W środę, 6 kwietnia br. komisja konkursowa zajęła się wnioskami o przyznanie Stypendium Kulturalnego Powiatu Sztumskiego. Obradujący zwracali uwagę m. in. na przemyślaną, spójną, logiczną koncepcję oraz uporządkowany opis przedsięwzięcia, a także sposób określenia jogo celów oraz rolę przedsięwzięcia w zakresie promocji powiatu sztumskiego. Przyznano 6 dofinansowań.
Wniosek nr 1
Piotr Podlewski, dziedzina: historia, kultura regionalna;
Tytuł przedsięwzięcia: Legendy Dolnego Powiśla
Powstanie cyklu filmów (6-7) 15-20 minutowych opisujących Legendy Dolnego Powiśla z autorską muzyką oraz wykorzystaniem środowisk teatralnych. Przedsięwzięcie będzie promowane w regionie Dolnego Powiśla, na Pomorzu za pomocą mediów internetowych i społecznościowych. Projekt trafi do szkół i placówek kulturalnych w celu szerzenia wiedzy o regionie oraz jako pomoc dydaktyczna.
Wniosek nr 2
Agnieszka Rutka - Napiwodzka, dziedzina: malarstwo, warsztaty artystyczne;
Tytuł przedsięwzięcia: Namaluj obraz w Galerii Ligo
Zorganizowanie warsztatów dla 7 – 8 osób dorosłych. Każdy z uczestników warsztatów namaluje jeden obraz, który zostanie zaprezentowany w Galerii Ligo. Poszczególne etapy pracy będą dokumentowane na blogu Galerii Ligo oraz w mediach społecznościowych. Prace wykona na warsztatach mogą być również przedstawione w instytucjach dedykowanych upowszechnianiu kultury, np. Sztumskie Centrum Kultury.
Wniosek nr 3
Beata Langowska, dziedzina: poezja
Tytuł przedsięwzięcia: „Słowo szemrane- zbiór wierszy”
Wydanie tomiku wierszy, które zawierają pochwałę uroków krajobrazu Ziemi Sztumskiej. Po konsultacjach z autorytetami w dziedzinie kultury, wybrane zostaną wiersze, które znajdą się w zbiorze. Promocja tomiku planowana jest w Sztumskim Centrum Kultury.
Wniosek nr 4
Krystian Zdziennicki, dziedzina: kultura regionalna/ochrona zabytków/dziedzictwo kulturowe
Tytuł przedsięwzięcia: „Cmentarze przykościelne dekanatu sztumskiego do 1945 roku, jako przykład kultury funeralnej Powiśla – inwentaryzacja i upamiętnienie”
Dokonanie pełnej inwentaryzacji fotograficzno-opisowej nagrobków cmentarzy przykościelnych na terenie dekanatu sztumskiego, na których miały miejsce pochówki przed 1945 rokiem oraz przeprowadzenie kwerendy archiwalnej, której celem będzie uzupełnienie danych o pochowanych na cmentarzu zmarłych. W ramach projektu zostaną również uprzątnięte zaniedbane przedwojenne nagrobki na inwentaryzowanych cmentarzach. Rezultaty przeprowadzonej inwentaryzacji opisane zostaną w książce. Planowane jest również zorganizowanie wystawy fotograficznej.
Wniosek nr 5
Magdalena Grodecka, dziedzina: upowszechnianie i ochrona dóbr kultury
Tytuł przedsięwzięcia: „Powiśle on line – promocja regionu w sieci”
Stworzenie strony internetowej poświęconej promocji regionu Powiśla. Powstała strona będzie miała ciekawą formułę prezentującą wartościowe treści ukazujące historię regionu, jego kulturę materialną, ludzi z Powiśla oraz ciekawe miejsca. Celem strony będzie zapoznanie z dziedzictwem regionu, wspólne budowanie marki oraz poznawanie opinii i pomysłów mieszkańców, które pomogą wyznaczyć nowe kierunki działania.
Wniosek nr 6
Kacper Smoliński, dziedzina: muzyka/sztuka audiowizualna
Tytuł przedsięwzięcia: „Nagranie teledysku do autorskiej kompozycji”
Przedmiotem projektu jest nagranie klipu muzycznego do autorskiej kompozycji powstałej na ten cel. Realizacja projektu stypendialnego umożliwi popularyzację działalności artystycznej poprzez połączenie dźwięku i obrazu. Powstały teledysk będzie zapowiedzią pierwszej autorskiej płyty.
Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Sztumie