Wydanie nr 149/2023, Poniedziałek 29.05.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Maksymina, Teodor, Bogusława, Maksymin, Ermentruda, Urszula, Rajmunda, Magdalena, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Sztutowo ma partnerską gminę z Ukrainy.

Gmina Sztutowo ma partnerską gminę z Ukrainy. fot. Gmina Sztutowo
Gmina Sztutowo i Wyrivska Wiejska Rada obwodu Rówieńskiego w Ukrainie stały się gminami partnerskimi.

W środę, 24 maja br. w Urzędzie Gminy w Sztutowie została podpisana umowa partnerska pomiędzy Gminą Sztutowo a Wyrivską Wiejską Radę Obwodu Rówieńskiego (Ukraina).Wcześniej odbyły się spotkania on-line obu samorządów, których celem było omówienie współpracy i opracowanie postanowień umowy. Uchwałą z dnia 17 stycznia br. Rada Gminy Sztutowo wyraziła zgodę na podjęcie współpracy między samorządami oraz zatwierdziła jej warunki.

Porozumienie obejmuje następujące obszary: gospodarka, transport i infrastruktura; ochrona środowiska; sport, turystyka, kultura, edukacja; współpraca młodzieży; pomoc społeczna i polityka społeczna; wymiana doświadczeń z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej; inne obszary, które wymagają wspólnego wsparcia i leżą w gestii obu Stron.

W celu lepszego poznania się i omówienia dalszej współpracy, w dwudniową delegację do Sztutowa udali się przedstawiciele Rady wsi Wyrivska - Serhij Opalko, Przewodniczący rady wsi Wyrivska rejonu Sarny obwodu rówieńskiego, Wiktor Khomycz - dyrektor gminnego przedsiębiorstwa non-profit „Centrum Podstawowej Opieki Medycznej i Sanitarnej” rady wsi Wyrivska oraz Oleksandr Rudkivskyi - naczelnik wydziału gospodarki, inwestycji, infrastruktury, mieszkalnictwa i usług komunalnych, mienia komunalnego, urbanistyki i architektury rady wsi Wyrivska.

Pobyt delegacji został starannie przygotowany, by zapoznać się ze wszystkimi obszarami, w jakich możliwe będzie rozwijanie dalszej współpracy i wymiana doświadczeń.

- „W spotkaniach udział brali: wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński, starosta nowodworski Jacek Gross, Przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński, Radny Gminy Sztutowo Zbigniew Zieliński, który jest bardzo zaangażowany w pomoc humanitarną Ukrainie organizując transporty żywnościowe i medyczne, Dyrektor Naczelny firmy handlowej „KOMIS” w Kątach Rybackich Roman Terczyński, który również bardzo angażuje w pomoc naszym sąsiadom (dla przypomnienia to właśnie Pan Dyrektor jako pierwszy zorganizował punkt pomocy uchodźcom), Pani Natalia, obywatelka Ukrainy, która zamieszkała w Polsce i związała się z naszą gminą” - czytamy na stronie Gminy Sztutowo. - „Poza spotkaniami w Urzędzie Gminy, nasi goście odwiedzili również placówkę szkoły podstawowej oraz przedszkole w Sztutowie, zadając mnóstwo pytań związanych z funkcjonowaniem i działalnością naszych podmiotów na co dzień oraz w trakcie największego napływu dzieci z Ukrainy do naszej gminy. Odwiedzono też tutejszą Ochotnicza Straż Pożarną, o której działaniach opowiedział komendant Pan Jacek Charliński a także atrakcyjne miejsca naszej gminy, m.in.: Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej, plaże w Sztutowie i Kątach Rybackich, przystań żeglarską oraz obiekty sportowe. Swą wizytację delegacja zwieńczyła spotkaniem z proboszczem Parafii Greckokatolickiej w Cyganku - Księdzem Pawłem Potocznym, który również jest bardzo zaangażowany w wszelaką pomoc obywatelom Ukrainy. Było nam niezmiernie miło gościć naszych przyjaciół z Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że po zakończeniu wojny, nasza współpraca partnerska w pełni zacznie owocować poprzez wymianę doświadczeń i poznanie nowych praktyk”.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Gmina Sztutowo

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.