Wydanie nr 340/2022, Wtorek 6.12.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Angelika, Heliodor, Agata, Dionizja, Mikołaj, Emilian, Leoncja, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat nowodworski. Marzęcino najniżej położonym punktem w Polsce.

Powiat nowodworski. Marzęcino najniżej położonym punktem w Polsce. fot. FB Jacek Gross
Jeszcze do niedawna najniższy punkt w Polsce znajdował się w Raczkach Elbląskich w województwie warmińsko-mazurskim. Jednak Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ostatnim czasie skorygował tę informację na korzyść Marzęcina w województwie pomorskim.

Raczki Elbląskie znajdują się na poziomie 1,8 m p.p.m. We wszystkich książkach geograficznych opisane były jako najniżej położony teren w Polsce. Niestety te informacje trzeba będzie w najbliższym czasie poprawić, ponieważ geodeci z powiatu nowodworskiego udowodnili, że to wieś Marzęcino leży niżej niż wspomniane Raczki. Główny Urząd Geodezji i Kartografii potwierdził te informacje w najnowszym Małym Roczniku Statystycznym Polski na 2022 r.

Starosta nowodworski Jacek Gross i historyk Edmund Łabieniec tego odkrycia dokonali już w 2013 r., po wcześniejszej analizie starych dokumentów i map. Ustalili, że wieś Marzęcino leży na poziomie 2,2 m p.p.m.

- „Po ponad 9 latach naszych starań, Główny Urząd Statystyczny zamieścił informację, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie. Rocznik statystyczny 2022 zawarł informację o uznaniu najniższego punktu o rzędnej 2.2 p.p.m. Bardzo dziękuję Edmundowi Łabieniec za inicjatywę i pomysł, dzięki któremu udało się zrobić coś odkrywczego dla naszego powiatu. Yes! Yes! Yes!” - napisał starosta Jacek Gross na swoim profilu społecznościowym.

 

 

 

 

 

Zdjęcie: FB Jacek Gross

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
AJB
AJB 05.10.2022, 18:27
No i zdetronizowali Raczki! O 40 cm! Wielkie mi mecyje, ale z drugiej strony to w Marzęcinie już tylko niewielu koszykarzom czy siatkarzom udałoby się ustać na paluszkach na powierzchni! ;)))