Wydanie nr 161/2023, Sobota 10.06.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Bogumiła, Mauryn, Bogumił, Apollo, Edgar, Wiktorian, Wiktoriana, Wiktorianna, Ingolf, Małgorzata
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Dlaczego powiat oddał „katolika” parafii?

Malbork. Dlaczego powiat oddał „katolika” parafii? fot. TvRegionalna24.pl
Nie cichną echa wokół burzy, jaką wywołało przekazanie w formie darowizny przez Powiat Malborski nieruchomości przy ul. Reymonta wartości około 5 mln zł dla parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku. Mieszkańcy są oburzeni decyzją władz powiatu, a Burmistrz Miasta w wywiadzie dla lokalnej gazety stwierdził, że o niczym nie wiedział.

Podczas XXXIV sesji Rady Powiatu Malborskiego, która odbyła się 13 czerwca br., 15 głosami za przyjęta została uchwała wyrażająca zgodę „na darowanie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy nieruchomości zabudowanej o powierzchni prawie 28 arów położonej przy ul. Reymonta 24. Wartość została wyceniona na ok. 4 900 000 zł”. Jak się okazało, podjęta tak decyzja wywołała niemałą burzę wśród mieszkańców, którzy nie zgadzają się z decyzją władz powiatu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Katolickich przy ul. Reymonta 24 sfinansowana została nie tylko przez Powiat Malborski, ale również przez Urząd Miasta Malborka i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

- „Dlaczego kościół dostaje kolejny prezent (niedawno miasto wyremontowało ze środków własnych zabytkową bramę przed kościołem parafii MBNP) od władz. Co i rusz się słyszy, że w mieście i powiecie nie ma pieniędzy na drogi, inwestycje w oświatę czy remont kamienic, a tutaj lekką ręką oddajemy nieruchomość wartą miliony. A trzeba pamiętać również, że miasto wraz z powiatem kilka lat temu wyłożyły setki tysięcy złotych na budowę hali przyszkolnej. Co było motywacją starosty i radnych, którzy zagłosowali za przekazaniem budynku parafii? Czy jest tu jakiś nieformalny układ pomiędzy Proboszczem Śniegierem a władzami miasta? Dlaczego w żaden sposób takich darowizn nie konsultuje się z mieszkańcami?” - napisał do naszej redakcji TvRegionalna24.pl zaniepokojony mieszkaniec.

Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Malborku. W odpowiedzi Krzysztof Osijewski, Przewodniczący Rady Powiatu Malborskiego napisał, że wspomniana nieruchomość od wielu lat przeznaczona była i jest na cele publiczne i Oświatowe, wpisując się tym samym w sieć szkół powiatowych.

- „Nigdy nie była przedmiotem, który można byłoby skomercjonalizować. Podejmując decyzję o przekazaniu uważaliśmy i w dalszym ciągu uważamy, że dla społeczności miasta i powiatu znajdująca się tam szkoła stanowi ważny ośrodek w procesie wychowania młodego pokolenia, a także kultury i tradycji narodowej. Przekazanie przedmiotowej nieruchomości Parafii pozwoli na dalszy jej rozwój służący nie tylko edukacji, wychowaniu, ale również integracji społecznej” - czytamy w piśmie. - „Powyższe cele nigdy nie będą charakteryzowały się cechami gospodarki rynkowej przysparzającymi wyłącznie korzyści materialnych, gdyż wyniki i rezultaty związane są wyłącznie z kształceniem i wychowaniem. Jednak w naszym odczuciu są istotnym elementem dla rozwoju miasta i powiatu”.

 

Pamięć bywa zawodna...

Burmistrz Miasta Malborka w lokalnej gazecie pytany „jak to się stało, że lekką ręką oddał mniej więcej jedną trzecią hali sportowej parafii” odpowiedział:

- „Oddaliśmy to dla starostwa dużo wcześniej. Nie wiedzieliśmy, że zostanie to przekazane jako darowizna. Natomiast starostwo ma prawo zarządzać swoimi budynkami, jak chce”.

Potem dodał:

- „Muszę sprawdzić, czy władze powiatu uprzedzały nas o swoich planach”.

W Starostwie Powiatowym usłyszeliśmy, że Burmistrz Miasta o zamiarze przekazania w drodze darowizny nieruchomości przy ul. Reymonta 24 dla parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku poinformowany został w październiku ubiegłego roku.

W piśmie z 12 października 2021 r. starosta malborski Mirosław Czapla informował Marka Charzewskiego, że rozważana jest możliwość przekazania nieruchomości wraz z zabudowaniami przy ul. Reymonta 24 w Malborku dla Parafii Rzymskokatolickiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z przeznaczeniem na publiczne cele oświatowe.

- „Aktualnie w ww. budynku mieści się Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II, w skład którego wchodzi Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Zespół Szkół Katolickich wpisał się na stałe w krajobraz oświaty na Ziemi Malborskiej i na Pomorzu. Osiągnięcia Placówki są odpowiedzią na zapotrzebowanie i oczekiwania społeczne rodzin katolickich. To miejsce także wspierania rodziny, kultury chrześcijańskiej i nauki o wartościach, o których mowa w nauczaniu społecznym Kościoła oraz Patrona Szkoły – św. Jana Pawła II” - czytamy w piśmie. - „Przekazanie Szkoły wraz z obiektami towarzyszącymi – oddziału przedszkolnego i sali gimnastycznej to dowód na wysokie zaufanie społeczne. Przekazując obiekty Parafii i Kościołowi Elbląskiemu wierzymy, że zostaną one objęte właściwa opieką i będą służyły społeczeństwu Malborka i Powiatu. Szkoła postrzegana jest jako ważny ośrodek nie tylko edukacji, ale wychowania i integracji społeczności lokalnej i Rodziny”.

Pierwotnie uchwała w sprawie przekazania tej nieruchomości miała być procedowana na posiedzeniu Rady Powiatu Malborskiego 2 dniu 27 października 2021 r. Ostatecznie przegłosowano ją 13 czerwca 2022 r.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
matka
matka 30.06.2022, 15:50
Brawo po co pomagać mieszkańcom p burmistrzu lepiej wspomóc Bogaty Kler to jest klasa naszych rajców malborskich
KAT.
KAT. 29.06.2022, 10:32
Trzeba będzie kiedyś rozliczyć obecne władze powiatu za ten haniebny czyn. Swój prywatny majątek mógł przekazać starosta parafii, ale nie majątek gminy. Już wiecie, na kogo nie głosować, aby rozliczyć ten zdradziecki sojusz tronu z ołtarzem.
Uczeń diabla
Uczeń diabla 29.06.2022, 05:59
Jak myślicie , kto chce uwic sobie gniazdko i zostać Dyrektorem ?
Gosc
Gosc 01.07.2022, 00:00 (odpowiedź do Uczeń diabla)
Kto?
Sylvio
Sylvio 28.06.2022, 22:52
Charzewski jak zwykle pali głupa, że nic nie wie albo nie pamięta.
rgt6y
rgt6y 28.06.2022, 18:07
łaskawcy za nie swoją kasę a w mieście potrzeb co nie miara ,ale co tam
gorszy sort zapłaći
Jager
Jager 28.06.2022, 17:03
By ich jasny szlag trafił, zwłaszcza starostę i pazernych czarnuchów! Wszędzie sięgają ich macki.