Wydanie nr 133/2021, Czwartek 13.05.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Robert, Gerard, Serwacy, Aaron, Magdalena, Andrzej, Natalis, Gloria, Ciechosław, Gerarda, Dobiesława, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Obchody rocznicy uchwalenia Konsytuacji 3 Maja w ZSP3.

  • Wydanie nr 133/2021
  • 1 maja 2021, 10:59
  • ZSP3 Malbork
  • Wiadomości
Malbork. Obchody rocznicy uchwalenia Konsytuacji 3 Maja w ZSP3. fot. ZSP3 Malbork
Po wielu trudach 230 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił „Konstytucję 3 maja” – pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucję, świadczącą o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów.

 

Uchwała ta ukierunkowana była na likwidację wad, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej, systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, tzw. „gołocie”, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła „liberum veto”. Nasi przodkowie żyjący 230 lat temu wiedzieli i rozumieli, czym jest prawdziwa wolność, potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny, która stanowiła dla nich najwyższą wartość.

 

 

 

 

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku Narodowe Święto Trzeciego Maja uczczone zostało poprzez przygotowanie okolicznościowej audycji i konkursy. Uczniowie klas drugich zrealizowali pod kierunkiem swojej polonistki audycję, którą nazwali „Słuchowiskiem przez wirtualny radiowęzeł”. Stworzony genialny projekt stwarzał możliwość zaprezentowania się uczniów w artystycznej i naukowej odsłonie. Wszyscy uczniowie i pedagodzy zapoznali się z treścią przygotowanego montażu słowno – muzycznego. Dodatkowym elementem uczczenia majowego święta były konkursy.  

 

 

 

 

Konkurs literacki nawiązywał do tradycji tworzenia akrostychów, czyli wierszy, w których wybrane litery układają się według klucza w hasło - tym razem KONSTYTUCJA. Konkurs fotograficzny zainspirowany został słynną sceną z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i cytatem „A to Polska właśnie.” Niezależnie pracujący członkowie czternastoosobowego jury wyłonili zwycięzców.

W konkursie literackim I miejsce zajął Krzysztof Głodnicki z kl. 2 GH, II miejsce - Szymon Musiał z kl. 1 P, a III miejsce ex aequo - Piotr Guliński z kl. 2 L oraz Dawid Dragon z kl. 1 Li.

W konkursie fotograficznym I miejsce zajął Jakub Dąbrowski z kl. 2 Lp, II miejsce - Adrian Kaja z kl. 4 K, a III miejsce ex aequo - Natalia Jędrzejczak z kl. 2 GT oraz Szymon Musiał z kl. 1 P.

- „Laureaci pierwszych miejsc wezmą udział w wycieczce do Warszawy uczestnicząc w grze miejskiej śladami Konstytucji 3 Maja” - informuje Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku. - „Wszystkim zwycięzcom wręczone zostaną dyplomy i nagrody książkowe po powrocie do nauczania stacjonarnego. Z pracami laureatów można zapoznać się w załączonej galerii”.


 

 

 

Niech się święci Trzeci Maja!

Wiwat Wolny Naród!

Wiwat Konstytucja!


 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku

ZSP3 Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.