Wedle uchwały radnych gminy Stary Targ uczniom, który ukończyli waplewską VI klasę, zapewnia się możliwość kontynuowania nauki w SP im. Franciszka Jujki w Starym Targu. Wójt gminy Stary Targ otrzymał od Rady Gminy wszelkie upoważnienia do przeprowadzenia tych zmian. Wójt ma też obowiązek powiadomić oraz uzyskać opinię nt. opisanych działań: rodziców, uczniów szkoły, kuratora oświaty i właściwych związków zawodowych.
Zastrzeżenia pomorskiego kuratorium
Radny gminy Łuksz Merchut, który nie zgadza się m.in. z twierdzeniem zamieszczonym w uchwale, że jeden z budynków szkoły nadaje się do kapitalnego remontu i którego remont mógłby pochłonąć nawet 900 tys. zł.. Informuje, że Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk ma szereg zastrzeżeń.
- Pomorski Kurator Oświaty wnosi zastrzeżenia dotyczące zmiany struktury i zasięgu terytorialnego Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim oraz Szkoły Podstawowej im. Franciszka Jujki w Starym Targu – informuje Łukasz Merchut. - Powołując się na przepisy prawa oświatowego – Przepisy wprowadzające prawo oświatowe. Zdaniem pani kurator wprowadzenie do projektu organizacji sieci szkół na terenie gminy Stary Targ a w szczególności SP im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim o strukturze organizacyjnym I – III narusza artykuł 206 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 – Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. W tej ustawie nie dokonuje się przekształceń oraz likwidacji szkół. 15 lutego 2017 Rada Gminy Stary Targ dokonała jedynie uchwały zamierzającą przekształcenie szkoły, lecz nie podjęła uchwały o jej przekształceniu. Uchwała winna odzwierciedlać stan prawny w chwili jej podjęcia. Należy zatem strukturę organizacyjną Szkoły Podstawowej w Waplewie Wielkim dostosować do wymogów par. 117 ust. 1 z powiązaniem z artykułem 118 ust. 1 z dnia 14.12.2016. Zachowanie dotychczasowych obwodów ww. Szkoły. Konsekwentnie należy również uwzględnić drugą istniejącą obecnie lokalizację szkoły Podstawowej w Waplewie Wielkim.
Remont za drogi. Mało dzieci – mała subwencja
Argumentami, które pojawiły się uzasadnieniu radnych Gminy Stary Targ są głównie ekonomia i demografia.
Wedle uchwały gmina nie jest w stanie udźwignąć kosztów remontu jednego z budynków szkoły, który oszacowano na 900 tys. zł. Z powodu zmniejszającej się liczby uczniów uległaby zmniejszeniu subwencja oświatowa. Zaznaczyć jednak trzeba, że liczba uczniów zmniejszyłaby się także z powodu reorganizacji przyjętych obwodów szkolnych, w których wyniku obwód waplewski uległ zmniejszeniu.
Jak czytamy w uzasadnieniu dokumentu:
„(...)W bieżącym roku szkolnym uczęszcza do SP w Waplewie Wielkim 86 uczniów. Ponadto na chwilę obecną z obwodu szkoły w Waplewie Wlk. do szkoły w Starym Targu uczęszcza 14 uczniów.(...)”
„(...) po przekształceniu uczniowie klas I -III w Waplewie i pobliskich miejscowościach będą realizować obowiązek szkolny, tak jak dotychczas w tym samym budynku. Dzieci nie będą uczęszczać do szkoły na dwie zmiany. Będzie możliwe utworzenie właściwej świetlicy i stołówki oraz stworzenie wszystkich uczniom bezpieczniejszych i bardziej komfortowych warunków”.
Uchwała nazywa też wprowadzenie w Waplewie szkoły z oddziałami I -III rozwiązaniem... kompromisowym.