Wydanie nr 205/2021, Sobota 24.07.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Osadzeni w więzieniach idą do pracy. Konferencja dotycząca Rządowego Programu Pracy Więźniów w Zakładzie Karnym w Malborku - 25.10.2016

W dniu 25 października br. na terenie Zakładu Karnego w Malborku odbyło się spotkanie dotyczące szerszych możliwości zatrudnienia osób pozbawionych wolności, związane z Rządowym Programem – Praca Więźniów.

Na spotkaniu obecni byli min. Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku Joanna Reszka, przedstawiciel Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Malborku kpt. Daniel Mendak oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku Jacek Wojtuszkiewicz. W wydarzeniu tym udział wzięli również przedstawiciele malborskiej Służby Więziennej, przedsiębiorcy, kontrahenci oraz przedstawiciele firm i organów administracji samorządowej.

Podczas konferencji przybliżono jej uczestnikom ogólne założenia Ministerialnego Programu „Praca Więźniów”, podkreślono min. korzyści i ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających osadzonych. Ponadto zaprezentowany został aktualny stan zatrudnienie w malborskiej jednostce, jej gotowość do nawiązania szerszej współpracy z kolejnymi instytucjami, bądź kontrahentami. Przedstawiciele działu penitencjarnego oraz ochrony omówili procedury kierowania kandydatów do zatrudnienia oraz kontrolną rolę ochrony w tym zakresie, podkreślając, że nie należy się bać zatrudniać więźniów.

W trakcie spotkania głos zabrał min. Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, który potwierdził celowość zatrudniania osób pozbawionych wolności, zarówno w kontekście finansowym, takie zatrudnienie generuje duże oszczędności, jak i kontekście fachowości. Potwierdził, że prace remontowe wykonane dotychczas przez osadzonych zrealizowane zostały na wysokim poziomie.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku Joanna Reszka, zaznaczyła swoją gotowość do dalszej współpracy zarówno w kwestii zatrudnienia osadzonych na terenie urzędu, dalszej pomocy w prowadzeniu zajęć dotyczących aktywizacji zawodowej osadzonych, jak i pomocy w znalezieniu zatrudnienia osadzonym opuszczającym zakład karny. W dalszej części spotkania głos zabrał również Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku Adam Wilczyński, który zaznaczył, że z Zakładem Karnym w Malborku współpracuje od 2004 r., a praca, którą wykonali na rzecz tej instytucji osadzeni jest wręcz nieoceniona. Ważne jest, aby pracodawca stworzył właściwą atmosferę pracy, przy jednoczesnym zachowaniu czujności oraz wyznaczał osobom zatrudnionym odpowiednie zadania do realizacji. Jak wynika z opinii wielu uczestników seminarium, bywa również tak, że osadzeni pracujący na terenie różnych instytucji otrzymują propozycję pracy po opuszczeniu zakładu karnego, i co ważne, w pracy tej się sprawdzają. Zorganizowane na terenie Zakładu Karnego w Malborku spotkanie było również okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń i poglądów na temat zatrudnienia osadzonych, stworzyło warunki do bliższego poznania się oraz rozwiania wszelkich obaw i wątpliwości dotyczących zatrudniania osób pozbawionych wolności.

Mamy nadzieję, że dalsza realizacja Rządowego Programu „Praca Więźniów” będzie skutkowała jeszcze szerszą perspektywą współpracy z kolejnymi kontrahentami i instytucjami, tak aby większość osób odbywających karę pozbawienia wolności mogła pracować, co przyczyni się również do znacznego ułatwienia procesu społecznej readaptacji.

Na zakończenie konferencji w zastępstwie Dyrektora Zakładu Karnego w Malborku mjr Agnieszka Kić w ramach wieloletniej współpracy z różnymi instytucjami wręczyła ich przedstawicielom specjalne podziękowania, zachęcając jednocześnie do dalszej współpracy kolejnych kontrahentów i przedsiębiorców.

 

 

 

Tekst: kpt. Monika Morozowska

Zdjęcia: kpt. Monika Morozowska, Zbigniew Guzow

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.