Pobyt na plaży to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu podczas wczasów nad morzem. Mimo iż nie jest to jedna z najzdrowszych form wypoczynku - ze względu na szkodliwe promieniowanie słoneczne - to jednak trudno się oprzeć beztroskiemu wylegiwaniu się na piasku i zażywaniu kąpieli morskich.
Niezbędne minimum to:
- Krem z filtrem UV, balsam do opalania
Kremy i balsamy z filtrem przeciw promieniowaniu UV chronią naszą skórę i organizm przed szkodliwymi skutkami oddziaływania słońca. Wybierając odpowiedni krem, należy zwrócić uwagę na to, czy dany specyfik chroni zarówno przed promieniami UVA jak i UVB.
Wysokość filtra powinna być uzależniona od tego, jaki mamy typ skóry (czy np. szybko się opalamy na brąz, czy też ciało opala się powoli i nadmierne przebywanie na słońcu powoduje zaczerwienienie skóry) - jednak im większy filtr tym lepiej dla naszego zdrowia i dla naszej skóry. Pamiętajmy o tym, że skóra najszybciej starzeje się właśnie pod wpływem szkodliwego promieniowania słonecznego. Najlepiej wybrać krem lub balsam z filtrem minimum 30SPF.
Jeśli masz cerę skłonną do przetłuszczania czy też z trądzikiem - wybierz krem do twarzy, który posiada nietłustą konsystencję. Jeśli natomiast masz cerę wrażliwą lub reagującą alergicznie na słońce - zaopatrz się w specjalny krem do twarzy z filtrem i osobno w balsam do opalania na ciało.
Podczas pobytu na plaży należy kilkakrotnie nakładać krem oraz balsam, tak aby zapewnić stałą ochronę. - Zapas wody mineralnej
Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, należy mieć przy sobie zapas czegoś do picia - najlepiej w tym wypadku sprawdzi się woda mineralna lub na przykład niesłodzona, zimna, zielona herbata. Napój możemy schłodzić w domu, a następnie przelać go do termosu - w ten sposób napój zachowa na dłużej swoją orzeźwiającą temperaturę. - Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Najlepsze okulary przeciwsłoneczne to takie, które ograniczają dostęp do oczu nie tylko promieni słonecznych w zakresie widzialnym, ale także w zakresie ultrafioletu. Dlatego też wybierając okulary należy szukać takich, które chronią oczy również przed promieniami UV. - Kapelusz, czapeczka lub chusta na głowę
Nakrycie głowy na plaży to konieczność - kapelusz, czapeczka czy choćby chusta zawiązana na głowie chroni nas przed przegrzaniem, które w konsekwencji może doprowadzić do udaru słonecznego (do którego najczęściej dochodzi w wyniku przegrzania głowy i karku przez działanie promieni UV). Na udar najczęściej narażone są osoby starsze i dzieci. - Strój i obuwie na plażę, ręcznik
Na plażę, oprócz kostiumu kąpielowego i wygodnych klapek, dobrze jest zabrać również coś, co możemy przyodziać w razie gdyby pogorszyła się pogoda (np. bluzkę z dłuższym rękawem), czy też coś na wypadek gdybyśmy chcieli urządzić sobie długi spacer po plaży - w tym wypadku sprawdzi się T-shirt z krótkim rękawkiem, a dla Pań - luźna sukienka lub pareo. Jeśli na plażę idziemy w innym obuwiu niż klapki czy sandały - do plażowej torby należy wrzucić również i ten rodzaj obuwia, abyśmy mogli swobodnie poruszać się po piasku i aby nie przeszkadzały nam np. kamienie lub gałęzie, wystające spod piasku.
Ręcznik na plażę im większy i bardziej kolorowy - tym lepiej. Kolorowy i duży ręcznik będzie nam łatwiej zlokalizować w przypadku tłumu na plaży. Można również zabrać ze sobą mniejszy ręcznik, aby można było wytrzeć się do sucha, gdy już będziemy chcieli zejść z plaży. - Przekąski
Jeśli nie chcemy przepłacać i kupować jedzenia bezpośrednio na plaży lub też wędrować w poszukiwaniu sklepu - warto zabrać ze sobą coś do jedzenia. Mogą to być owoce, które są soczyste i nie psują się szybko (np. jabłka, winogrona, mandarynki), proste kanapki (np. z serem), ciasteczka zbożowe. Pamiętaj, że na słońcu jedzenie szybko się psuje, wobec czego lepiej nie zabierać ze sobą np. kanapek z wędliną czy też czekoladowych batoników lub ciasteczek z czekoladą, które bardzo szybko się rozpuszczą. - Mini-apteczka
Do podręcznej apteczki warto jest spakować wodę utlenioną, plastry z opatrunkami, gazę i bandaż, a także preparat na ukąszenia.
W zapewnieniu odpowiedniej ochrony i komfortu, przydatne mogą być również:
- Parawany plażowe - chroniące przed morskim wiatrem i separujące nas od innych ludzi na plaży
- Parasole na plażę, mające za zadanie ochronę przed nadmiernym słońcem, wiatrem czy deszczem (nad morzem pogoda zmienia się bardzo często).
- Leżak
Powyższe akcesoria (parawany, parasole, leżaki, a także koce na plażę) często są udostępniane przez właścicieli obiektów nad morzem, w których nocujemy.
Aby uprzyjemnić sobie pobyt na plaży, do torby plażowej, plecaka czy też koszyka, możemy spakować także:
- książki,
- krzyżówki,
- gazety,
- odtwarzacz MP3,
- karty do gry.
Pobyt na plaży to nie tylko możliwość wylegiwania się na słońcu, ale też gry i zabawy - na piasku oraz w wodzie. Jeśli chcemy spędzić czas bardziej aktywnie, warto zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria, na przykład:
- piłkę plażową,
- frisbee,
- zestaw do badmintona,
- materac,
- ponton.
Jeśli wybieramy się na plażę z dzieckiem, można także zabrać akcesoria do zabawy i pływania dla dzieci:
- wiaderka z łopatkami,
- foremki do piasku,
- grabki,
- dmuchane koło,
- rękawki do pływania,
- pistolety na wodę.
Co jeszcze może przydać się na plaży?
- chusteczki higieniczne,
- chusteczki nawilżane (do przecierania rąk, aby były czyste).
a ile browaru ? no i jakiego na te gorące dni na plaży ?