Wydanie nr 333/2024, Czwartek 28.11.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Rosną szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Malbork: Rosną szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej fot. Maciej Szalbierz 7POBT
Kolejni terytorialsi zasili 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej podczas wcielenia w 71 batalionie lekkiej piechoty w Malborku.

W sobotę bramy 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku otworzyły się dla 151 ochotników, którzy zasili 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. W województwie pomorskim było to drugie wcielenie na szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. "szesnastkę". Tego samego dnia pełnienie służby rozpoczęli również ci, którzy złożyli przysięgę wojskową po 1991 roku – oni przejdą szkolenie ośmiodniowe. 

 
Po dokonaniu wszelkich formalności oraz umundurowaniu, ochotnicy zostali żołnierzami Obrony Terytorialnej i w pełnym rynsztunku wyruszyli do Słupska, by rozpocząć szkolenie na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Szesnastodniowy kurs podstawowy, czy też ośmiodniowy wyrównawczy, są tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni, po 12 godzin dziennie. 
 
Wojska Obrony Terytorialnej są wyjątkową okazją dla tych, którzy chcą służyć Ojczyźnie, lecz ich życiowe ścieżki nie splotły się dotychczas z obronnością kraju.
 
- Mój tata jest zawodowym żołnierzem, więc wychowywana byłam w duchu patriotyzmu i szacunku dla polskiej flagi. Od dziecka wpajano mi wartości, na których opierają się Wojska Obrony Terytorialnej. Kiedy dowiedziałam się o możliwości wstąpienia do WOT, nie wahałam się ani chwili. Chcę spełnić swój patriotyczny obowiązek i służyć Polsce, mojej Ojczyźnie – mówi pani Katarzyna z Gdańska, na co dzień pielęgniarka.
 
Warto wspomnieć, że Wojska Obrony Terytorialnej wyjątkowo przychylnym okiem patrzą na pielęgniarki i pielęgniarzy, dla których przygotowano specjalną ofertę. Pracownicy medyczni, którzy wstąpią w szeregi WOT, uzyskają możliwość wzięcia udziału w kursach specjalistycznych, będą mogli także starać się o dofinansowanie lub zwrot kosztów studiów wyższych licencjackich oraz magisterskich na kierunku pielęgniarstwo.
 
Wojska Obrony Terytorialnej łączą ludzi z pasją i różnym życiowym doświadczeniem, lecz ich wspólnym mianownikiem jest miłość do Ojczyzny. W sobotę w Malborku do niedawna obcych sobie ludzi połączyło braterstwo, odwaga i odpowiedzialność, by na swoich barkach nieść spuściznę żołnierzy Armii Krajowej. 
 
2 grudnia, po ukończenia szkolenia podstawowego, na terenie 7 BOW w Słupsku odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa, podczas której żołnierze OT wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostają "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojemu regionowi i Polsce.
 
Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej na Pomorzu nadal trwa. Chętni do pełnienia służby w WOT mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie będą mogli złożyć wniosek oraz uzyskać potrzebne informacje o kolejnych etapach rekrutacji. Z początkiem nowego roku rozpocznie się formowanie 73 batalionu lekkiej piechoty w Słupsku.
 
 
 
 
 
Info i foto: Maciej Szalbierz 7POBT
 
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.