Wydanie nr 320/2024, Piątek 15.11.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Alfons, Idalia, Leopold, Leopoldyna, Roger, Albert, Przybygniew, Artur
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Za wypalanie traw grożą wysokie kary. Rozpoczęła się kampania społeczna STOP POŻAROM TRAW.

Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW. W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe. Edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Kampania skierowana jest do wszystkich osób i ma na celu ich przekonać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

W roku 2019 w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów). Najczęściej do tych niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na przełomie marca i kwietnia.

Do pożarów traw strażacy wyjeżdżali co 9 minut.

Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln złotych. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli niemal 184 mln litrów wody, co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

Pożary traw z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu.

 

W pożarach lasów zginęło 7 osób.

W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w tym także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.
Kampania skierowana jest do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.
 

Wypalanie traw jest zabronione!

Za wypalanie traw grożą wysokie kary nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 % do 25 %, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

 

 

Informacja prasowa kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.