- „Odzew ze strony naszych funkcjonariuszy był tak duży, że akcję, która wstępnie była zaplanowana na dzień 7 grudnia br., trzeba było rozłożyć w czasie na dni kolejne” - informuje mjr Marek Stuba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej. - „W najbliższym tygodniu z jednostek podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku, 24 funkcjonariuszy podzieli się cząstką siebie z potrzebującymi. Zależy nam na nagłośnieniu tej akcji, aby jeszcze więcej osób zgłaszało się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdyż jest to nasza realna pomoc dla chorych na ciężką postać COVID-19” - dodaje.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wypracowało procedurę, w której każdy ozdrowieniec może się zarejestrować na konkretny dzień i godzinę. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę akcję, razem naprawdę możemy komuś uratować życie.
Dawcy krwi z Zakładu Karnego w Malborku wiodą prym.
To nie jedyna akcja pomocowa w którą w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga włączają się funkcjonariusze Służby Więziennej. Od 20 października do 20 grudnia br. trwa ogólnopolska akcja służb mundurowych „Nasza krew – Nasza Ojczyzna”, w którą funkcjonariusze SW mocno się zaangażowali. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zakładzie Karnym w Malborku we współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Malborku oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w samym tylko Malborku zorganizował w tym czasie 4 zbiórki krwi, podczas których zgłosiło się 93 dawców. Krew oddały 72 osoby w ilości 32400 ml. Popularyzacja honorowego krwiodawstwa przynosi efekty – 20 osób krew oddało po raz pierwszy w życiu.
Coraz więcej ozdrowieńców oddaje osocze.
- „W akcji oddawania osocza przez ozdrowieńców w całej Polsce w najbliższym czasie weźmie udział 674 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej – 298 odda krew, a 376 odda osocze” - informuje mjr Marek Stuba. - „Ilość wyodrębnionego w ten sposób osocza może być ratunkiem dla około 1500 osób chorych na COVID-19”.
Wszyscy pomagają, gdzie mogą.
W okręgu gdańskim wielu funkcjonariuszy na różne sposoby stara się pomagać. Oprócz krwiodawców i osób zaangażowanych w propagowanie dawstwa komórek macierzystych, są również wolontariusze udzielający się w hospicjach, czy domach dziecka, a także osoby, które w czasie wolnym od służby pomagają seniorom. Najczęściej o nich nie słychać, bo też nie wszyscy chcą, aby o nich mówiono, ale trzeba mówić o dobrych rzeczach.
W ramach realizowanych w jednostkach penitencjarnych okręgu gdańskiego programów resocjalizacji, z uszytych przez osadzonych maseczek mogło skorzystać już około 20 tys. osób. Maseczki trafiły do szkół, przedszkoli, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, czy hospicjów. W najbliższym czasie planowane jest przekazanie 500 szt. maseczek z Aresztu Śledczego w Elblągu dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu – maseczki te docelowo trafią do domów pomocy społecznej w Tolkmicku, Rangórach i Władysławowie.
Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Kwidzynie od lat angażują się w akcję Szlachetna Paczka, jeżdżą przebrani za Św. Mikołaja i Elfy do pobliskich domów dziecka, czy do hospicjów a także angażują skazanych, którzy w ramach przygotowywanych programów resocjalizacji tworzą kartki świąteczne.
Informację i zdjęcia przekazał: mjr Marek Stuba, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej