Wydanie nr 276/2023, Wtorek 3.10.2023
imieniny: pokaż (15 imion)Teresa, Gerard, Ewalda, Gerarda, Ewald, Kandyd, Eustachy, Sierosław, Częstobrona, Ermegarda, Irmegarda, Romana, Augustyna, Kandyda, Cyprian
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Majówkowy blamaż Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

Majówkowy blamaż Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. fot. Majówkowy blamaż Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.
Jeżeli komuś wydawało się, że tegoroczna majówka w Malborku choć w najmniejszym stopniu będzie przypominała te sprzed kilku lat, srodze się zawiódł. Malborskie Centrum Kultury i Edukacji nie popisało się repertuarem na długi majowy weekend. Poza płatnym Krosnym i płatnymi warsztatami z kotylionów w Szkole Łacińskiej, były tylko bezpłatne seanse w planetarium w Szkole Łacińskiej i bańki mydlane w Centrum Aktywnego Wypoczynku. Czy to można było nazwać atrakcją na miarę możliwości MCKiE?

Mówią, że „w przyrodzie nic nie ginie”. Jednak obserwując w ostatnim czasie rozwój kultury w Malborku, widać dokładnie, jak niknie nam w oczach. Już słyszę głosy sprzeciwu, że przecież pandemia, że nic nie można było robić. Owszem, a jednak na tle gmin powiatu malborskiego, Malbork wypada bardzo słabo. Rozejrzyjcie się wokół i zobaczcie, jakie imprezy organizowane są dla mieszkańców w gminach Miłoradz, Nowy Staw czy Stare Pole. Imprezy masowe, a do tego bezpłatne. Można? Oczywiście, że można, jeżeli się w ogóle chce.

Kogo zatem winić za taki martwy stan rzeczy w malborskiej kulturze? Czy rzeczywiście stan pandemii tak „przyspawał” niektórych do „kulturalnych stołków” MCKiE, że zapomnieli czym kiedyś była ta instytucja, która jeszcze do niedawna funkcjonowała, jak nieźle naoliwiona maszyna? Czy to wina dyrektora, Krzysztofa Andruszkiewicza, któremu się nie chce lub nie jest w stanie wykrzesać patriotycznego entuzjazmu wśród pracowników, by dać narodowi tego, czego się od miejskiej jednostki kulturalnej oczekuje?

Sezon kulturalny trwa cały rok, jednak nie sposób odnieść wrażenia, że w Malborku od dawna jest martwy nie tylko przez pandemię, ale również przez ciężki grzech zaniechania. Zaniechania masowego ukulturowywania społeczeństwa. Czy istnieje szansa, że coś w tym kierunku jeszcze się zmieni? Może po zmianie dyrektora? Może w końcu na czele Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji stanie osoba, która czuje potrzeby kulturalne mieszkańców i ducha tego wyjątkowego miasta?

Ogólnopolskie media poinformowały ostatnio, że wkrótce rząd ma ogłosić koniec pandemii w naszym kraju. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w tym roku w końcu odbędą się dwie sztandarowe imprezy, z których Malbork rozpoznawalny jest na całym świecie: Magic Malbork i Oblężenie Malborka. Czy znowu mieszkańcy i turyści odwiedzający nasze miasto będą musieli obejść się po raz kolejny smakiem, bo dyrektor Andruszkiewicz będzie dalej spał głębokim zimowym snem misia? Na szczęście do wakacji zostało jeszcze trochę czasu... Bądźmy dobrej myśli :-)

 

Czekamy na Państwa komentarze.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Kon
Kon 05.05.2022, 06:23
Jaki redbull takie imprezy
Xman
Xman 04.05.2022, 19:26
Trzeba upaść na głowę żeby mieszkańcom zaproponować niemy spektakl w dusznej sali łacińskiej w majówkę która kojarzy się z aktywnościami grillowaniem i rozrywka na świeżym powietrzu. W sobotę byliśmy w Miloradzu a w niedzielę w Nowym Stawie. Malbork jak zawsze dno
Malborzak na Mazurach
Malborzak na Mazurach 04.05.2022, 18:39
Obserwuje zycie kulturalne małego miasteczka mazurskiego Mragowo które to jawi się przy Malborku w tej dziedzinie niczym Nowy York imprezy kulturalne w pełnym wachlarzu non stop i jest to głównie zasługa nowej dyrektorki której się chce
Ali
Ali 04.05.2022, 19:04 (odpowiedź do Malborzak na Mazurach )
Ludzie włączcie rozumy, Obecny Dyrektor MCEKU jest z SLD do tego z Gdańska - Charzewski z SLD - Ostrowska z SLD - włączcie myślenie!
an
an 03.05.2022, 22:21
Majówka - Dramat i wstyd dla całej /władzy/ MALBORKA.
Jestem z Gdańska
Jestem z Gdańska 03.05.2022, 17:53
Krzysztof Andruszkiewicz, lider SLD w Gdańsku i wieloletni zastępca dyrektora w Miejskim Teatrze "Miniatura" otrzymał wypowiedzenie z rąk obecnego dyrektora teatru, Romualda Wiczy-Pokojskiego.
Czytaj więcej na:
www.kultura.trojmiasto.pl/Krzysztof-Andruszkiewicz-zwolniony-z-Teatru-Miniatura-n54331.html
Ad
Ad 03.05.2022, 17:18
Przecież jest długi weekend i burmistrzowie, Naczelnik wydziału, dyrektorzy Muzeum i Domu Kultury, asystenci itp też chcą odpocząć, no i skorzystać z odrobiny kultury w…Miłoradzu
lop
lop 03.05.2022, 13:52
dopiero ktoś to zauważył? partyjny nominat został wciśnięty na to stanowisko? czy pan dyrektor wygrał konkurs?
D.
D. 03.05.2022, 17:00 (odpowiedź do lop)
Dokładnie dług spłacony dla S L D i jeden wielki dramat dla Elbląga