Już po raz 761., w sobotę, 24 lipca, kupcy przejęli symbolicznie klucze do bram Gdańska na czas Jarmarku św. Dominika - wydarzenie drugi rok z rzędu odbyło się w formule on-line. Ceremonię zakończyło odegranie hymnu Jarmarku, złożonego w tym roku z 761 nut (jest ich zawsze tyle, ile lat ma wydarzenie). Chwilę później, w samo południe hymn ten w wykonaniu gdańskiego zespołu Tubicinatores Gedanenses rozbrzmiał ze schodów Dworu Artusa i z okien. Po odegraniu hymnu, wyruszyły tradycyjne, barwne parady prowadzące na Ołowiankę, Skwer Świętopełka i Skwer Heweliusza, do których dołączyły tłumy widzów.
Wśród licznych postaci pojawił się oczywiście Złoty Hermes, patron kupców oraz Karmazynowy Kogut - symbol Jarmarku św. Dominika, a także postaci alegoryczne, kuglarze, żonglerzy oraz grupy rekonstrukcyjne: Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki. Bóg mórz i oceanów - Neptun, także przyłączył się do przemarszu.
- Aby tradycji stało się zadość, na trzy tygodnie przekazujemy klucze do grodu nad Motławą na ręce Międzynarodowych Targów Gdańskich, żebyście pilnowali porządku w mieście, ale także czynili je kolorowy i wesołym - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska podczas ceremonii otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika.
- Gdańszczanki i gdańszczanie, dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyliście. Obiecujemy, że za trzy tygodnie miasto oddamy w stanie lepszym, piękniejsze i bogatsze - obiecał Andrzej Bojanowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku. - Jarmark św. Dominika to średniowieczny pomysł gdańskich dominikanów na świętowanie uroczystości naszego założyciela św. Dominika.
W tym roku przypada 800 lat od jego śmierci, tym bardziej zapraszamy więc do wspólnych spotkań i świętowania Jarmarku św. Dominika - dodał ojciec Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów. Także Andrzej Stelmasiewicz, radny Miasta Gdańska zachęcał do odwiedzin na Jarmarku:
- Siłą Jarmarku jest kultura, muzyka, teatr, rzemiosło. Radni miejscy zapraszają na Główne Miasto, Stare Miasto, Długie Ogrody, ul. Łąkową i Ołowiankę. Poza oczywistym walorem handlowym, Jarmark niesie ze sobą także mnóstwo wydarzeń dodatkowych dla odbiorców z każdej grupy wiekowej. Dlatego zanim zaplanujemy wizytę wśród kramów, warto sprawdzić, co jeszcze tego dnia oferuje Jarmark.
W ciągu trzech tygodni zaplanowano m.in.: 26 koncertów, 24 występy DJ-ów, 13 spektakli dla dzieci i dorosłych, 8 projekcji filmów w kinie pod chmurką oraz 4 wystawy i wiele dodatkowych “świąt”. Już w najbliższą niedzielę, 25 lipca, odbędzie się np. XXVI Gdańskie Święto Chleba (start o godz. 10), do niedzieli potrwa także Weekend Otwarcia Muzeum Bursztynu, a przez trwający i kolejny weekend na Uliczce Pomorskiej zlokalizowanej na fragmencie ul. Szerokiej (w godz. 10 - 20) odbywać się będą spotkania z tradycją kulinarną i kulturalną naszego regionu.
Stoiska handlowe Jarmarku czynne są codziennie, do 15 sierpnia, w godz. 10 - 20.
Więcej informacji w szczegółowym programie Jarmarku św. Dominika https://jarmarkswdominika.pl
Wybraliście takiego burmistrza to siebie teraz płaczcie do woli
Henryku, na kogo głosowałeś?
Na młodego Dziwosza, wiedziałem ze Charzewski to samo zło z SLD
Nawet targi rolnicze będą w Starym Polu.
Imprezę Oblężenie Malborka wstrzymał Charzewski i Wróblewska tyle w temacie, jest to chyba celkowe działanie bo środki w budżecie miasta Malborka były na to
W innych miastach imprezy się odbywają i to bez namordników nawet Bursztynki pojechały do Gdańska a w Malborku zero imprez bo delta , beta, gama kto celowo torpeduje miejskie wydarzenia no kto.
Przypominamy - decyzją dyrektora Zamku Janusza Trupindy "Oblężenia Malborka" nie będzie.