Wydanie nr 166/2024, Piątek 14.06.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Walerian, Justyn, Eliza, Ninogniew
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

OMGSS. Sprzęt do nauki o klimacie trafi do 40 metropolitalnych szkół.

  • Wydanie nr 166/2024
  • 5 pażdziernika 2022, 10:20
  • OMGSS
  • Wiadomości
OMGSS. Sprzęt do nauki o klimacie trafi do 40 metropolitalnych szkół. fot. OMGSS
Interaktywne monitory oraz laptopy z projektorami i ekranami - sprzęt o wartości prawie 300 tys. zł trafi do 40 szkół, które biorą udział w największym projekcie edukacyjnym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. „Klimat w szkołach metropolii” to także szkolenia dla nauczycieli oraz inwestycje, tj. ogrody deszczowe czy zielone ściany. W Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie we wtorek, 4 października br. odbyło się uroczyste przekazanie uczniom sprzętu, który pomoże im w nauce o zmianach klimatu.

W projekcie „Klimat w szkołach metropolii” prowadzone są działania, dzięki którym uczniowie i ich rodzice w przystępny sposób dowiedzą się więcej o zmianach klimatycznych i o tym, jak łagodzić skutki tych zmian. Do 12 metropolitalnych szkół pod koniec wakacji trafiły projektory i notebooki, a do kolejnych 28 placówek docierają właśnie monitory interaktywne. Montaż potrwa do czwartku, 6 października br.
- „Klimat nie zna granic administracyjnych, dlatego to oczywisty obszar współpracy w ramach metropolii” - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - „Zaczynamy od dostarczenia sprzętu komputerowego. Do szkół m.in. w Gdańsku, Malborku, Dębogórzu, Tczewie, Kłodawie trafiły już projektory, ekrany i laptopy, do kolejnych placówek docierają monitory, ale to dopiero początek. Jesienią ruszamy ze szkoleniami dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii. Otrzymają od nas scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. W szkołach zbudujemy zielone ściany, ogrody deszczowe, niecki retencyjne i kompostowniki. Dzięki naszemu projektowi szkoły się zazielenią, a uczniowie przekonają się, że mogą zapobiegać suszy czy podtopieniom, na przykład zakładając przy domu ogród deszczowy”.

W projekcie bierze udział 40 szkół z 28 metropolitalnych samorządów. Rekordzistami są powiat tczewski (7 szkół) oraz miasto Tczew (4 szkoły). Dlatego to właśnie w Tczewie odbyło się uroczyste przekazanie uczniom monitora interaktywnego przez przedstawicieli OMGGS.

Dobry klimat w tczewskiej SP nr 11.
Uczniowie i nauczyciele tczewskiej „jedenastki” gościli we wtorek, 4 października prezydenta miasta, Mirosława Pobłockiego oraz dyrektorów metropolitalnych szkół z powiatu tczewskiego - Małgorzatę Domachowską ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie, Rafała Deskę z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie oraz Elżbietę Małecką z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.
- „Bardzo się cieszę, że nasza szkoła przystąpiła do projektu, dzięki temu zyskaliśmy nowy sprzęt , który uatrakcyjni lekcje i jestem przekonana że będzie w stu procentach wykorzystany” - powiedziała wicedyrektorka SP nr 11, Lucyna Alberska. - „Poza tym otrzymamy jeszcze jeden prezent - zieloną wertykalną ścianę. Już wiemy, że rośliny w mieście zatrzymują wodę, tworzą swoisty mikroklimat, a taka instalacja podniesie estetykę budynku i przyczyni się także do obniżenia temperatury w salach lekcyjnych w czasie upalnych wiosennych miesięcy”.
Uczniowie klasy 3a i wychowawczyni Oliwia Gontarzewska ciepło przyjęli prezydenta miasta, który usiadł w trzeciej ławce pod ścianą.
- „Często to dzieci, lepiej niż rodzice, wiedzą, jak segregować odpady i dbać o środowisko. Taką wiedzę mają na pewno uczniowie tczewskich szkół podstawowych, które bardzo aktywnie angażują się w rozmaite proekologiczne przedsięwzięcia” - powiedział Mirosław Pobłocki. - „Uczniowie zbierają surowce wtórne – w ubiegłym roku zebrali prawie 142 tony makulatury, plastiku i baterii, włączają się do akcji Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, chętnie też biorą udział w akcji Rowerowy Maj - wybierając rower jako środek transportu do szkoły i ze szkoły. W ubiegłym roku wiele naszych szkół tworzyło kwietne łąki przy okazji zgłębiając wiedzę przyrodniczą. Cieszę się, że tczewskie szkoły znalazły się w gronie 40 placówek oświatowych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które uczestniczą w projekcie „Klimat w szkołach metropolii”. Mam nadzieję, że nowy sprzęt pozyskany w ramach projektu metropolitalnego jeszcze lepiej pomoże młodym ludziom zrozumieć, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy”.
- „Cieszę się, że moja podstawówka jest jedną z 40 metropolitalnych placówek, które biorą udział w projekcie „Klimat w szkołach metropolii” - powiedziała Małgorzata Ciecholińska, zastępczyni dyrektora biura OMGGS, absolwentka SP 11, która uczestniczyła w spotkaniu wirtualnie, łącząc się za pomocą nowego sprzętu. - „Mam nadzieję, że budując w szkołach ogrody deszczowe, ściany zieleni, niecki retencyjne i przekazując uczniom ten wspaniały sprzęt, przyczynimy się do tego, że nauczymy się przeciwdziałać zmianom klimatu i w przyszłości nie będą nam już grozić susze i zalania”.

Uczniowie podczas uroczystości nie raz błysnęli wiedzą ekologiczną. Było wspólne oglądanie strony internetowej www.klimatwszkolach.pl, filmowej relacji z montowania monitorów w szkołach, a także premiera filmu o projekcie. Spotkanie zakończyło się wielkim rozdawaniem autografów - początkowo przez prezydenta Tczewa, potem również przez dyrektorów szkół, dziennikarzy, a na koniec nawet pana woźnego. To się nazywa dobry „Klimat w szkołach metropolii”.
 

3 mln zł na działania dla klimatu w metropolii.
Projekt potrwa do 2024 r. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzymał na jego realizację prawie 3 mln zł. Realizowany jest w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. OMGGS realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

 

 

 

 

Informacja prasowa OMGSS

OMGSS
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.