Wydanie nr 336/2024, Niedziela 1.12.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Eligia, Natalia, Platon, Edmund, Eligiusz, Blanka, Sobiesława, Gosława
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wywiad ze Starostą Powiatu Sztumskiego dla portalu www.dzierzgon.info.pl

  • Wydanie nr 336/2024
  • 8 września 2012, 00:00
  • Wiadomości
1. W tym roku mija już 2 lata jak jest Pan Starostą, proszę powiedzieć jak ocenia Pan ten okres?

Tak. To już niemal 2 lata jak sprawuję urząd starosty sztumskiego. Było to dla mnie okres ciekawej pracy na rzecz mieszkańców powiatu sztumskiego.
Zarządowi powiatu, któremu przewodniczę udało się zrealizować kilka cennych dla społeczno-gospodarczego rozwoju powiatu inicjatyw takich jak: wybudowanie przystani żeglarskiej w Białej Górze – to największa z dotychczasowych inwestycji samorządu powiatowego. Ponadto dokończyliśmy termomodernizację Zespołu Szkół w Sztumie. Nadmieniam, iż obydwie inwestycje były współfinansowane ze środków unijnych. Zakończyliśmy również budowę domów dla dzieci w Szropach i Dzierzgoniu, które zastąpiły publiczną placówkę Dom Dziecka „Młodych Orląt” w Dzierzgoniu.
Wspólnie z samorządami gminnymi kontynuujemy inwestycje drogowe w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych znanego jako tzw. „Schetynówki”. W tym roku planujemy aplikować o środki w ramach kolejnej edycji programu, o którym wspomniałem.
W lipcu br. rozpoczęliśmy termomodernizację Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Uśnicach połączoną z modernizacją kotłowni ośrodka. Inwestycja ta jest również współfinansowana ze środków zewnętrznych, a mianowicie kwota 1 090 962,00 zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przez kilka miesięcy aktywnie uczestniczyliśmy w pracach Subregionu Nadwiślańskiego w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. To niezwykle ważny dokument, który w kontekście kolejnej perspektywy unijnego budżetu 2014 – 2020, będzie miał fundamentalne znaczenie dla kierunków rozwoju województwa pomorskiego i powiatu sztumskiego, a co za tym idzie jakości życia mieszkańców.

2. Jak Pan ocenia działania i współpracę Burmistrza Dzierzgonia z Panem?

Bardzo pozytywnie. Pan Burmistrz Szewczun jest doświadczonym samorządowcem, który pełni swoją funkcję już 3 kadencję, a w ostatnich wyborach samorządowych był jedynym kandydatem na fotel burmistrza.

3. Często nasi czytelnicy zadają niełatwe pytania, tak jest i tym razem; Kto Pana zdaniem powinien zostać Burmistrzem Dzierzgonia w następnej kadencji, czy ktoś może lepiej piastować to stanowisko w Pana ocenie?

O tym zadecydują wyłącznie wyborcy głosujący w demokratycznych wyborach samorządowych.
W mojej ocenie Pan Kazimierz Szewczun powinien dalej pełnić tą funkcję.


4. Proszę powiedzieć co sądzi Pan o sposobie zatrudniania w Powiatowym Urzędzie Pracy, czy są tam zachowane wszystkie wymogi prawno – formalne?

Procedurę rekrutacji urzędników samorządowych reguluje ustawa o pracownikach samorządowych i według mojej wiedzy jej przepisy nie zostały naruszone w trakcie zatrudniania etatowej kadry Powiatowego Urzędu Pracy.





5. Czy na staż lub przygotowanie zawodowe kwalifikuje się osoba z wykształceniem zawodowym, która posiada już zawód, jeśli nie to jaka inna forma wsparcia jest przewidziana dla tej grupy?

Osoba bezrobotna posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe, a tym samym zawód wyuczony może zostać skierowana na staż finansowany ze środków Funduszu pracy jeżeli spełnia przynajmniej jeden z warunków art. 49 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Do tych warunków należą m. in.:
a) pozostawanie osobą długotrwale bezrobotną lub
b) bycie osobą w wieku do 25 roku życia lub
c) bycie osobą w wieku powyżej 50 roku życia lub
d) samotne wychowywanie co najmniej jednego dziecka do 18 roku życia lub
e) bycie osobą, która po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęła zatrudnienia lub
f) bycie osobą niepełnosprawną.

Ważne jest, że osoba bezrobotna nie może odbywać stażu w wyuczonym zawodzie.

Od 01 marca 2010r. w związku ze zmianą Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Urząd nie organizuje przygotowania zawodowego w miejscu pracy.

Zmianą ustawy zamiast przygotowania zawodowego dorosłych wprowadzono przygotowanie zawodowe dorosłych.

Zgodnie z zapisami ustawy przygotowanie zawodowe dorosłych ma na celu uzyskanie przez dorosłych bezrobotnych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych, a więc osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe, a tym samym zawód wyuczony nie mogą być kierowane do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych.



6. Proszę powiedzieć jak ocenia Pan obecną koalicję w powiecie?


Jest to koalicja merytoryczna, która w bieżącej kadencji podejmuje działania na rzecz rozwoju powiatu sztumskiego aktywnie szukając źródeł jego finansowania.



7. Proszę powiedzieć czy na jakieś drogi powiatowe z terenu gminy Dzierzgoń będą przeznaczone środki w najbliższym czasie, jeśli tak to na jakie i w jakiej wysokości? Proszę także określić jak ta pomoc będzie wyglądała w następnych latach?

Łącznie na terenie powiatu sztumskiego jest 296km dróg powiatowych, z których większość wymaga remontu. Tak rozległą sieć dróg powiatowych ma niewiele samorządów szczebla powiatowego w naszym kraju.
Jak już wcześniej wspominałem, inwestycje drogowe realizujemy w ścisłej współpracy z samorządami gminnymi w ramach środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
Planując inwestycje na drogach powiatowych korzystamy z dofinansowania z budżetów gmin, które na mocy stosownych porozumień pomagają nam zabezpieczyć obligatoryjny wkład własny który od ubiegłego roku wynosi 70%. Wcześniej było to 50% kosztów kwalifikowalnych, co z kolei pozwalało remontować większą ilość dróg.
Każda z gmin, która uczestniczy w projekcie samorządu powiatowego wskazuje odcinki drogowe, które chce współfinansować i tym samym ma realny wpływ na zakres remontów na swoim terenie.
W kolejnych latach również chcemy kontynuować współpracę w tej formie, a zatem to w znacznej mierze od samorządu Dzierzgonia będzie zależało które drogi zostaną poddane remontowi.
Należy również zaznaczyć, iż o wysokości środków jakie jesteśmy w stanie każdego roku przeznaczyć na remont zdegradowanej sieci dróg, decydują przede wszystkim wysokość corocznie uchwalanego budżetu powiatu oraz kwoty alokacji w ramach funduszy pozabudżetowych krajowych i unijnych w ramach których aplikujemy o dofinansowanie.
Natomiast co roku wykonujemy remonty bieżące wynikające z aktualnego stanu nawierzchni.

8. Jak Pan ocenia zamianę budynków po byłym Domu Dziecka w Dzierzgoniu na budynek Powiatowego Urzędu Pracy, czy dla powiatu i dla gminy Dzierzgoń była to dobra zamiana?

Zamiana budynków była korzystna dla obydwu samorządów. Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne z Dzierzgonia zyskało budynek dla potrzeb swojej działalności statutowej. Wypada w tym miejscu zaznaczyć, iż prowadzi ono działania społeczno - gospodarcze na rzecz społeczności całego powiatu sztumskiego, a nie tylko Gminy Dzierzgoń.
Z kolei samorząd powiatowy zyskał na własność budynek, w którym znajduje się siedziba jednej z jego jednostek organizacyjnych czyli Powiatowego Urzędu Pracy.
Niebagatelne znaczenie miał również fakt, iż w ramach przetargu na sprzedaż budynku po domu dziecka nie zgłosił się żaden nabywca i w obliczu zastoju na rynku nieruchomości sukces ponownych procedur przetargowych był dalece wątpliwy. Natomiast koszt dozoru oraz bieżącego utrzymania pustego obiektu obciążyłyby budżet powiatu.


9.Proszę powiedzieć czy w przyszłości możliwa jest współpraca pomiędzy Urzędem Pracy a lokalnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej, mieszkańcy często wskazują osoby odmawiające pracy lub chowające się za zwolnieniami lekarskimi a biorącym przy tym zasiłki z MOPS?


Z pewnością taka współpraca jest pożądana po to aby zasiłki z kasy MOPS trafiały rzeczywiście do osób potrzebujących, a nie do takich które, unikają zatrudnienia i żyją na koszt państwa czyli nas wszystkich podatników.

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej mogą i powinny kierować zapytania do PUP odnośnie osób, wobec których istnieje przypuszczenie iż odrzucają oferty zatrudnienia a jednocześnie ubiegają się o zasiłki socjalne.

10. Proszę powiedzieć jak wygląda sprawa o sławny już rów z przedsiębiorcą sztumskim, na jakim etapie jest sprawa?

Aktualnie toczą się 4 postępowania, a mianowicie:
 postępowanie o przywrócenie stosunków wodnych - prowadzone przez Gminę Sztum
 postępowanie o odbudowę urządzenia wodnego jakim jest rów - prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Malborku
 sprawa sądowa o zasypanie rowu z oskarżenia Komendy Powiatowej Policji w Sztumie
 postępowanie prokuratorskie z wniosku mieszkańców wsi położonych przy tej drodze

Wszystkie postępowania są w toku i czekamy na ich zakończenie.

11. W tym pytaniu, które otrzymaliśmy najpierw musimy wyjaśnić że nasz portal nigdy nie jest i nie będzie w stosunku do nikogo żadną opozycją. Natomiast treść pytania jest taka; czy uważa za dobry pomysł udzielać wywiadu dla portalu, który jest w opozycji do burmistrza Dzierzgonia. Pan Grzegorz nie zawsze zachowuje się fair wobec burmistrza. Czy w ten sposób można budować koalicję na rzecz powiatu?

Uważam, iż każde medium publicznie dostępne jest korzystne dla transparentnego funkcjonowania władzy publicznej. Ważne jest natomiast to, aby media przekazywały mieszkańcom rzetelne informacje pozbawione personalnych uprzedzeń.
Wywiad dla Waszego portalu traktuję jako obowiązek informowania lokalnej społeczności na temat funkcjonowania samorządu powiatowego, który przecież realizuje ustawowe zadania na rzecz ludności powiatu, a co za tym idzie ma powinności informowania o swoich poczynaniach.

12. Jak Pan ocenia zaangażowanie Pana poprzednika Piotra Steca a także zachowanie jako radnego powiatu sztumskiego?

Nie zawsze podzielam poglądy Pana Radnego Steca na sprawy publiczne, niemniej jednak zawsze z uwagą wsłuchuję się w głos opozycji, którą uważam za ważny i potrzebny element demokracji, zwłaszcza na szczeblu samorządowym.

13. Kiedy będzie remontowana droga powiatowa prowadząca przez Waplewo Wielkie, droga jest zniszczona, brakuje znaków które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze a także jak dodaje nasz czytelnik przy świetlicy brak jest przejścia oraz barierek ochronnych?

Remonty dróg prowadzimy w oparciu o środki Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W tym roku samorząd powiatowy przygotowuje już kolejny wniosek w ramach V edycji. Dotychczas udało się nam wspólnie z samorządami gminnymi wyremontować ok. 33,5km dróg powiatowych. Droga powiatowa nr 3100G Ramoty – Waplewo Wielkie – Dzierzgoń podlegała już remontowi w ramach rządowego programu, o którym wspomniałem. Niemniej jednak odcinek przebiegający przez miejscowość Waplewo Wielkie wymaga modernizacji i jeśli Gmina Stary Targ zechce wesprzeć finansowo remont tego odcinka to znajdzie się on w zakresie kolejnego projektu, który złożymy do konkursu ogłoszonego przez Pomorski Urząd Wojewódzki.
Ponadto sukcesywnie prowadzimy remonty bieżące oraz uzupełniamy brakujące oznakowanie na wszystkich drogach powiatowych.

14. Kolejne pytanie internauty; może powiat upamiętniłby dwór Donimirskich w Bukowie, po których Niemcy starannie zatarli ślady. Bywali tam: Kraszewski, Kolberg, Żeromski, Kasprowicz. Teodor i Jan Donimirscy byli zasłużeni dla Polski, Pomorza i Powiśla, może chociaż skromna tablica?

Inicjatywa upamiętniania miejsc ważnych historycznie należy do kompetencji władz gminnych, na terenie której, znajduje się dany obiekt czy miejsce. Rada gminny w drodze stosownej uchwały decyduje o sposobie upamiętnienia takiego miejsca.
Nie uchylamy się natomiast jako samorząd powiatowy od pomocy w formie organizacyjnej czy też wsparcia finansowego w miarę posiadanych możliwości.

,15. Kiedy wyremontowana zostanie droga Dzierzgoń – Stare Pole?

Na temat remontów dróg powiatowych wypowiedziałem się już powyżej. W tym miejscu mogę tylko dodać, że sprawna infrastruktura drogowa jest jednym z priorytetów dla samorządu powiatowego.
Niestety z roku na rok ubywa środków dostępnych zarówno w ramach subwencji, jak również źródeł pozabudżetowych, w ramach których aplikujemy o dofinansowanie i w związku z tym nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie wyremontować wszystkich odcinków drogowych, które tego wymagają.

16. Jaki jest pomysł Pana Starosty na rozwój powiatu?

Powiat sztumski to obszary głównie rolnicze z wysoko rozwiniętym rolnictwem, z którego możemy być dumni bo jest to naprawdę klasa światowa.
Nie jesteśmy natomiast potęgą jeżeli chodzi o przemysł.

Uważam, że należy z wykorzystaniem środków zewnętrznych przede wszystkim unijnych rozwijać infrastrukturę publiczną, która ma bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców. Przede wszystkim mam tu na myśli infrastrukturę komunikacyjną, dzięki której mieszkańcy są bardziej mobilni i łatwiej im poszukiwać pracy poza terenem zamieszkania w większych ośrodkach gospodarczych.
Inwestycje w edukację to również jeden z priorytetów rozwojowych powiatu sztumskiego. Dobrze wykształcone społeczeństwo ma niewątpliwie lepsze perspektywy życiowe.
Staramy się również rozwijać infrastrukturę turystyczno – rekreacyjną, która może być bazą do tworzenia miejsc pracy w branży turystycznej, która w naszym kraju staje się coraz ważniejszym sektorem gospodarki.

17. Co ze Strefą Ekonomiczną w Sztumie, kiedy pojawią się na niej przedsiębiorcy i dlaczego do tej pory nic się nie dzieje w tej kwestii?

Terenami Strefy Ekonomicznej w Sztumie zarządza Pomorska Strefa Ekonomiczna Żarnowiec – Tczew i w związku z tym prowadzi poszukiwania inwestora dla tego terenu.
W marcu br. odbyła się w Starostwie Powiatowym w Sztumie wizyta studyjna z udziałem grupy roboczej z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, której przewodził Panem Marek Łyżwa - Członek Zarządu PAIiIZ.
Podczas tej wizyty władze Gminy Sztum prezentowały tereny inwestycyjne, a mianowicie Parku Inwestycyjnego wraz z terenami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz terenu przemysłowego przy ul. Kochanowskiego w Sztumie (były OMET).
Liczymy, że pomimo kryzysu światowego hamującego plany inwestycyjne, sztumska strefa doczeka się inwestorów tworzących dla mieszkańców miejsca pracy, na których tak bardzo nam zależy.
Chcę podkreślić, iż jako władze powiatowe wspomagamy każdego inwestora, który na etapie rozwijania swojej działalności na terenie naszego powiatu potrzebuje wsparcia w zakresie wymaganych prawem decyzji i uzgodnień. Tak było np. w przypadku włoskiego inwestora znanego na całym świecie potentata sektora energetycznego, który rozpoczynał poszukiwania gazu łupkowego na obszarze administracyjnym powiatu sztumskiego.

18. Kwestia odśnieżania dróg powiatowych np. Tywęzy czy Morany, w ubiegłym roku zima nie była długa a jednak sprawiło wiele trudu odśnieżenie choćby tych odcinków. Jak twierdzą mieszkańcy firma która wygrywa przetargi za najniższe możliwe ceny: nie ma odpowiedniej ilości sprzętu aby zabezpieczyć powiat a poza tym jak mówią nam sami pracownicy firma im po prostu nie płaci. Proszę powiedzieć jak kwestia odśnieżania będzie wyglądała w tym roku, czy będzie lepiej?

W ubiegłym roku podzieliliśmy obszar powiatu na 20 zadań obejmujących wszystkie drogi powiatowe. Wiemy, że nie wszyscy wykonawcy wyłonieni w trybie ustawy prawo zamówień publicznych stanęli na wysokości zadania i sprawnie poradzili sobie z wywiązaniem się z zakontraktowanych zadań.
Podział zadań zostanie utrzymany również w tym roku tak, aby uniknąć sytuacji polegającej na tym, że jeden podmiot jest odpowiedzialny za wszystkie drogi i w trakcie sezonu zimowego z różnych względów nie radzi sobie z utrzymaniem przejezdności dróg.
Bogatsi o ubiegłoroczne doświadczenia będziemy starali się zabezpieczyć lepszą obsługę dróg przy jednoczesnym zachowaniu minimalizacji kosztów.
W związku z powyższym zachęcam wszystkie podmioty, które dysponują odpowiednim sprzętem do startowania w przetargu na zimowe utrzymanie dróg powiatowych, który ogłosimy niebawem.

19. Na koniec proszę powiedzieć jak działa biuro poselskie posła Eugeniusza Kłopotka w Sztumie, jak często odwiedzają go mieszkańcy a także kiedy i w jakich godzinach można się do biura wybrać?

Biuro Pana Posła Kłopotka działa sprawnie, przyjmuje interesantów w każdy poniedziałek pomiędzy godz. 16 a 17. Mieszkańcy powiatu mogą przedkładać swoje wnioski i zapytania, które sukcesywnie przekazywane są Panu Posłowi.

Dziękuję za rozmowę Opr. Grzegorz Murawski
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.