Wydanie nr 174/2024, Sobota 22.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Agenor, Flawiusz, Achacy, Innocenta, Paulina, Achacjusz, Innocenty, Tomasz, Alban
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Na osiedlu Stare Miasto likwidowane są karty parkingowe.

Malbork. Na osiedlu Stare Miasto likwidowane są karty parkingowe. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Jeden z mieszkańców osiedla Stare Miasto w Malborku chciał odnowić kartę parkingową. Jakież było jego zdziwienie, gdy podczas rozmowy telefonicznej ze strażnikiem miejskim okazało się, że może ją tylko przedłużyć do marca br. Dlaczego tylko na tak krótki okres?

 

Do naszej redakcji TvRegionalna24.pl napisał mieszkaniec osiedla Stare Miasto w Malborku. Chciał odnowić kartę parkingową i w tym celu zadzwonił do Straży Miejskiej. Jakież było jego zdziwienie, gdy dowiedział się, że owszem – może odnowić kartę, ale jedynie do marca tego roku, bowiem Burmistrz Miasta obwieścił, że od marca na tym osiedlu mają powstać wspólnoty osiedlowe, które będą wydawały takie karty.

- „Nie dostaliśmy takiej informacji od spółdzielni. Na osiedlu jest zawsze problem z parkowaniem, ponieważ nikt nie przestrzega znaku zakaz wjazdu (parking dla osób z kartą parkingową). Czy możecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat?” - napisał mieszkaniec.

 

W związku z powyższym zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Straży Miejskiej w Malborku, Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i malborskiego magistratu.

Kiedy i gdzie Burmistrz Miasta Malborka obwieścił taki stan rzeczy? Dlaczego mieszkańcy nie zostali o tym powiadomieni, tylko muszą się sami przez przypadek o tym dowiadywać? Skąd pomysł, by na osiedlu powstały wspólnoty mieszkaniowe, skoro wspomniany budynek należy do Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (mieszkaniec napisał, że blok należy do spółdzielni na Orzeszkowej)?

 

Tomasz Farysej, Komendant Straży Miejskiej w Malborku odpisał, że w tej sprawie powinniśmy skontaktować się z rzecznikiem Urzędu Miasta lub Zastępcą Burmistrza, Józefem Barnasiem.

Z kolei Grzegorz Kucman, Zastępca Prezesa MSM zwrócił uwagę, że malborski magistrat nie poinformował Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o zamiarze wprowadzenia zmian w zasadach parkowania samochodów na rzeczonym osiedlu, ani też o wstrzymaniu wydawania kart parkingowych dla mieszkańców tego osiedla.

- „Pierwszy sygnał w tej sprawie otrzymaliśmy w połowie stycznia od jednego z mieszkańców Starego Miasta. Informujemy, iż brak jest podstaw prawnych, aby wydawanie kart parkingowych dla mieszkańców budynków spółdzielczych uzależniać od faktu utworzenia przez nich wspólnot mieszkaniowych i to w terminie do marca 2022 r.” - poinformował Grzegorz Kucma. - Właścicielem terenów, na których zlokalizowane są drogi i miejsca postojowe przed budynkami na Starym Mieście, jest Gmina Miasta Malborka. W związku z tym o udzielenie informacji w sprawie organizacji ruchu drogowego, miejsc postojowych czy kart parkingowych na tym osiedlu, prosimy zwracać się bezpośrednio do Urzędu Miasta Malborka, jako podmiotu zarządzającego tymi terenami”.


 

Magistrat zaprzestaje wydawania identyfikatorów.

Józef Barnaś, Zastępca Burmistrza Miasta Malborka w swojej odpowiedzi podkreślił, że identyfikatory były wydawane mieszkańcom już za rządów poprzedniego
Burmistrza i było to powielane w latach kolejnych do dnia dzisiejszego.

- Zgodnie z przepisami o drogach publicznych oraz ustawy o samorządzie publicznym, identyfikatory wydawane były bez umocowania prawnego. Osobami uprawnionymi do kart parkingowych są, zgodnie z przepisami o drogach publicznym, tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, a karty wydawane są przez przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności” - wyjaśnia Józef Barnaś i dodaje, że w grudniu ubiegłego roku na jednym z wewnętrznych spotkań w malborskim magistracie podjęto decyzję o zaprzestaniu wydawania identyfikatorów w 2022 r. - „O tej sytuacji poinformowani byli na spotkaniu przedstawiciele Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w osobach Prezesa i zastępcy Prezesa Spółdzielni w Urzędzie Miasta dnia 19 stycznia 2022 r. Ponownie na ten temat przeprowadzona została rozmowa telefoniczna z Panią Prezes Spółdzielni dnia 03 lutego 2022 r.”

Osoby, które występowały o otrzymanie identyfikatorów informowane były, że w ciągu 2022 r. magistrat będzie odchodził od wydawania identyfikatorów. Na chwilę obecną wydawane są identyfikatory z ważnością do 31 marca 2022 r.

- „W związku z powyższym obecnie w Urzędzie są prowadzone rozmowy na temat uzdrowienia sytuacji parkingowej w newralgicznych miejscach w mieście i nie wyklucza się, w celu rotacyjności, rozszerzenia stref płatnego parkowania oraz dzierżaw parkingów miejskich, leżących przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych” - dopowiada Zastępca Burmistrza. - „W razie wydłużenia się w czasie procedur rozwiązania problemu, nie wyklucza się wydłużenia ważności identyfikatorów do czasu podjęcia ostatecznej decyzji, niekiedy wymagającej podjęcia uchwały Rady Miasta”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Stare Miasto Malbork
Stare Miasto Malbork 22.02.2022, 13:09
Czy to tylko przypadek że tylko z jedną z wspólnot są prowadzone rozmowy o dzierżawie gruntu, skoro Miejsca Spółdzielnia Mieszkaniowa nic nie wie. Czy to nie ta wspólnota wykonała zagrodę śmietnikową o której już pisano na portalu ?.Być może zajmie większość wyznaczonych miejsc postojowych, ogrodzi się, co z reszta mieszkańców ? Czy będzie możliwy dojazd Służb ratunkowych, śmieciarek? Przede wszystkim czy uda się wyznaczy normatywne miejsca postojowe z zachowaniem ich odległości od okien budynków, placu zabaw czy śmietników. Jeśli reszta gruntu zostanie wydzierżawiona to kto zajmie się chodnikami, wiatami śmietnikowymi, zielenią i odśnieżaniem ? Wydaje mi się że zamysł ,,Miasta " jest taki by wydzierżawić grunty i martwcie się o nie sami drodzy mieszkańcy.
citizen
citizen 21.02.2022, 14:11
Proste, miejski grunt, miejski parking, parkować może każdy. Byle nie skończyło się jak gdzie indziej, najpierw zniżka na dzierżawę miejskiego, a potem płotoza.