roku tutejsza jednostka przystąpiła do realizacji Projektu predefiniowanego nr 3 - " STOP PRZEMOCY – DRUGA SZANSA" – Podniesienie kompetencji kadry penitencjarnej we wzmocnieniu działań edukacyjno-korekcyjnych wobec skazanych sprawców przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności za znęcanie się nad członkami rodziny oraz wzmocnienie działań edukacyjno-korekcyjnych wobec osób pozbawionych wolności za stosowanie przemocy w rodzinie, w ramach Programu PL14 pn. "Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć", finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, w ramach którego kadra penitencjarna ( 2 funkcjonariuszy ) odbyło cykl szkoleń specjalistycznych.
Przypomnę, że w 2013 roku w ramach realizacji Projektu nr 1 pn. „Realizacja szkoleń podnoszących kompetencje społeczno-zawodowe więźniów oraz stworzenie warunków ułatwiających podtrzymywanie więzi rodzinnych w celu zwiększenia efektywności ich powrotu do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary” - modułu 1.3 „Przyjazne miejsce – dostosowanie pokoi i sal widzeń do kontaktu skazanych z ich dziećmi” Zakład Karny w Malborku doposażył w sprzęt kwaterunkowy kącik dziecięcy w sali widzeń. Znalazły się w nim między innymi stolik i krzesła dziecięce, tablica, zabawki dla dzieci, kolorowanki i kredki.