Wydanie nr 329/2024, Niedziela 24.11.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Dobrosław, Pęcisław, Gerard, Emilia, Flora, Franciszek, Protazy, Jan, Biruta, Jaśmina, Felicjana, Felicjanna, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sezon grzewczy wystartował – jak się do niego prawidłowo przygotować wyjaśnia ECO Malbork.

Sezon grzewczy wystartował – jak się do niego prawidłowo przygotować… fot. archiwum TvRegionalna24.pl
Dni są coraz krótsze, noce coraz dłuższe, a temperatura spada – to oznacza, że system grzewczy należy obudzić z „letniego snu”. W Polsce sezon grzewczy rozpoczyna się wówczas, gdy przez trzy dni z rzędu temperatura na zewnątrz utrzymuje się poniżej 10-12°C, a w mieszkaniach - spada poniżej 20°C. Zarówno start, jak i koniec sezonu grzewczego różni się w zależności od pogody oraz regionu kraju. W Malborku jeszcze kilka lat temu sezon grzewczy rozpoczynał się na przełomie września i października. Teraz, w związku z wysokimi wrześniowymi temperaturami zwyczajowo przyjęło się, że sezon grzewczy rozpoczyna się 1. października i kończy 30. kwietnia.

W Malborku sezon grzewczy rozpoczął się 1 października. Mieszkańcy ogrzewani są przez ciepłownię miejską, która znajduje się przy ul. Piaskowej 1, gdzie - poza ciepłownią opalaną węglem - znajduje się również gazowy układ kogeneracyjny, produkujący jednocześnie ciepło oraz energię elektryczną, która wprowadzana jest do malborskich sieci elektroenergetycznych. Produkcja ciepła odbywa się tam cały rok, zapewniając - poza ogrzewaniem, także ciepło dla potrzeb ciepłej wody użytkowej.

Jak mieszkańcy powinni przygotowywać się do sezonu grzewczego? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do zakładu ciepłowniczego ECO Malbork.

W odpowiedzi Paweł Wójcik, główny specjalista ds. technicznych ECO Malbork wyjaśnił, że mieszkańcy korzystający z ciepła systemowego w pierwszej kolejności powinni zakończyć wszelkie remonty i modernizacje instalacji grzewczej oraz grzejników. Żeby mogli uruchomić ogrzewanie, instalacja powinna być szczelna i możliwa do napełnienia wodą grzewczą.

W drugiej kolejności powinno się sprawdzić stan okien - czy są szczelne.

- „Można w tym celu dokonać samemu regulacji okien tak, aby uszczelki jak najdokładniej do siebie przylegały i nie było od okien nadmiernego przewiewu, szczególnie mogącego się pojawić przy wietrznej pogodzie. Warto podkreślić, że 100% szczelność okien też nie jest wskazana, szczególnie gdy nie ma odrębnej wentylacji, gdyż uniemożliwia naturalną wentylację pomieszczeń i może prowadzić do powstawania tzw. syndromu chorych budynków, tj. wystąpienia przykrych dolegliwości związanych głównie ze zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością” - wyjaśnia Paweł Wójcik.

Na początku sezonu grzewczego, przed pierwszym uruchomieniem instalacji grzewczej, należy ustawić zawory termostatyczne w pozycji 5. lub Max tak, aby grzejniki podczas pierwszego uruchomienia mogły w naturalny sposób się odpowietrzyć. Po uruchomieniu ogrzewania i stwierdzeniu, że grzejnik zrobił się ciepły, zawory należy ustawić w pozycji zapewniającej komfort cieplny, bądź nawet jeśli pomieszczenie jest rzadko użytkowane, można ogrzewanie całkowicie zakręcić, pamiętając jednak o jego okresowym uruchamianiu, aby nie doprowadzić np. do zagrzybienia pomieszczenia.

- „W przypadku, gdy budynek bądź mieszkanie nie jest ogrzewane ciepłem systemowym, a kotłem gazowym, poza radami jak wyżej, mieszkańcy są zobowiązani do sprawdzenia instalacji kominowej i wentylacji nawiewnej, w celu zapewnienia niezbędnej ilości powietrza do spalania. Przegląd ten wykonuje kominiarz i wystawia pisemny protokół. Sprawa jest o tyle ważna, że niesprawna instalacja nawiewno – kominowa może doprowadzić do zaczadzenia i może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców. Warto także pamiętać, że kocioł grzewczy powinien być okresowo serwisowany przez uprawnionego serwisanta i być w pełnej sprawności technicznej” - podkreśla Paweł Wójcik.

Ważne inwestycje w ECO Malbork

W tym roku firma ECO Malbork koncentrowała się na remontach służących poprawie niezawodności pracy systemu malborskiego.

- „Ciągłość i niezawodność dostaw ciepła w sezonie grzewczym jest bardzo ważna, szczególnie z perspektywy klienta. Przykładowo w ramach prac w 2024 r. wykonywano w Malborku remonty sieci DN300 w okolicach ulicy Nogatowej, remont sieci wzdłuż ulicy Skłodowskiej oraz remont zewnętrznej instalacji odbiorczej w strefie przemysłowej przy Al. Wojska Polskiego” - informuje Paweł Wójcik.

A jakie plany zakład ma na najbliższe lata? ECO Malbork planuje dekarbonizację systemu oraz uzyskanie statusu systemu efektywnego energetycznie. Aby zrealizować te plany, potrzebne są inwestycje w nowe moce wytwórcze oraz likwidacja kotłów węglowych.

- „W latach 2025-2026 planowana jest budowa nowego kotła gazowego oraz budowa drugiego gazowego układu kogeneracyjnego. Działania takie pozwolą ograniczyć zużycie węgla o około 70% w bilansie energetycznym ECO Malbork. Warto mieć na uwadze, że już obecne zużycie węgla zostało ograniczone, o co najmniej 25% w stosunku do stanu, gdy ciepło było produkowane w całości z węgla” - wyjaśnia Paweł Wójcik. - „Ekologia i sprawy środowiskowe wymuszają ograniczenia zużycia ciepła oraz innych nośników energii. Dotyczy to zarówno klientów będących także naszymi odbiorcami jak i przedsiębiorstw ciepłowniczych. Tak więc wspólnym naszym celem jest zmniejszanie zużycia ciepła i zmniejszanie rachunków na ciepło. Na wysokich opłatach za ciepło tak naprawdę nie zyskuje nikt, ani klienci, ani my, ani tym bardziej środowisko i nasze zdrowie”.

ECO Malbork życzy, aby sezon grzewczy 2024/2025 przebiegł spokojnie, bez zakłóceń i aby odbiorcy ciepła systemowego w Malborku byli zadowoleni z usług.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.