Wydanie nr 88/2023, Środa 29.03.2023
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Za przemyt ludźmi grozi im nawet 12 lat więzienia.

  • Wydanie nr 88/2023
  • 30 listopada 2022, 10:45
  • WMOSG
  • Na sygnale
Za przemyt ludźmi grozi im nawet 12 lat więzienia. fot. WMOSG
W ręce funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wpadły dwie osoby, zajmujące się przerzutem nielegalnych migrantów. Za organizowanie przejazdu z kraju pochodzenia do Mińska, następnie przekroczenia granicy z Białorusi do Polski wbrew przepisom i potem do Niemiec, przemytnicy brali od cudzoziemca od 10 tys. do 13 tys. dolarów.

W sprawę zamieszanych jest 9 osób, a dwie z nich zostały zatrzymane przez gołdapskich funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zorganizowana grupa przestępcza od września 2021 r. do listopada 2021 r. działając na terenie woj. podlaskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego organizowała cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy państwowej z Białorusi do Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

- „Cudzoziemcy z kraju pochodzenia, poprzez Mińsk mieli zorganizowany przejazd w rejon granicy polsko-białoruskiej, a potem do Niemiec. Zamieszani w nielegalny biznes używali do przerzutu nielegalnych migrantów samochodów dostawczych z wypożyczalni. Wynajmowali również kierowców, którym za kurs z Podlasia do Niemiec płacili 2 tys. zł. Natomiast od cudzoziemców za zorganizowany przerzut z ich kraju do jednego z państw w Europie pobierali opłatę w wysokości od 10 tys. do 13 tys. dolarów” - wyjaśnia mjr Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zorganizowana grupa przestępcza dokonała przerzutu przez zieloną granicę około 60 obywateli państw trzecich, z czego przeważającą liczbę stanowili obywatele Iraku.

W ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z PSG w Gołdapi, we wrześniu br. w Prokuraturze Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty.

- 20-latka z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-latek z powiatu białogardzkiego odpowiedzą za udział w organizowaniu nielegalnej migracji, w tym dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie ponad 700 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności” - dodaje rzeczniczka.

Łącznie organy ścigania do sprawy zatrzymały 9 osób, z czego 5 skazanych jest prawomocnymi wyrokami. Natomiast 28 października br. Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kaliszu wobec kolejnych 4 osób, zamieszanych w przemyt ludzi, w tym 20-latki z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-letniego mieszkańca powiatu białogardzkiego.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.


 


 

Materiał wideo i zdjęcia: WMOSG

WMOSG
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.