Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Policjanci przypominają – wyrzucanie odpadów jest karalne.

  • Wydanie nr 330/2024
  • 29 kwietnia 2022, 13:30
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Sztum. Policjanci przypominają – wyrzucanie odpadów jest karalne. fot. zdjęcie poglądowe
Funkcjonariusze sztumskiej policji cyklicznie kontrolują miejsca, gdzie może dochodzić do nielegalnego wyrzucania śmieci. Pamiętajmy, że pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach jest ścigane i podlega karze grzywny z art. 75 Kodeksu Wykroczeń do 500 zł. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazywać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a także życia i zdrowia mieszkańców mogą być nielegalne składowiska odpadów. Aby do groźnych sytuacji nie dochodziło, sztumscy policjanci, strażacy i inspektorzy ochrony środowiska prowadzą kontrole.

- „W zbieraniu wszelkich informacji dotyczących takich zagrożeń szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. To tym funkcjonariuszom można bezpośrednio przekazać informacje o niepokojących spostrzeżeniach. Oni sami także sprawdzają to co dzieje się w tym zakresie na terenie podległej im dzielnicy. Zadania związane ze składowiskami odpadów realizują także policjanci pionu kryminalnego i ruchu drogowego, szczególnie w zakresie ich transportu. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracają uwagę na oznakowanie pojazdu, sposób załadunku odpadów,  a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową” - informuje st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Ty także możesz przyczynić się do eliminacji zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów i zapobiegać degradacji środowiska naturalnego. Jak to zrobić?

Oprócz bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym, policjanci przypominają o takim narzędziu, jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują te zgłoszenia, potwierdzają lub nie i starają się wyeliminować. Wśród różnych kategorii  istnieje również ta dotycząca dzikich wysypisk śmieci.

Funkcjonariusze przypominają, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.

Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1 tys. zł lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.

Osoby będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. O ile to możliwe należy zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce, jak chociażby rejestracja samochodu. Pomocne może być również precyzyjne  podanie godziny i miejsca zdarzenia.

 

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.