Inicjatorem przedsięwzięcia była nauczycielka przedmiotów zawodowych Magdalena Haftkowska. Realizacja przez szkołę projektów praktyk zagranicznych miała na celu rozwój zawodowy uczniów, wpływający na wzrost ich szans na zatrudnienie i mobilność na rynku pracy oraz dostosowanie kształcenia zawodowego do wymogów rynku pracy i europejskich systemów szkolenia.
Przed wyjazdem na praktyki uczniowie przeszli cały system rekrutacji, polegający między innymi na rozmowie kwalifikacyjnej w wybranym języku obcym oraz udziale w zajęciach przygotowujących do wyjazdu tj. pedagogicznych, kulturowych i językowych.
Tematyka zajęć obejmowała poznanie kultury, zwyczajów, etyki zawodowej, zasad organizacji pracy, struktury organizacyjnej zakładów pracy, zasad bhp, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania konfliktów oraz praktycznego zastosowania języka zawodowego z dziedziny gastronomii, hotelarstwa i turystyki.
Wyjazdy odbyły się w dwóch turach:
Grupa pierwsza - gastronomiczna, realizowała swoje staże w miejscowości turystyczno-portowej Glückstadt w Niemczech, w terminie od 18 kwietnia do 13 maja 2016. Druga grupa-turystyczna odbywała mobilność w Austrii od 22 sierpnia do 16 września 2016 w Regionie Karyntii, głównie w miejscowościach turystycznych położonych wokół Klagenfurtu. Instytucjami partnerskimi, które pomogły szkole zorganizować pobyt, wyszukać odpowiednich miejsc praktyk i ocenić zdobyte przez uczniów umiejętności zawodowe, były: Szkoła Zawodowa z Elmshorn, z którą od 13 lat utrzymujemy przyjaźń i kontakty zawodowe oraz instytucja BVÖ Bildungsberatung & Schulervermittlungsagentur z Sirnitz.
Z firmą austriacką podjęto współpracę dzięki panu Tomaszowi Walickiemu, dyrektorowi LO w Grybowie, który od 2011 roku koordynuje projekty w ramach programu Erasmus+ i współpracuje od dawna z tą instytucją. Organizacje pośredniczące, zapewnili uczniom bardzo dobre warunki odbycia staży w oparciu o bazę renomowanych niemieckich i austriackich firm z branży gastronomiczno- hotelarskiej. Kucharze oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych zostali przydzieleni do restauracji i kuchni hotelowych.
Wykonywali tam czynności związane głównie z przygotowywaniem potraw takie jak: dobieranie surowców do sporządzania dań regionalnych, sporządzanie półproduktów, porcjowanie, dekorowanie i wydawanie posiłków, dobieranie sprzętu i zastawy stołowej do ekspedycji dań. Technicy obsługi turystycznej zdobywali doświadczenie w hotelach, ośrodkach wczasowych i obiektach turystyki wiejskiej.
Do zadań stażystów należało przede wszystkim dobieranie odpowiednich urządzeń do prac porządkowych, przygotowywanie pokoi do przyjęcia gości, stosowanie receptur gastronomicznych, sporządzanie potraw i napojów, przestrzeganie zasad podawania śniadań, stosowanie technik nakrywania stołów, dobieranie sprzętu i zastawy stołowej do ekspedycji dań oraz przygotowywanie sali konsumpcyjnej do obsługi gości.
Wyjazd w ramach projektu to jednak nie tylko zajęcia zawodowe, ale również możliwość poznania atrakcji turystycznych Niemiec i Austrii. Uczniowie uzwiedzili miasto Lübeck, Hamburg i Wiedeń, a także uczestniczyli w wielu spotkaniach z przedsiębiorcami oraz z zagranicznymi rówieśnikami. Korzyści, jakie odnieśli uczniowie z odbytego stażu zagranicznego, to zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego, poznanie standardów europejskich i zasad dobrej organizacji pracy w zakładach kraju przyjmującego, rozbudzanie swojej innowacyjności i kreatywności na polu zawodowym, rozwijanie umiejętności językowych, ale także nawiązanie nowych znajomości, zapoznanie się z kulturą i tradycją innego kraju oraz nauka tolerancji, pracy zespołowej czy samodzielności.
Po ukończeniu i zrealizowaniu programu praktyk, uczestnicy otrzymali honorowany na europejskim rynku pracy dokument Europass – Mobilność, Europass Paszport Językowy oraz certyfikat potwierdzający udział w stażach wydany przez organizację przyjmującą. Wszystkie te doświadczenia, nabyte umiejętności, kompetencje społeczne oraz otrzymane certyfikaty z pewnością wpłyną pozytywnie na dalsze losy uczniów oraz ich karierę zawodową.
Warto dodać, że Zespół Szkół nr2 w Nowym Dworze Gdańskim realizuje kolejny projekt w ramach Programu Erasmus+, który został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów Narodowej Agencji i otrzymał dofinansowanie w wysokości 58.973,00 euro. Projekt zakładał wyjazd 28 uczniów na dwutygodniowe i miesięczne staże zawodowe również do Niemiec i Austrii. Pierwsza grupa niedawno wróciła z Niemiec, a kolejna rozpoczyna mobilność w kwietniu 2017.
Staże zawodowe zostały zaplanowane i zrealizowane dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego, Dyrekcji szkoły - Wioletty Przyborowskiej, Zespołu projektowemu w skład którego wchodzili: Gabriela Kuszner-Drobik, Alicja Pietroń, Wioletta Odoom, Gabriela Figacz, nauczycielom języka obcego - Mirosławowi Kabza, Annie Klepka i Justynie Hukałowicz, a także koordynatorowi projektu - Magdalenie Haftkowskiej.
Projekt pt. „ SZANSA NA SUKCES”- doskonalenie i rozwój umiejętności zawodowych uczniów na poziomie europejskim” nr umowy: 2015-1-PL01-KA102-015569, został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego na zasadach programu Erasmus+.
Info : ZS nr 2 Nowy Dwór Gdański