Wydanie nr 107/2024, Wtorek 16.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Bernadeta, Charyzjusz, Leonid, Erwin, Patrycy, Lambert, Urban, Julia, Ksenia
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Co się dzieje na lotnisku w Królewie? - pytają zaniepokojeni mieszkańcy.

Co się dzieje na lotnisku w Królewie? - pytają zaniepokojeni mieszkańcy. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Każda sytuacja, która z pozoru wydaje się nietypowa od razu wzbudza w większości z nas zainteresowanie. Nie inaczej było dzisiejszego poranka, gdy zauważono jadące na sygnale cztery busy żandarmerii wojskowej w kierunku lotniska w Królewie. Czy coś niepokojącego dzieje się na lotnisku? Czy to kolejny wypadek?

 

- „Spokojnie, to tylko ćwiczenia RENEGATE/SAREX-20” - usłyszeliśmy od rzecznika 22 BLT w Malborku, mjr Tomasza Basarab. Jak się okazuje, krajowe ćwiczenia RENEGATE/SAREX-20 w dniach 6 – 9 października br. organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Istotnym epizodem ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest naruszenie przestrzeni powietrznej naszego państwa przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, który może stwarzać zagrożenie dla ludzi. Testowany również będzie system wczesnego ostrzegania przez uruchomienie syren alarmowych.

 

 

 

 

To tylko ćwiczenia.

Podczas ćwiczenia, na trasie przelotu podejrzanego statku powietrznego,  uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i instytucji cywilnych, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Przedsięwzięcie będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP, Zatoce Pomorskiej, Zatoce Gdańskiej, na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Oficer
Oficer 08.10.2020, 17:18
.................................czy żołnierze OTK - czyli obecna formacja ZOMO bierze udział. ? Czy będą używani tylko do pałowaania np. strajkujących.
O
O 08.10.2020, 07:41
Gdyby przed uruchomieniem syren z glosnikow pojawil sie jakis sensowny komunikat ze to tylko ćwiczenia nie byloby problemu ale MON widocznie wie lepiej że jak zadzieje sie coś naprawde to ludzie nie pomyśla "eee tam pewnie znowu ćwiczenia albo coś im sie popsulo"
Malbkontent
Malbkontent 07.10.2020, 15:45
Eeee tam, jaka wojna, przecież "sojusznicy" z NATO i UE będą nas brać głodem!
Popi
Popi 07.10.2020, 10:40
Idzie wojna bez dwóch zdań