Wydanie nr 335/2024, Sobota 30.11.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jakie ulgi podatkowe obowiązują w 2015 roku

Jakie ulgi podatkowe obowiązują w 2015 roku fot. Jakie ulgi podatkowe obowiązują w 2015 roku

Już tylko niewiele ponad miesiąc zostało na rozliczenie podatku. Przedstawiamy jakie ulgi obowiązują w tym roku i tłumaczymy co się zmieniło w stosunku do poprzedniego roku.

Ulga na dzieci

Na początku 2015 roku nastąpiły duże korzystne zmiany w uldze na dzieci. W poprzednich latach ulga była limitowana wysokością podatku, co było krzywdzące dla rodzin wielodzietnych oraz rodzin z niskimi zarobkami, które często nie mogły w pełni wykorzystać ulgi. Od tego roku mają taką możliwość. Ulga jest obecnie limitowana sumą podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wciąż nie skorzystają zatem rodzice, którzy nie pracują, jednak ci, którzy pracują w wielu przypadkach otrzymają więcej niż w poprzednich latach. Dla niektórych zmiana zasad ulgi to nawet kilkaset złotych więcej niż rok temu. Ponadto, zwiększeniu uległy stawki ulgi za trzecie i kolejne dzieci.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz ich opiekunom. Umożliwia odliczenie od dochodu m. in. wydatków na dojazd na zabiegi albo rehabilitację, pobyt w ośrodkach uzdrowiskowych, opiekę pielęgniarki, kolonie i obozy dla niepełnosprawnych dzieci, a także wydatki na lekarstwa i sprzęt rehabilitacyjny.

Ulga za darowizny

Z ulgi tej mogą skorzystać podatnicy, którzy przekazali darowiznę organizacji pożytku publicznego, Kościołowi albo honorowo oddawali krew (1 litr krwi to darowizna w wysokości 130 zł). Nie należy mylić darowizny na organizację pożytku publicznego z 1% podatku. Jeden procent podatku nie jest darowizną, ponieważ przekazujemy część podatku, który i tak musimy zapłacić. Od dochodu można natomiast odliczyć własne środki przekazane w ciągu roku.

Ulga za internet

Odliczenie wydatków za internet przysługuje osobom, które nie korzystały jeszcze z tego odliczenia lub rok temu skorzystały po raz pierwszy. Ulga dotyczy zarówno stacjonarnego internetu, jak i mobilnego.

Opodatkowanie z małżonkiem

Rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem jest szczególnie korzystne w przypadku kiedy jeden z małżonków nie pracuje oraz w przypadku kiedy jeden z małżonków przekroczył próg podatkowy (zarobił ponad 85 528 zł) i rozliczając się indywidualnie musiałby przejść na stawkę podatku 32%. W takich sytuacjach małżonkowie zyskają co najmniej 556 zł. Przywilej wspólnego opodatkowania dotyczy jednak tylko tych podatników, którzy byli małżeństwem przez cały poprzedni rok i przez cały ten okres mieli wspólność majątkową.

Opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Samotni rodzice mogą skorzystać z rozliczenia podatku na takich samych zasadach, na jakich rozliczają się małżonkowie. W tym przypadku nie muszą jednak samotnie wychowywać dziecka przez cały rok, wystarczy przez część roku. Z opodatkowania na takich zasadach mają prawo skorzystać podatnicy, którzy faktycznie sami wychowują dziecko, przywilej ten nie przysługuje zatem osobom w nieformalnych związkach, jeżeli razem wychowują dziecko.

Program do PIT – czas i nerwy też warto zaoszczędzić

Skorzystanie z ulg podatkowych pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale warto jest zadbać o zaoszczędzenie również czasu i nerwów. W tym celu zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu do rozliczania zeznania podatkowego, jaki oferuje portal www.RozliczeniePIT.pl. Za pomocą programu można wypełnić deklarację nawet w kilka minut, bez obawy o błędy w obliczeniach czy uzupełnienie nieprawidłowych pól.

Pamiętajcie, że wcześniejsze złożenie zeznania to szybszy zwrot podatku!

Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.