Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną w kościele parafialnym w Sztutowie przez ks. proboszcza Jerzego Drobińskiego, który poświęcił wszystkie przyniesione dary i podziękował rolnikom za tegoroczne plony i żniwa.
W ceremonii udział brali m.in.: wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, Pełnomocnik Marszałka ds. Aktywizacji Żuław i Zalewu Wiślanego Zbigniew Ptak, Przewodniczący Rady Gminy Sztutowo, sołtysi i mieszkańcy gminy. Na ręce proboszcza złożono dary symbolizujące tegoroczne plony, a starostowie tegorocznych dożynek: Monika Siebert i Marek Miernikiewicz na ręce włodarza Gminy Sztutowo przekazali chleb dożynkowy, którym Wójt symbolicznie podzielił się z wiernymi.
Po mszy ulicami Sztutowa przeszedł korowód dożynkowy, podczas którego każdy mógł zobaczyć pięknie udekorowany wieniec dożynkowy stworzony przez mieszkańców Gminy.
Druga część uroczystości – artystyczno-rozrywkowa odbyła się na stadionie sportowym. Licznie zebranych mieszkańców, a także zaproszonych gości serdecznie przywitał gospodarz uroczystości - wójt Robert Zieliński.
Gminne święto plonów było okazją do uhonorowania zasłużonych rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa w gminie Sztutowo, a byli nimi: Anna i Robert Stacheccy, Elżbieta i Andrzej Burczy oraz Bożena i Jan Anusiak. Nagrodę Wójta otrzymało także sołectwo Płonina za trud i zaangażowanie w przygotowaniu stoiska oraz wieńca dożynkowego.
Minione wydarzenie było także znakomitą okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego gminy. Na scenie zaprezentowała się najmłodsza grupa artystyczna „Mała Mi” prowadzona przez Marzenę Kozak, a także uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie koordynowanych przez Edytę Maćkowską i Małgorzatę Błaszak. Po nich wystąpiły duety „Enigma” i „Pasja”, które zachęcały publiczność do wspólnego biesiadowania i tańca.
Najmłodsi uczestnicy mogli brać udział w licznych zabawach z animatorami, wykonywać prace malarskie na sztalugach, skakać na dmuchańcach czy budować olbrzymie wieże z klocków.
- „Ogrom pracy organizatorów oraz mobilizacja mieszkańców i wszystkich organizacji społecznych naszej Gminy zasługuje na uznanie. Za zgodny wysiłek organizacyjny należą się podziękowania i wielkie brawa. Za okazaną pomoc dziękuję naszym oddanym przyjaciołom i sponsorom, dzięki którym plany i pomysły udało się zmaterializować i wprowadzić w czyn, co sprawiło, że Gminne Dożynki w Sztutowie, sprawiły radość wszystkim gościom oraz satysfakcję społeczności Gminy Sztutowo” - powiedział Robert Zieliński. - „Dziękujemy mieszkańcom Gminy Sztutowo, którzy włożyli wiele trudu i chęci w organizację wydarzenia Dożynek Gminnych, a także wielkie podziękowania dla naszych rolników za udostępnienie maszyn”.
Podziękowania Wójt skierował również do strażaków z OSP Sztutowo i OSP Łaszki oraz Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim i Kierownika Posterunku Policji w Sztutowie, Bartosza Kucharczyk.
Informacja i zdjęcia: Gmina Sztutowo