Wydanie nr 107/2024, Wtorek 16.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Bernadeta, Charyzjusz, Leonid, Erwin, Patrycy, Lambert, Urban, Julia, Ksenia
ReklamaKontakt
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Śluza Rakowiec. Stanowisko Departamentu Rybactwa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Śluza Rakowiec. Stanowisko Departamentu Rybactwa Państwowego Gospodarstwa… fot. archiwum TvRegionalna24.pl
Po raz kolejny wracamy do tematu śluzy Rakowiec i ustanowionego kilka lat temu obrębu ochronnego, w którym zabroniony jest całkowicie połów ryb. Ryby wędkarze mogą łowić poza jego obszarem. Jednak według Zarządu Koła nr 23 w Malborku obręb ochronny jest nieprawidłowo oznakowany, w wyniku czego wielu wędkarzy nieświadomie łamie przepisy.

W tej sprawie zamieściliśmy już odpowiedź Państwowej Straży Rybackiej w Malborku i Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.

Czas na odpowiedź z Departamentu Rybactwa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie.

- „W chwili obecnej toczy się postępowanie prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w sprawie ustanowienia nowych granic obrębu ochronnego przy śluzie Rakowiec na rzece Nogat. W przedmiotowej sprawie w dniu 5 lipca 2022 r. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego doręczył do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku prośbę o opinie w zakresie granic i czasu obowiązywania obrębu ochronnego. Dyrektor RZGW w Gdańsku jest na etapie uzgodnień tej kwestii z Zarządem Zlewni w Elblągu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa §16 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, oznakowania obrębów hodowlanych i ochronnych dokonuje się przez ustawienie, w odległości nie większej niż 50 m od granicy obrębu ochronnego, tablic o wymiarach nie mniejszych niż 40 cm x 40 cm lub pław w kształcie walca, w kolorze niebieskim, opatrzonych napisem koloru żółtego, wykonanym literami o wysokości 5 cm i grubości 6 mm:

 1. obręb hodowlany – nieupoważnionym wstęp wzbroniony”

 2. obręb ochronny – połów i czynności szkodliwe dla ryb wzbronione”.

  Natomiast art. 16 ustawy o rybactwie śródlądowym zobowiązuje uprawnionego do rybactwa, do oznaczenia obrębu ochronnego. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy obręby ochronne ustanawia i znosi Zarząd Województwa. Natomiast art. 27a ust. 1 pkt 4 tejże ustawy wskazuje, że kto narusza przepis art. 16 lub przepisy wydane na podstawie art. 21 pkt 4, nie oznakowując obrębu hodowlanego albo ochronnego lub niewłaściwie je oznakowując, lub nie będąc do tego uprawnionym, umieszcza takie oznakowanie lub niszczy oznakowanie obrębu hodowlanego albo ochronnego – podlega karze grzywny albo karze nagany.

  Ponadto, ustawa o rybactwie śródlądowym w art. 22 ust. 1 powołuje do życia Państwową Straż Rybacką, w zakresie której jest kontrola przestrzegania ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie.

  Dziękując za zwrócenie uwagi na sprawę nieprawidłowego oznakowania granic obrębu ochronnego, które naraziło wielu wędkarzy na niesłuszne wyroki sądu oraz mandaty karne za wędkowanie na terenie obrębu ochronnego rzeki Nogat uprzejmie informuję, że PGW Wody Polskie bacznie będzie monitorować sytuację w obwodzie rybackim rzeki Nogat, w którym uprawnionym do rybactwa jest Okręg PZW w Elblągu”.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork od 49 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gość
Gość 12.01.2023, 21:22
Jest Nowy obręb ochronny, powiększony, na elektrowni można teraz skazywać ludzi, zabierać dzieciakom wędki, znaki na drzewach informują że coś tam jest. PZW Elbląg wiesza znaki na drzewach. Może ktoś przybliży powody oznakowania kolejnych drzew?
Świnka z Pogorzałej Wsi
Świnka z Pogorzałej Wsi 05.10.2022, 21:51
PZW Elbląg zastawiło pułapkę na wędkarzy w Malborku, przez wiele lat skazywanie niewinnych ludzi. To jest oszustwo, maja mocne układy? Komuna, świnopasy za czasów komuny, mają się dobrze w Malborku, zniszczyli życie wielu osobom. Ale może dopadnie ich sprawiedliwość i otrzymają to na co zasługują.
Marian
Marian 06.10.2022, 18:25 (odpowiedź do Świnka z Pogorzałej Wsi)
Takich mamy strażników, nawet nie wiedzą gdzie jest obręb ochrony na Nogacie.
Mariola
Mariola 05.10.2022, 18:56
To skandal, jak można skazywać niewinnych ludzi? Kto poniesie konsekwencje i przeprosi ludzi, matki co przeżyły wiadomość że ich dziecko to przestępca? Jak tak można?
Gość
Gość 07.10.2022, 13:51 (odpowiedź do Mariola)
Marksizm-leninizm i socjalizm zrobił z urzędników uprzywilejowaną kastę. W normalnym państwie ludzie, którzy wybrali pracę urzędnika od 8 do 15 są po to by służyć innym, a nie mścić się na niewinnych za swoje braki w rozwoju.
Ogrodnik
Ogrodnik 05.10.2022, 21:27 (odpowiedź do Mariola)
Tam nigdy nie było znaków, od kiedy znaki chowa się w drzewach?