Wydanie nr 362/2024, Piątek 27.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Żaneta, Fabia, Fabiola, Jan, Cezary, Krystyna
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Niebieski kwiecień dla autyzmu – sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano.

Malbork. Niebieski kwiecień dla autyzmu – sprawdź, jakie wydarzenia… fot. SORW Malbork
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W Malborku od kilku lat Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się organizują szereg przedsięwzięć mających na celu przybliżenie problematyki autyzmu mieszkańcom naszego miasta.

W całej Polsce i na świecie ośrodki, stowarzyszenia, fundacje, szkoły i inne instytucje, którym bliski jest temat osób z ASD (Autism Syndrome Disorder czyli spektrum autyzmu), podejmują różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu poszerzanie świadomości i edukację oraz zachęcanie szerokiej społeczności do wyrażenia swojej solidarności z osobami dotkniętymi tym specyficznym, neurorozwojowym zaburzeniem.

- „W 2008 roku amerykańska fundacja Autism Speaks zapoczątkowała inicjatywę „Light it up blue”, czyli zaświeć się na niebiesko. Ustanowiono, że kolor niebieski będzie symbolizował autyzm i 2 kwietnia, na znak solidarności z osobami w spektrum, są podświetlane na niebiesko ważne budynki i budowle na całym świecie” – wyjaśnia Aleksandra Ciachorowska, SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. - „Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku od 2015 roku włącza się w tą akcję i zachęca włodarzy malborskich do wyrażenia swojej solidarności poprzez podświetlanie na niebiesko ważnych budynków w naszym mieście. W tym roku również pięknym niebieskim światłem będą świeciły budynki Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Malborka”.

Kwiecień Niebieskim Miesiącem Świadomości Autyzmu

Od prawie 10 lat malborski ośrodek wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się przy wsparciu organu prowadzącego czyli Starostwa Powiatowego, a także Burmistrza Miasta Malborka organizuje szereg przedsięwzięć w miesiącu kwietniu, który został ogłoszony Niebieskim Miesiącem Świadomości Autyzmu.

- „Pomimo że osób w spektrum autyzmu przybywa z roku na rok coraz więcej, jak pokazują statystyki (z opublikowanych badań w USA w 2021 roku, prowadzonych pośród 8-latków, wynika że 1 na 54 wykazuje cechy autyzmu – źródło: Medical News Today), wciąż znajomość tego tematu jest niewystarczająca. Od kilku lat włączyła się również w nasze inicjatywy Malborska Fundacja Rozwoju Regionalnego oraz wiele zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych, wolontariuszy, sponsorów, mediów i innych ludzi dobrej woli. Dzięki tak ogromnej rzeszy przyjaciół możemy przybliżyć lokalnej społeczności problematykę spektrum autyzmu oraz wypromować naszą placówkę” – dodaje Aleksandra Ciachorowska.

Zaczęło się w 1997 roku

Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku powstał w roku 1997 z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się. Obejmuje swą opieką dzieci i młodzież w wieku od 3 do 24 roku życia. Dla dzieci młodszych i ich rodziców organizuje dodatkowo zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, oferuje również pomoc w zakresie bezpłatnego punktu konsultacyjnego. Od 1997 roku liczba wychowanków placówki zwiększyła się ponad siedmiokrotnie. W pierwszym roku szkolnym z zajęć w ośrodku korzystało sześcioro dzieci, dziś do placówki uczęszcza 43 wychowanków. W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju objętych jest 40 dzieci.

- „W tym roku naszą kwietniową przygodę rozpoczęliśmy już w drugiej połowie marca, gdyż zostaliśmy zaproszeni do pana redaktora Piotra Piesika z Malborskiego Okna Dialogowego w Radiu Malbork, żeby porozmawiać o autyzmie, ośrodku, codziennej pracy i obchodach kwietniowych. Dwóm nauczycielkom towarzyszyli również uczniowie ośrodka, którzy chętnie udzielali wywiadu, opowiadając o swoim ośrodkowym codziennym życiu, przyjaciołach a także sportowych sukcesach” – mówi Aleksandra Ciachorowska.

A co przygotowano w tym roku?

2 kwietnia zaświecą się na niebiesko budynki Starostwa i Urzędu Miasta i będą przed wiele dni przypominać swoim światłem, że są przyjaciółmi SORW. Na głównej ulicy miasta powiewać będą niebieskie flagi.

Również 2 kwietnia na stronie FB Ośrodka pojawią się zdjęcia nadesłane w wyniku akcji „Przybij Niebieską Piątkę”. Każdy kto ma chęć wyrażenia swojej solidarności z osobami w spektrum autyzmu może wykonać pracę plastyczną na ten temat i opublikować na swoim profilu, bądź wysłać w wiadomości na stronie ośrodka, zostanie opublikowana tego dnia.

3 i 4 kwietnia podopieczni ośrodka wraz z opiekunami udadzą się na wizyty do Starostwa Powiatu Malborskiego oraz Urzędu Miasta Malborka.

5 kwietnia wszystkie dzieci i młodzież z ośrodka przemaszerują w niebieskich barwach na Plac Jagiellończyka i udekorują króla niebieską peleryną.

Od 4 kwietnia galeria Dekada będzie udekorowana w tonacjach niebieskich i odwiedzający ją będą mogli obejrzeć wystawę związaną z ośrodkiem. W dniach 8-11 kwietnia w godz. 10:30 – 11:30 pojawią się tam wychowankowie, którzy będą wręczać drobne, niebieskie upominki.

9 kwietnia dwie grupy dzieci z ośrodka zostały zaproszone do udziału w Spartakiadzie Integracyjnej w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej. Do tej szkoły uczęszcza była uczennica, która dzięki terapii w ośrodku osiągnęła gotowość do podjęcia nauki w szkole masowej.

11 kwietnia wychowankowie SORW zostali zaproszeni przez Ministrę do spraw Równości - Katarzynę Kotulę, do zwiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

13 kwietnia, w godz. 11-16, odbędzie się Piknik Rodzinny „Na biegowo, na sportowo”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się, a ośrodek wraz z Fundacją Rozwoju Regionalnego są partnerami i wykonawcami tej imprezy. Piknik sportowy dedykowany jest dzieciom i będą mogły wziąć udział w biegach, w swoich kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik otrzyma medal, będą nagrody i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Po konkurencjach sportowych odbędzie się część artystyczna – występy dzieci z przedszkoli pod hasłem „Przedszkole Śpiewa dla Autyzmu”. Odbędą się animacje dla dzieci, będzie kącik z fantami, a miejsce pikniku zostanie udekorowane pracami plastycznymi ze szkół podstawowych, klas 1-3, „Szkoła maluje dla Autyzmu”. Uczestnicy będą również zachęcać do zdrowego stylu życia, zamiany słodyczy na pyszne i pełne witamin owoce. Dorośli mogą spędzić miło czas w kąciku kawowym i razem z dziećmi cieszyć się towarzystwem sympatycznych alpak z Rancho Zbyrozy. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Aktywnego Wypoczynku przy ul. Parkowej w Malborku.

W dniach 15 – 19 kwietnia do SORW przyjadą goście z projektu Erasmus „I can do it”, z Grecji i Litwy. Odbędą się wspólne warsztaty zajęciowe w ośrodku, goście zwiedzą zamek malborski i pojadą zwiedzić Trójmiasto.

Zwieńczeniem kwietniowych wydarzeń będzie występ grupy teatralnej Płomyki z ośrodka na Forum Teatralnym w Kwidzynie, dnia 25 kwietnia.

Autyzm jest wielobarwny

Autyzm w zasadzie nie jest już „niebieski”. Z uwagi na szerokie spektrum występujących cech w tym nietypowym neurorozwoju, jest na dzień dzisiejszy wielobarwny i ma symbol nieskończoności, tak jak nieskończenie wiele jest naszych osobowości na świecie. Autyzm nie jest już od dawna czymś odrębnym, czymś dalekim.

- „Autyzm jest wśród nas i my, osoby neurotypowe powinniśmy się nad nim pochylić. O ile mamy wyjątkową możliwość prowadzenia terapii osób w spektrum ze sprzężeniami, dzięki naszemu organowi prowadzącemu Starostwu Powiatowemu w Malborku, o tyle wciąż brakuje kontynuacji po 24 roku życia dla wielu z naszych podopiecznych. Wielu z nich nie osiąga gotowości do współpracy w większych grupach, które oferują domy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wielu z nich nadal potrzebuje swojego osobistego opiekuna i są skazani na izolację w swoich domach. Trwają starania o utworzenie takiego domu dziennego pobytu dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. Mamy takie marzenie, aby każdy w swojej wielobarwności znalazł swoje miejsce w systemie opieki, a rodziny przestały się martwić o swoje dorosłe dzieci” – wyjaśnia Aleksandra Ciachorowska. - „Bądźcie z nami w kwietniu, pokażcie że dobro każdego człowieka wciąż jest wartością niepodważalną, a dzieci w spektrum i ich rodziny niech poczują, że mają wsparcie, zrozumienie i akceptację”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.