Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szczepienia. Jest nieźle, ale mogłoby być o wiele lepiej.

Szczepienia. Jest nieźle, ale mogłoby być o wiele lepiej. fot. Archiwum TvMalbork.pl
W województwie pomorskim zaszczepionych, przynajmniej jedną dawką, jest 55,5 % osób, co daje nam trzecie miejsce w Polsce. Co ważne, ponad 80 proc. seniorów powyżej 70 r.ż. i około 30 % nastolatków skorzystało już z możliwości zabezpieczenia przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją. Czy jesteśmy bezpieczni?

 

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 26 lipca 2021 r. w Polsce wykonano 33 770 147 zastrzyków przeciwko COVID-19, w tym w pełni zaszczepionych jest 16 986 230 osób. Na Pomorzu zrealizowano 2 215 539 szczepień, w tym w pełni zaszczepionych jest 1 036 158 osób.

 

 

 

 

Jak jest w pomorskich gminach?

Najwięcej w pełni zaszczepionych jest w Gdańsku. To 54,5 % osób, co daje stolicy województwa czwarte miejsce w Polsce, a trzecie po Warszawie (57,6 %) i Wrocławiu (55 %) wśród dużych miast. Co ciekawe, na pierwszej lokacie w kraju znajduje się Podkowa Leśna (58,8 %). Drugie miejsce w regionie, a dziewiąte w Polsce, zajmuje Sopot (53,1 %). Trzecia pozycja na Pomorzu przypadła Gdyni z 51,2 % zaszczepionych. Na drugim końcu tabeli znajdują się Sierakowice, w których zastrzyk przeciwko COVID-19 przyjęło zaledwie 19,7 %. Niewiele lepiej jest w Gardei w powiecie kwidzyńskim  (24,4 %), Główczycach w powiecie słupskim (24, 5 %) i Linii w powiecie wejherowskim (24,5 %).

 

Zgodnie z danymi podanymi przez Ministerstwo Zdrowia w powiecie malborskim wykonano do tej pory 36 823 szczepienia, a w pełni jest zaszczepionych 16 646 osób. W powiecie nowodworskim wykonano 29 917 szczepień, w pełni zaszczepionych jest 13 761 osób. W powiecie sztumskim wykonano dotychczas 38 204 szczepienia, w pełni zaszczepionych jest 17 286 osób.

 

 

 

 

Jest dobrze?

Jak mówią eksperci, aby pandemia wyhamowała powinno być zaszczepionych około 90 % mieszkańców każdego kraju. Jeśli tyle populacji przyjęłoby zastrzyk osoby, które ze wskazań medycznych nie mogą się zaszczepić, byłby chronione przez pozostałą zaszczepioną populację. Niestety nie jest tak dobrze.

– „Patrząc na liczby i porównując Pomorze np. z Podkarpaciem czy Podlasiem na Pomorzu rzeczywiście nie jest źle. Obawiam się jednak, że wszyscy, którzy chcieli się zaszczepić, już to uczynili lub czekają na drugą dawkę” – mówi lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk. – „Niestety od kilku tygodni obserwujemy znaczny spadek zainteresowania szczepieniami. Z powodu braku chętnych zamykane są niektóre punkty szczepień. To niepokojące, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej w Polsce czwartej fali pandemii wywołanej mutacją delta. Jest lato, spada liczba zakażeń, więc myślimy, że pandemia wygasła. Jednak tak nie jest, ona czyha i późnym latem lub wczesną jesienią znowu może uderzyć. Jak pokazują zagraniczne statystyki na zakażenie narażone są głównie osoby młodsze, niezaszczepione. I nawet u do tej pory zupełnie zdrowych ludzi przebieg COVID-19 może być ciężki. A przypominam, że w pełni chronieni jesteśmy dopiero po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki preparatu przeciwko COVID-19, a w przypadku jednodawkowego Johnsona po miesiącu. Dlatego po raz kolejny apeluję, aby okazać solidarność społeczną i zaszczepić się. W ten sposób ochronimy siebie i innych”.

 

 

 

 

Warto się zaszczepić.

- „Przyjąłem dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 w pierwszym możliwym terminie. Czuję się dobrze, a przede wszystkim bezpieczniej” - napisał na swoim profilu społecznościowym Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego. - Wiele osób jeszcze się waha czy szczepienie jest bezpieczne. Dlatego zachęcam, aby Państwo porozmawiali ze swoimi lekarzami o możliwości zaszczepienia się”.
 

 

 

 

Źródło: pomorskie.eu oraz FB Józef Sarnowski

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.