Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Sztutowo : Dni Patrona „Pamięci Ofiar Stutthofu” - Wspólny projekt Zespołu Szkół oraz Muzeum Stutthof

 Gmina Sztutowo : Dni Patrona „Pamięci Ofiar Stutthofu” - Wspólny projekt Zespołu Szkół oraz Muzeum Stutthof fot. ZS Sztutowo
Od 7 do 9 maja w szkole w Sztutowie działy się rzeczy niezwykłe, bowiem placówka we współpracy z Muzeum Stutthof zorganizowała obchody Dni Patrona „Pamięci Ofiar Stutthofu”. Uczestniczyli w nich uczniowie reprezentujący szkoły z Mierzei oraz Żuław – z Krynicy Morskiej, Stegny, Mikoszewa, Tujska, Lubieszewa oraz Sztutowa.

7 maja wszyscy uczestnicy projektu (50 osób) udali się do Piaśnicy. Tam zostali przyjęci przez pracowników Muzeum Piaśnickiego. W

czasie wędrówki dzięki Panu dr Mateuszowi Ihnatowiczowi poznali historię „pomorskiego Katynia” i uczcili pamięć pomordowanych, którzy zginęli w masowych egzekucjach. Szacuje się, że liczba ofiar tej zbrodni to od 12 do 14 tysięcy ludzi. Egzekucje rozpoczęły się  pod koniec października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940, stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”.

Ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego. Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej, a samo Muzeum Piaśnickie jest oddziałem Muzeum Stutthof. 
 

Po długim i bardzo trudnym dniu młodzież wraz z opiekunami udała się do szkoły w Sztutowie, która na 3 dni stała się ich domem.
 

8 maja dzieci uczestniczyły w Święcie Projektu. Przez ponad 2 godziny uczniowie przedstawiali kolegom oraz przybyłym  gościom (m.in. Przewodnicząca Rady Gminy – Waleria Banasik) projekty edukacyjne związane ze Stutthofem.  Poznaliśmy różne  miejsca i pomniki związane z obozem, losy kobiet- więźniarek, interpretacje bajek Haliny Banasiak, napisanych przez matkę dla dzieci, do których nie dane jej było powrócić. Był Stutthof w fotografii i wspomnieniach, były losy więźniów, m.in. Felicjana Łady.

Była i piękna historia Bernarda Filarskiego oraz harcerskiej drużyny, której jest patronem. Wszystkie szkoły przygotowały się perfekcyjnie, a wartość merytoryczna projektów wzbudziła uznanie nawet pracowników Muzeum Stutthof obecnych podczas prezentacji. Młodzież wykorzystała większość najnowszych publikacji muzealnych – „Pomorską Tekę Edukacyjną”; „Stutthof w kobiecych narracjach”; wznowioną publikację Krzysztofa Dunina- Wąsowicza -  „Stutthof. Ze wspomnień więźnia obozu koncentracyjnego”, Chaima Kozienickiego „Dorastanie w piekle”.

Tego dnia uczestnicy projektu i uczniowie szkoły spotkali się również ze świadkiem historii  - byłym więźniem i uczestnikiem powstania warszawskiego – Panem Piotrem Łubieńskim. Opowiadał on o swoich powstańczych losach, kolegach z pułku „Baszta”, o losach cywilów okupowanej Warszawy, o pobycie w Stutthofie i ewakuacji morskiej. To niezwykłe spotkanie, w którym, „wujek Piotr” tłumaczył młodzieży jak straszna jest wojna, a jednocześnie jak cenne jest być dobrym, porządnym, szanującym innych człowiekiem.
 

Młodzież zwiedziła również Muzeum Stutthof z przewodnikiem, a były to Panie Bogusława Tartakowska oraz Agnieszka Kłys. Obie Panie zgodnie przyznały, że grupy były doskonale do pobytu w miejscu pamięci przygotowane i bardzo zdyscyplinowane. 
 

Na wieczór niespodzianka – gra wiejska na terenie Sztutowa. Liczył się czas oraz poprawność odpowiedzi. Najlepszym pokonanie trasy gry oraz rozwiązanie zadań zajęło zaledwie 20 minut. Grupy były oczywiście mieszane, w każdej znajdowali się uczniowie różnych szkół.
 

9 maja to dla uczniów szkoły w Sztutowie dzień udziału w uroczystościach. Od dawna to święto, w którym obowiązuje strój galowy. Tak było i tym razem, jednak udział w uroczystościach na terenie Muzeum poprzedziła debata oksfordzka. W grupie opozycji i propozycji znaleźli się oczywiście przedstawiciele wszystkich zaproszonych szkół –  nauczyciele i uczniowie, ale także goście – Pan Robert Zieliński (sołtys Kątów Rybackich), Marzena Kozak (pracownik Biblioteki Publicznej).

Temat debaty prowokował do dyskusji, a brzmiał „Współczesny polski patriotyzm to tylko wytwór popkultury”. Wygrała debatę grupa opozycji, która przekonała swoimi argumentami większą liczbę uczestników do zmiany pierwotnie zajmowanego stanowiska. Dyskutowano o  komercyjnym wykorzystywaniu polskich symboli narodowych; zachowaniach kiboli identyfikujących się z patriotami, ale nimi nie będącymi;  mówiono o płaceniu podatków; wyjazdach młodych ludzi za granicę; służbie wojskowej; mediach publicznych i komercyjnych pokazujących różną rzeczywistość, choć teoretycznie te same fakty.

Atmosfera dyskusji była gorąca, a temat okazał się bardzo inspirujący do rozmowy i przemyśleń. 
 

Po debacie, gdy emocje opadły cała społeczność szkolna oraz „projektowa” udały się na uroczystości do Muzeum Stutthof. Jak zawsze szliśmy za sztandarem szkoły przestrzegając sztutowskiego ceremoniału szkolnego.
 

Po uroczystości był jeszcze czas na ostatnie spotkanie – podsumowanie projektu, podziękowania, wręczenie zaświadczeń oraz spotkanie z Piotrem Łubieńskim – dobrym duchem tego przedsięwzięcia.
 

To był bardzo dobry czas i mamy nadzieję, że  „Koalicja Pamięci” będzie trwać. Ziarno zostało zasiane.

 

 

 

 

 

 

Info i foto : Zespół Szkół w Sztutowie

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.