Wydanie nr 147/2024, Niedziela 26.05.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Kto zbuduje chodnik mieszkańcom przy Kotarbińskiego 30/31?

Malbork. Kto zbuduje chodnik mieszkańcom przy Kotarbińskiego 30/31? fot. TvRegionalna24.pl
Mieszkańcy budynku mieszkalnego przy ul. Kotarbińskiego 30 w Malborku na początku września dowiedzieli się, że pod ich balkonami prywatny przedsiębiorca buduje dla siebie parking. Oburzeni tym faktem pytają samorząd, dlaczego na to zezwolił, zamiast wybudować między blokami chodnik, by mieszkańcy sąsiedniego budynku nie musieli chodzić po ulicy lub przez ich trawnik.

Napisali do nas mieszkańcy bloku przy ul. Kotarbińskiego 30 w Malborku. Wskazują, że przez ostatnie 4 lata niczego nieświadomi dbali o zieleń wokół bloku na terenie nie należącym do ich wspólnoty. Jak się okazuje jest to wynikiem zaniechania ich administratora, który przed zawiązaniem się wspólnoty niewystarczająco zadbał o ich interesy i nie wytyczył zakresu działki wspólnoty na podstawie dokumentacji jaką posiadał. Chodzi konkretnie o działkę nr 162/31. Jak podkreślają, kosili trawę i dbali o zieleń na własny koszt.


- „Starostwo w ogóle nie dbało o ten kawałek ziemi” - informują. - Po wybudowaniu przez dewelopera kolejnego bloku o nr 31 informowaliśmy Miasto i Starostwo o konieczności wybudowania chodnika dla jego mieszkańców, ponieważ chodzą z wózkami i małymi dziećmi po ulicy!!! Chodzą także po „naszym trawniku” niszcząc go. Niestety, ani Miasto ani Starostwo nie było zainteresowane problemem i nic z tym nie zrobiło. Niestety nie posiadamy pisemnych wniosków, wszystkie informacje zgłaszane były w formie ustnej m. in. przez reprezentanta naszego administratora”.

Na początku września br. dowiedzieli się, że część tego „ich” trawnika Starostwo Powiatowe w Malborku wystawiło do sprzedaży w drodze przetargu i działkę tę kupił prywatny inwestor. Jak się okazało, właściciel lokalu mieszczącego się w ich bloku, prywatny przedsiębiorca. Według przepisów Starostwo nie miało obowiązku informować wspólnoty o zamiarze sprzedaży działki.


- „Czy dla dobra mieszkańców naszego miasta nie lepiej by było, aby takie zapytanie zostało do nas wystosowane? Albo żeby Miasto zakupiło tę działkę od Starostwa w celu zrobienia chodnika dla bezpieczeństwa mieszkańców dwóch bloków oraz domków z nich sąsiadujących??” - pytają mieszkańcy.
Lokatorzy mają świadomość, że w żaden sposób nie wpłyną już na zmianę decyzji i nie wstrzymają budowy parkingu. Jednak są oburzeni faktem, że zarówno Miasto, jak i Starostwo nie tylko nie dbają o zieleń w naszym mieście, ale przede wszystkim nie dbają we właściwy sposób o bezpieczeństwo pieszych.

Bezpośrednio pod naszymi balkonami prywatna osoba rozpoczęła budowanie parkingu, na domiar złego ogrodzonego i ze szlabanem. Co zapewne wpłynie na zakłócanie ciszy przy naszych mieszkaniach - wymarzonych bez widoku na parking” - piszą oburzeni.

W tej sprawie o komentarz zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Malborku oraz malborskiego magistratu. Czy rzeczywiście były zgłaszane problemy dotyczące braku chodnika przy tych blokach? Czy nie można było w jakiś sposób dojść do porozumienia ze wspólnotą i wspólnie zdecydować o dalszym losie tego „niczyjego” kawałka ziemi? Co z budową chodnika? Czy mieszkańcy nadal będą musieli chodzić po trawniku lub ulicy? Czy dopiero ktoś zareaguje, gdy dojdzie do najgorszego? W czyjej gestii jest budowa takiego chodnika?

 

Kto zbuduje chodnik dla mieszkańców?

W odpowiedzi Ryszard Dominik, Dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Malborku napisał, że problemy dotyczące braku chodnika przy bloku na ulicy Kotarbińskiego 30 w Malborku nie były zgłaszane do Starostwa.

- „W sprawie chodnika, który miałby przebiegać przez działkę będącą własnością powiatu, była przeprowadzona rozmowa telefoniczna o możliwości budowy na w/w terenie. Podczas rozmowy zaproponowana została możliwość wykupu działki przez wspólnotę mieszkaniową co umożliwiłoby budowę chodnika. Po tej rozmowie kontakt się urwał. Nie było dalszych rozmów na ten temat” - wyjaśnia Ryszard Dominik. - „Natomiast sprzedana działka nie przeszkadza w wybudowaniu chodnika wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego. O możliwości budowy chodnika należy się zwrócić do Urzędu Miasta Malborka”.

 

Z kolei Burmistrz Miasta Malborka, Marek Charzewski poinformował, że wspomniana działka nr 162/31 nie należała do zasobu gminnego.

- „Gmina Miasta Malborka nie została poinformowana o ogłoszonym przetargu na zbycie przedmiotowej nieruchomości, stąd nie mogła w żaden sposób zareagować. Ponadto zwracam uwagę na fakt, że zapewnienie miejsc parkingowych dla potrzeb wspólnoty mieszkaniowej winno odbywać się kosztem i staraniem uczestników wspólnoty, nie zaś kosztem budżetu miasta i nie powinno być finansowane ze środków publicznych. Roszczenia kierowane w tej sprawie do samorządu gminnego są zatem bezprzedmiotowe” - wyjaśnia Burmistrz.

 

Burmistrz do pytań dotyczących budowy chodnika w ogóle się nie odniósł.

 

Kto w końcu wybuduje dla mieszkańców chodnik?

 

 

 

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
gosc
gosc 03.10.2022, 08:27
Witajcie w klubie "wyruch****"
My mieszkańcy Smoluchowskiego przy "parku kieszonkowego" też byliśmy zapewniani że to koniec osiedla. Niektórzy sąsiedzi sprawdzali osobiście dokumenty. A teraz wmawia się nam, że nikt nic takiego nie powiedział i ziemia została sprzedana pod kolejne bloki zasłaniając nam widok dla którego mieszkanie zostało kupione.

Zieleń zostanie wycięta, dobrze, że chociaż ten "park" udało się wywalczyć.

Standardowa technika deweloperów - Apartamenty nad morzem też stawia się od tyłu dzięki czemu każdy kolejny budynek ma widok na morze + do ceny. I tak do czasu aż powstanie kolejny blok.

Zero zagospodarowania przestrzennego. Na YouTube można odszukać film o PRL. Podważając jakość wykonania ich budynków (takie czasy) to planowanie przestrzenne istniało oficjalnie nie tylko na papierku. Najpierw chodniki i ciągi komunikacyjne, budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, apteki, przychodnie, lokale usługowe) dopiero budynki mieszkalne.

Teraz mamy wielkie osiedla gdzie po bułki i do przedszkola trzeba jechać autem rano.
Lidka
Lidka 04.10.2022, 06:27 (odpowiedź do gosc)
Dzierżawy w tajemnicy przed mieszkancami to znana zagrywka urzędników. Wielokrotnie robią ciemne interesy . To jest oszustwo i powinno być wyjaśnione. Kto zmienia plany w tajemnicy przed mieszkancami . kto staje się właścicielem działek w naszym mieście?
Krzysiek
Krzysiek 02.10.2022, 18:24
Odnośnie sprzedaży działki to my jako mieszkańcy wiemy, że nie damy nic zrobić ale nam chodziło o teren wydzierżawiony przez pana Burmistrza z pasem drogowym 162/12. Ten teren nie powieniem być wydzierżawiony a w szczególności nie za psie pieniądze skoro mamy ustawę z urzędu miasta o kwocie w złotych za kazdy metr wydzierżawionego terenu na której znajduje się pas drogowy
Mieszkaniec bloku
Jurek
Jurek 03.10.2022, 15:24 (odpowiedź do Krzysiek )
Przez tyle lat chodnik był Wam nie potrzebny. Jak ktoś chce coś zrobić z tym balaganem to się wam przypomniało o chodniku. Jakie to Polskie. Na złość tacie osram gacie.
Andrzej
Andrzej 07.10.2022, 16:44 (odpowiedź do Jurek)
Jakie to Polskie. Komentarz z d..y, byle skomentować. Szkoda poświęcić 5 minut na zaznajomienie z tematem tylko wywalać posta o niczym...