Wydanie nr 155/2023, Niedziela 4.06.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Dacjan, Karol, Braturad, Niepełka, Karp, Franciszek, Saturnina, Gostmił, Aleksander, Skarbisław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

AKTUALIZACJA. Malbork. Ogródek piwny przy kościele - komentarz księdza proboszcza.

AKTUALIZACJA. Malbork. Ogródek piwny przy kościele - komentarz księdza… fot. TvMalbork.pl
Wraz z luzowaniem obostrzeń, w końcu od 15 maja można korzystać z oferty restauracyjnych ogródków. To były długo wyczekiwane zmiany związane z pandemią koronawirusa. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się na świeżym powietrzu parasole, a z nimi rzędy stołów i krzesełek. Przy tak sprzyjającej pogodzie aż żal odmówić sobie podczas spaceru chociażby krótkiej przerwy na kawę i ciacho pod chmurką.

 

AKTUALIZACJA. Wtorek, 9 czerwca br. godz. 14.30

Zamieszczamy odpowiedź księdza Roberta Branickiego, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Malborku

Pomysł stworzenia kawiarenki przy kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku zrodził się z myślą o ludziach starszych mieszkających na ul. Stare Miasto i Placu Narutowicza, aby po pandemii mieć możliwość spotkania przy kawie i herbacie ze swoją sąsiadką i zwyczajnie porozmawiać przy pięknym widoku na zamek malborski i rzekę Nogat. Wszystko po to, aby nikt z naszych kochanych parafian nie czuł się samotny mieszkając sam w czterech ścianach. Nasi najstarsi parafianie przyjęli ten pomysł z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem, tym bardziej, że jest to bardzo urokliwe i zaciszne miejsce.

Kawiarenka nosi nazwę „ Słodka Pasja” jest prowadzona przez młodego malborczyka pana Pawła Szaramowicza, wszystko po to, aby stworzyć możliwość rozwoju młodego pokolenia w naszym mieście. Z wielkim zdziwieniem zobaczyłem rosnącą dyskusję na temat parasoli, które zostały rozstawione w kawiarence. Są one tymczasowe, niestety, producent ze względu na otwierającą się gastronomię, nie był w stanie dostarczyć nam innych.

Myślę, że każdy z nas zwiedzając miasta turystyczne wyraźnie widzi, jak bardzo promuje się dbanie o zabytki. To również było zamysłem powstałej kawiarenki, aby częściowe dochody przeznaczyć na renowację naszej świątyni i w ten sposób ratować nasz piękny zabytek jakim jest kościół św. Jana Chrzciciela.

Parafia jest prowadzona przez włoskie zgromadzenie zakonne Księży Orionistów, które swoje korzenie ma we Włoszech, tam przy każdej świątyni, w której posługują Orioniści, jest oratorium i kawiarenka, w której oprócz kawy, herbaty są serwowane napoje alkoholowe, wszystko po to, aby tworzyć kulturę spożywania alkoholu wśród ludzi młodych i nie tylko. W dobie XXI wieku w wielu miastach Polski i Europy jest to normalne, że po zwiedzaniu kościoła, jest stworzone miejsce, często nawet w krużgankach klasztoru czy kościoła, aby napić się kawy, herbaty czy dobrego wina oraz regionalnego piwa, które zazwyczaj produkowali mnisi.

Reasumując moją wypowiedź, chciałbym zaprosić na niedzielne spotkanie w kawiarence przy rodzinnych lodach z towarzyszeniem muzyki „ na żywo” w wykonaniu uczniów naszej malborskiej szkoły muzycznej, aby przy dźwiękach muzyki jazzowej spędzić miły czas w naszej kawiarence.

Z modlitwą i wyrazami szacunku: ks. Robert Branicki, orionista – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Malborku”

 

 

Zastanawialiście się, czy w naszym mieście jest coś, co jeszcze jest nas w stanie zdziwić? Zapewne nie wszyscy postrzegają otaczającą nas rzeczywistość w tych samych kategoriach, jednak zdarzają się sytuacje, na które wielu z nas reaguje podobnie.

Do naszej redakcji zgłosili się zbulwersowani mieszkańcy Malborka, którzy w bliskim sąsiedztwie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela zobaczyli postawiony i ogrodzony ogródek piwny. Mieszkańcy alarmują, że w miejscu gdzie usytuowany obecnie jest ogródek znajduje się cmentarz. Czy godzi się w takim miejscu organizować tego typu rozrywkę? Czy to złamanie przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości czy już przekroczenie dobrego smaku?

 

W tej sprawie próbowaliśmy się w dniu dzisiejszym skontaktować z proboszczem parafii, jednak mimo wielokrotnych prób nikt nie odebrał telefonu. Spróbujemy jutro.

 

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Emeryt
Emeryt 11.07.2021, 16:50
A jak z sikaniem, bo ja mam z tym problem. Czy jest zapewnione WC?
Marczello
Marczello 03.07.2021, 15:22
I teraz zacznę chodzić do kościoła z przyjemnością
Obywatel
Obywatel 14.06.2021, 10:34
Tyle lat Kościół walczył o ustawę antyalkoholową, a teraz bezczelnie stawia przy samym kościele piwiarnie łamiąc tę ustawę. Gdzie jest policja? Czyżby narodził się nowy rydzyk pod ochroną pisu?
Malbork
Malbork 14.06.2021, 10:18
piwo z kija 8pln....... kawiarenka dla starszych ludzi... LOL...
Słabe
Słabe 11.06.2021, 22:53
Kler dla kasy zrobi wszystko, a tłumaczenie proboszcza słabe. Ciekawe, czy osoba niezwiązana z kościołem, która nie zgodziłaby się na oddanie części zysków, też mogłaby założyć w takim miejscu kawiarenkę? Nie sądzę. To jest tak obrzydliwe, że już nawet nie śmieszne.
Malborczyk Kuba
Malborczyk Kuba 09.06.2021, 22:31
Wreszcie ktoś zaczyna dla tego miasta robić coś fajnego i myśli przyszłościowo aby turyści mogli się dłużej zatrzymać. Gratulacje dla pomysłowości tej kawiarenki. A kto nie chce niech nie przychodzi i nie wylewa żółci bo to nasze miasto. Żyjemy w wolnym kraju. Ciesz się że są młodzi którzy chcą działać coś dla tego miasta . Byłem polecam dobra kawa, lody i mega fajny wieczór ze znajomymi spędziłem tam.
Miłego tygodnia.
Przemek.
Przemek. 09.06.2021, 19:58
Jestem pod wrażeniem i miło zaskoczony, że nareszcie w bardzo fajnym miejscu z widokiem na zamek powstała miła i fajna kawiarenka wtulona w średniowieczne mury kościoła. Gdzie w ciekawym miejscu można zjeść lody napić się kawy, wypić piwo i odpocząć. Dziwią mnie wpisy tzw. „oburzonych” bo przecież w dobie XXI wieku jest czymś normalnym chociażby w samych Włoszech spożywanie piwa zjedzenie lodów czy ciastka w kawiarence w obrębie świętych miejsc to jest norma i tyle nikogo to nie dziwi. Wyjdźmy w końcu z tej zaściankowości. Super, trzymam kciuki i powodzenia pomysłodawcom.
ricardo
ricardo 09.06.2021, 17:13
Dla kasy zrobią wszystko hieny,
Kuba
Kuba 09.06.2021, 22:33 (odpowiedź do ricardo)
Ricardo nie za twoje. Oj ta zazdrość miłego tygodnia
Piotr P.
Piotr P. 09.06.2021, 15:21
Bardziej bym się martwił brakiem wyboru, opcji, możliwości. Nikt nikogo nie zmusza do wizyty, zamawiania tego czy owego. Ale jeżeli ktoś chce, to dlaczego cała reszta ustawia drugiemu człowiekowi życie: to ci wolno ale tego nie, bo my jesteśmy tym zbulwersowani. Niech każdy sam decyduje, bo od rozmaitych ograniczeń, zakazów, nakazów i ogólnego organizowania całego życia mamy już speców na Wiejskiej. Chociaż tam też jest restauracja z możliwością spożycia alkoholu.
John
John 09.06.2021, 14:41
jednak będzie piwo hurraaaa
A Zawrot
A Zawrot 11.06.2021, 12:55 (odpowiedź do John)
to dbanie o seniorow to przykrywka kleru Bulwersuje mnie ta decyzja tj zbeszczeszczenie miejsca kultu Alkohol reklamowany przy miejscu modlitwy gdzie jest ono przeznaczone do spotkania z Bogiem to jakiejs KURIOZUM Coz nawet szatanskie pomysly trafily do naszego zdawaloby sie rozsadnie myslacych wladz
meiw
meiw 11.06.2021, 13:10 (odpowiedź do A Zawrot)
Boga nie ma.
Marta
Marta 09.06.2021, 09:26
Jakoś do dziś w okolicach zamku nie ma gdzie się napić kawy. Gothic zbankrutował (gratulujemy dyrektorowi zamku, który ustala tak ogromne opłaty za wynajem!); Piwniczka jest typową restauracją. Jest jeszcze McDonald's już trochę dalej. Ile to razy sami jeździmy na jakieś wycieczki i chętnie napijemy się kawy czy chłodnego napoju w upalny dzień? A parasole jak parasole, gdyby były kolorowe, to też by się znaleźli hejterzy, że nie wypada. Rok temu byłam na wycieczce w pewnym kraju, w hotelu **** w samym centrum starego miasta, który nie oferował napojów alkoholowych ze względu na usytuowanie (brak szacunku gdyby alkohol był sprzedawany, bo to kraj muzułmański). My i tak kupowaliśmy sobie jakieś wino na wieczór, tylko w sklepie spożywczym po drodze, spożywając je w pokoju. A więc "wolnoć Tomku w swoim domku". Tylko takie działanie spowodowało jedno: nigdy więcej nie wybiorę tego hotelu (już wybraliśmy inny, równie świetny, w którym jest normalny rooftop bar), a spożycia alkoholu i tak nikt nie był w stanie nam ograniczyć. Jaki jest tego cel? A efekt? Hotel nie zarobił i więcej nie zarobi. Proste.
Andrzej K.
Andrzej K. 09.06.2021, 08:38
A jeżeli przed powstaniem kawiarenki młodzi ludzie siedzieli na murku z puszką piwa, a wszyscy okoliczni mieszkańcy wyprowadzali psy do ich zielonej toalety (przepraszam: "cmentarza") patrząc tylko czy nikt nie widzi i czy rzeczywiście trzeba będzie posprzątać, to było ok i nic nikomu nie przeszkadzało? Jakoś żaden ze zbulwersowanych mieszkańców nie miał odwagi podejść i nawrzucać "chłopcom z murku"... i problem nie istniał. Teraz, gdy jest miejsce, gdzie można kulturalnie usiąść i napić się chociażby szklankę piwa (nie rozumiem, złym jest spożywanie napoju czy alkoholu?), co chociażby na zachodzie jest popularne a we Włoszech przy prawie każdym kościele są bary - jest czymś złym? A może to złego mącenia nadają właśnie ci wszyscy zbulwersowani życiem, rozwojem i pomysłem drugiego człowieka mieszkańcy, którzy de facto też mieszkają na cmentarzu - wszak od wieków toczyły się tam rozmaite większe lub mniejsze bitwy, a ile osób tam umarło / zginęło - nie wie nikt.
NIe Andrzej.
NIe Andrzej. 14.06.2021, 10:22 (odpowiedź do Andrzej K.)
kontrowersje raczej budzi obecność alkoholu w kawiarence, a nie sama kawiarenka, istnieje również przepis mówiący o odległości punktów sprzedaży alkoholu od szkół, cmentarzy, oraz... kościołów,
Mieszkanka Malborka
Mieszkanka Malborka 08.06.2021, 22:43
Kawiarenka? - Świetny pomysł, wiele osób tamtędy spaceruje, takiego miejsca brakowało, a cmentarz.... Chyba 100 lat temu, ciekawe czy szyderca chociaż jedną zdrowaśkę odmówił na tym chwastowisku, jeśli nawet coś takiego tam było, to teraz nie ma śladów, nagle z zazdrości ktoś snuje wymysły
***** ***
***** *** 08.06.2021, 22:06
Ten burdel zwany kościołem zamieńmy na bar/pub i będzie spokój! Czarni się przekwalifikują na "barmanów" i wszyscy zadowoleni ;)
Justyna
Justyna 08.06.2021, 21:57
To nie jest żaden ogródek piwny tylko kawiarenka parafialna, która będzie proponowała kawę, ciastko. Nie ma w tym nic niestosownego ani tym bardziej bulwersującego. Parasol z napisem "Tyskie" jeszcze nie świadczy o tym, że tam będzie piwo serwowane. Zanim wylejecie wiadro pomyj, drodzy komentatorzy, dobrze byłoby sprawdzić jak to jest u samego źródła, a nie pisać bzdury. Pozdrawiam.
RysiekK
RysiekK 08.06.2021, 20:19
.. i znowu dowód na to, że do bycia katolikiem mózg niepotrzebny.. sam jego pień wystarczy !!!..
Wiking
Wiking 08.06.2021, 18:19
I co z tego czarnym wolno wszystko a nam nic woń
Pajdokrad
Pajdokrad 08.06.2021, 09:33
Czyli Czarni biora za to kasa.Pozwolejie na sprzedaz wyrobow alkoholowych do 100m od proboszcza musi byc tak jest w przepisach..Wciaz im malo kasy..Rydzyki!
nina
nina 08.06.2021, 07:30
Ludzie są dziwni a zwłaszcza w naszym mieście. Wszyscy narzekamy, że nie ma gdzie usiąść w lato wypić coś zimnego coś jeść. Jak ktoś już się czymś zajmie to wielkie halo. Nikomu nie przeszkadzało jak po terenie cmentarza od lat chodzą ludzie? Nie jestem znawcą historii ale takich miejsc Malborku jest wiele i nikomu nie przeszkadza. A teren SP 2 oraz dawnego hotelu PEBEROL? Tam też był cmentarz. Ludzie przestańcie!!! Dajcie żyć innym . Jak tak dalej będzie to nikt do tego miasta nie będzie przyjeżdżał. Młodzi ludzie też muszą gdzieś się podziać . Starym może takie atrakcje nie są potrzebne. Niech każdy korzysta z rozrywki według swoich potrzeb .
meiw
meiw 08.06.2021, 07:21
Można sobie walnąć piweczko z Jezuskiem.
M.
M. 07.06.2021, 21:38
Jakby dobrze poszukać w prawie każdym miejscu w tym mieście można odnaleźć cmentarz wiec to jest żaden argument. Jeśli wszystko jest zgodne z prawem (a prawdopodobnie jest) to nikomu nic do tego.
Przewodnik
Przewodnik 07.06.2021, 19:56
to jest teren cmentarza!!!!!
ja
ja 08.06.2021, 11:40 (odpowiedź do Przewodnik)
Kebab na Skwerze Żołnierzy Wyklętych też jest na terenie byłego cmentarza, I TO TAKIEGO, KTÓRY ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY DOPIERO W LATACH 50-60 UBIEGŁEGO WIEKU A NIE KILKA WIEKÓW TEMU!
Dariusz
Dariusz 08.06.2021, 06:24 (odpowiedź do Przewodnik)
No i co że teren cmentarza daj spokój usiądź wypij piwko zmień pampersa i będzie ok
Stanisław Gałuszewski
Stanisław Gałuszewski 07.06.2021, 19:41
Alkohol powinien być całkowicie zakazany bo to upadek człowieka. Zamiast alkoholu powinny być robione publiczne siłownie place zabaw albo parkingi.
Jolka
Jolka 08.06.2021, 06:25 (odpowiedź do Stanisław Gałuszewski)
A kto ci każe pić ale nie zabraniaj innym
Adam
Adam 07.06.2021, 19:10
Zaniedbane tereny po dawnych cmentarzach na terenie Malborka nie przeszkadzają bardziej ? Ludzie cieszcie się i skorzystajcie z możliwości wypicia kawy w miłym miejscu. Rozejrzyjcie się i zacznijcie uśmiechać.
Michał
Michał 07.06.2021, 17:55
Stare parasole piwne owszem, ale tam jest kawa i cukiernicze tematy.. przechodziliśmy tamtędy wczoraj akurat. TV Malbork ostatnio tylko brednie potrafi wypisywać...
Prałat
Prałat 07.06.2021, 17:20
Dawniej mnisi prowadzili browary w klasztorach i krzyku nie było. Dzisiaj piwo niedaleko kościoła to już afera. Jeżeli kogoś to aż tak bulwersuje, to niech też pomyśli, że krzyże na ścianach w szkołach i urzędach to odchylenie w drugą stronę. To wchodzenie Kościoła w obszar świecki, z definicji dla każdego obywatela. A nie każdy obywatel to katolik.
Adi
Adi 07.06.2021, 16:07
Koncesję wydaje burmistrz. A burmistrz to nie jest z SLD? Niewierzący? Tylko jak to wszystko załatwił proboszcz?
telewidz
telewidz 07.06.2021, 14:51
Czy jest 50 m od miejsca kultu religijnego? Czyj teren? Kto wydał zgodę i koncesję? I wszystko będzie jasne.