Wydanie nr 161/2023, Sobota 10.06.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Bogumiła, Mauryn, Bogumił, Apollo, Edgar, Wiktorian, Wiktoriana, Wiktorianna, Ingolf, Małgorzata
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Niefunkcjonujące dyżury aptek. Pomorski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Gdańsku odpowiada na nasze pytania – 09.03.2017

Niefunkcjonujące dyżury aptek. Pomorski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny… fot. Nadesłane do redkacji
Wracamy do tematu. Ok. tydzień temu w artykule „Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017” opisaliśmy, jak funkcjonują, a raczej jak nie funkcjonują, dyżury sztumskich aptek. Dziś publikujemy odpowiedź Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gdańsku.

Artykuł był reakcją na list naszej czytelniczki, która 18 lutego o godz. 3.00 w nocy nie mogła zakupić leku w dyżurującej według uchwały aptece. W tej sprawie złożono też skargę na ręce starosty sztumskiego Wojciecha Cymerysa, który skierował ją do WIF w Gdańsku,

Po opublikowaniu artykułu także na stronach www.zulawyimierzeja24.pl i www.TVMalbork.pl, okazało się, że problem jest znacznie szerszy i wynika poniekąd z rozwiązań systemowych. Niektóre apteki uchylają się od dyżurów nocnych i świątecznych, bo są one niedotowane czyli apteki ponoszą ten ciężar nieodpłatnie. W nocy pojawia się niewielu klientów.

Ale bynajmniej, nie jest to jedyny powód omijania tego typu dyżurów. W systemie prawnym pozwolono na to, by z jednej strony starostwa organizowały dyżury, a z drugiej nie mogły wyciągać z tego tytułu żadnych konsekwencji. Te ostatnie leżą w gestii WIF w Gdańsku.

 

W nadesłanych odpowiedziach na nasze pytania przez Beatę Lutkiewicz, z-cę PWIF czytamy:

 

„W odpowiedzi na wiadomość z dnia 6 marca 2017 r. (data wpływu do tut. Organu 06.03.2017 r.), uprzejmie informuję, że w związku ze wskazanymi w Pana wiadomości sygnałami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu aptek na terenie wymienionych przez Pana powiatów, Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny podejmie wszelkie niezbędne czynności w ramach swoich uprawnień w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i wyciągnięcia ewentualnych konsekwencji.

Wskazuję że zgodnie z art. 103 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Z 2016 r. poz. 2142 ze zm. ) wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie, jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych (…).”

Dalej następuję określenie czym jest wyrażenie - „sposób uporczywy”. Beata Lutkiewicz zaznacza jednak, że uciążliwy nie oznacza incydentalnego naruszania obowiązków wynikających z uchwały Rady Powiatu. Samo cofnięcie zezwolenia jest środkiem stosowanym z dużą ostrożnością, bo jest to istotne ograniczenie wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

 

W piśmie możemy przeczytać zapewnienie, że każdy przypadek naruszenia obowiązków pełnienia dyżurów jest „szczegółowo analizowany”. „(...)ze względów wcześniej wskazanych nie każdy przypadek naruszenia obowiązku pełnienia dyżurów prowadzi do cofnięcia zezwolenia”.

 

Całe pismo załączamy pod artykułem w załączonym skanie dokumentu w pliku pdf.

Po naszej publikacji skontaktował się z nami także starosta sztumski Wojciech Cymerys:

 

- Przydałoby się, gdyby Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny cofnął jedną koncesję, bo zrobiłby się porządek. Wiem, że w Malborku są podobne problemy. Zawsze spotykam się z aptekarzami przed podjęciem uchwały. Do takich spotkań dochodzi raz do roku. Prawo farmaceutyczne mówi niestety jasno – my ustalamy dyżury, ale kto inny może to sprawdzać...

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (2)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Wnuczek
Wnuczek 19.03.2017, 13:36
Moja babcia tez to potwierdza. Leki które kupuje sa tańsze o połowę niż w innych Aptekach.
Emerytka
Emerytka 19.03.2017, 08:49
……………najtańsza Apteka jest w Sztumie przy Rossmanie !
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:39
Rozumiem że pan starosta też zechciałby popracować np. 10 dni w miesiącu za darmo, tak dla przykładu. Marża z 1-2 recept i kilku pojemników na mocz, czy prezerwatyw nie wystarczy na opłacenie dyżuru a za darmo nikt nie będzie pracował.
Farmaceuta
Farmaceuta 19.03.2017, 18:47 (odpowiedź do Farmaceuta)
Nie ma to jak rzeczowa odpowiedź. Rozumiem że ulżyło, bo się komuś dopiekło, ale jak się ma to do tematu?
Młody
Młody 19.03.2017, 15:28 (odpowiedź do Farmaceuta)
Właściwie to uczeń ma rację. Bo co to za zawód sprzedawca ? Prawda ?
Uczeń
Uczeń 19.03.2017, 13:37 (odpowiedź do Farmaceuta)
Trzeba było się uczyć. To byś była kimś a nie aptekarzem.
Mariusz
Mariusz 11.03.2017, 18:33
Ciekawe co wg nich oznacza "apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych". To dość pojemne określenie. Ułomne prawo polskie. Mamy rozumieć, że nic się nie zmieni mimo sygnałów tylu ludzi?