Wydanie nr 332/2021, Niedziela 28.11.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czujni funkcjonariusze Oddziału Celnego zatrzymali towar wartości ponad 800 tys. zł.

  • Wydanie nr 332/2021
  • 19 pażdziernika 2021, 10:44
  • Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
  • Na sygnale
Czujni funkcjonariusze Oddziału Celnego zatrzymali towar wartości ponad 800 tys. zł. fot. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim w przesyłkach z Chin ujawnili zegarki i biżuterię o wartości ponad 800 tys. zł. Skarb Państwa mógł stracić ponad 170 tys. zł.

 

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim każdego dnia kontrolują z wykorzystaniem sprzętu RTG, bardzo duże ilości przesyłek wysyłanych do Polski z krajów trzecich. Przez lata służby wykorzystując swoje doświadczenie i odpowiednio przeprowadzoną analizę ryzyka, dokonali ujawnień wielu towarów, które dzięki ich profesjonalizmowi i zaangażowaniu nie trafiły na rynek. Tak też było w ostatnim tygodniu, kiedy to w ciągu zaledwie trzech dni funkcjonariusze ujawnili w przesyłkach nadanych w Chinach, 21 sztuk zegarków oraz biżuterię - oznaczonych znakami znanych marek.

 

Orientacyjna wartość zatrzymanego towaru to 805 tys. zł. Z kolei uszczuplenia celne i podatkowe z tego tytułu, na które narażony zostałby Skarb Państwa, gdyby trafiły na rynek to łącznie blisko 177 tys. zł.

- „Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej „Kto w celu  wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub oznaczone takim znakiem towary wprowadza do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” oraz „Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5 ” - powiedział kierownik Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim, st. rachm. Artur Więcław. 

 

Z uwagi na fakt, że znaki towarowe są chronione prawem – powiadomiono reprezentantów właścicieli poszczególnych znaków. Dalsze czynności w sprawie prowadzone będą przez Dział Dochodzeniowo-Śledczy Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.


 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Jacek Standara, Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

 

Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.