Uczestnicy narady kryzysowej przekazali swoje spostrzeżenia i uwagi w prowadzeniu pomocy humanitarnej na terenie własnych gmin i problemy z zakwaterowaniem uchodźców z uwzględnieniem kosztów z tym związanych. Oczekiwana jest bezwzględnie natychmiastowa większa pomoc finansowa skierowana bezpośrednio do zaangażowanych samorządów i lepsza koordynacja ze strony Państwa.
Samorządowcy obecnie oczekują pilnie na wdrożenie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Specustawa ureguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Zgodnie z regulacją ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.
Z tym wiąże się pomoc finansowa skierowana nie tylko do samorządów, ale do wszystkich podmiotów, w tym do osób fizycznych zaangażowanych w pomoc humanitarną. Pozwoli to na korzystanie z profilu zaufanego, nauki i pomocy medycznej oraz kwestii pomocy socjalnej. Samorządy prowadzą na swoim terenie ewidencję osób, które przebywają na jej terenie, o co prosiło Starostwo w sposób uporządkowany - to pierwszy krok w rozpoznaniu liczby osób faktycznie przebywających na administrowanym terenie.
- "W tej chwili w mamy pewność, że przebywa 260 osób, natomiast rzeczywista ilość szacowana jest na co najmniej dwukrotnie większa. Ale te kwestie są systematycznie wyłapywane, a ustawa o pomocy dla Ukrainy uporządkuje te kwestie" - informuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku. - "Starosta zwrócił się z prośbą do samorządowców z kolejnym apelem o szukanie dodatkowych miejsc, tym razem z wykorzystaniem obiektów wielopowierzchniowych. Obiekty muszą uwzględnić kwestie sanitarne i wyżywienie. Obecnie duże aglomeracje miejskie, w tym Trójmiasto w ilości przybyłych uchodźców doszły do „ściany”, dlatego spodziewamy się dyslokacji co najmniej w ilości kilkukrotnej niż do tej pory. Generalnie wszyscy będą musieli szukać niestety rezerw w tym zakresie, zapowiedział Wojewoda dzisiaj podczas konferencji do samorządów i służb. Społeczeństwo naszego powiatu musi sprostać trudnemu zadaniu. Starosta zapowiadał osobiste wsparcie i pomoc".
Ciągle musimy przypominać, że z nami zostaje problem pandemii oraz sprostanie kwestii szczepień, rozwiązanie możliwości izolacji i pełnej funkcjonalności w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowia szeroko rozumianego, o czym poinformowali uczestników spotkania na spotkaniu kierownicy sanepidu i weterynarii.
- "Należy podkreślić duże zaangażowanie ze strony samorządów, szczególnie Miasta Malborka i Starego Pola. Natomiast zaangażowanie największe w skali podmiotu to Dom Parafialny orionistów w parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach. Tu jest największe skupisko uchodźców na terenie powiatu doskonale prowadzone przez Proboszcza" - podkreśla Stanisław Chabel. - "Podtrzymane będą kwestie pomocy naszej Poradni Psychologicznej i budowania punktu informacyjnego na Dworcu PKP natychmiast po wydaniu formalnym zgody ze strony władz PKP".
Na koniec starosta podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i pomoc. Podmioty zaangażowane w pomoc będą wspierane finansowo przez Fundację Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej, która jest dedykowana dla potrzeb uchodźców z Ukrainy, którzy pozostają na terenie powiatu malborskiego.
Kolejne spotkanie robocze obędzie się niezwłocznie po wdrożeniu ustawy pomocowej .
A ja ja wiem gdzie jest od kilku lat puste mieszkanie w którym mozna umieścić dwie rodziny.
Najgorzej jak sie ma za darmo i nie widzi nieszczęścia matek i dzieci.
Na sile zakwaterować ludzi w potrzebie
Czekam na reakcje podam adres
Jesteśmy dobrze przygotowani do ewentualnego konfliktu. Mamy w każdym mieście i w każdej gminie przynajmniej jeden kościół. Mamy w wojsku czy ZUSie pełno kapelanów. Nasza armia planuje zakup 300 szt. bojowych polowych ołtarzy. Każdy żołnierz ma na wyposażeniu bojowy różaniec z kuloodpornym krzyżykiem. Mamy w Polsce ok. 250 tys. duchownych, którzy z krzyżem w ręku będą bronić Ojczyzny.
Etaty są i ktoś w urzędzie siedzi i bierze pieniądze. Mamy najlepszych urzędników, są przygotowani.
Naśladowcy hitlera atakują Europę, oszukują cały Świat. Szatan sieje zniszczenie, pali domy, niesie głód, chłód od wschodu.
Jak jesteśmy przygotowani do ochrony naszej ludności? Co zrobiono przez 30 lat w naszym powiecie dla ochrony mieszkańców ?
Czy mamy hełmy i kamizelki kuloodporne dla mieszańców w razie wojny?
Wojna 30 kilometrów od granicy Polski, gdzie mamy schrony w naszym powiecie? Kto odpowiada za to i jaki jest stan tych schronów?