Każda klasa prezentowała swoim ubiorem wybranego wcześniej owada - na sali widać było: pszczółki, ćmy, ważki, muchy, żuczki, biedronki, motylki, żabki, a nawet komary.
Spotkanie z owadzim światem
Punktem ciekawym i ważnym było spotkanie z ART Inwazja (Jantar), gdzie eksperci od owadów żyjących na całym świecie, poprowadzili ciekawą i zabawną prelekcję oraz zaprezentowali różnorodny świat owadzi. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i zadowoleni z warsztatów.
W organizację Dnia Dziecka aktywnie włączyli się rodzice, którzy przygotowali w prezencie dla dzieci olbrzymią i wyjątkową scenerię z 6 tysięcy balonów pt. "Natura - świat owadów w makroskali". Było warto, bo dekoracja zrobiła niesamowite wrażenie na wszystkich uczestnikach uroczystych obchodów Dnia Dziecka.
W plenerze rodzice przygotowali dla całej społeczności szkolnej „Kącik łasucha” czyli ciasta w kształcie owadów, robali. Serwowano pyszne "robalowe babeczki z gąsieniczkami", napoje, watę cukrową, popcorn, galaretki...
„Ptasie Osiedle” i podziękowania
Ważnym punktem było oficjalne otwarcie Ptasiego Osiedla poprzez przecięcie wstęgi. Jest to miejsce, gdzie nauczyciele z uczniami będą realizowali żywe lekcje przyrody w kącikach m.in. pszczółki, zielniku, warzywniku, kwietniku, zagajniku oraz stacji doświadczeń.
Ogromnym wsparciem dla realizacji projektu „Tropami Przyrody”, autorstwa Leokadii Ławnik i Ewy Kot, było zaangażowanie firmy Caldena, która pomogła przy: naprawie ogrodzenia, położeniu chodnika, zakupie i projekcie tabliczek informacyjnych oraz dowiezieniu ziemi. Pracownicy firmy również dokonali przycinki drzew i odgruzowaniu terenu.
Po przecięciu wstęgi, sponsorzy, przyjaciele „Ptasiego Osiedla” i władze miasta dokonali na Ptasim Osiedlu symbolicznych nasadzeń: kwiatów, drzew i krzewinek. „Ptasie Osiedle” jest prezentem dla uczniów SP nr 2. Na zajęcia przyrodnicze oczywiście będą mogli przychodzić także gimnazjaliści z nauczycielami oraz przedszkolaki.
„Hymn Robala” i zespół muzyczny rodziców
Na ten dzień jedna z mam, pani Justyna Szczuplińska oraz pan Andrzej Chlebowski, skomponowali muzykę i ułożyli słowa do "Hymnu Robala", który odśpiewano przy akustyczno-rytmicznym zespole złożonym z przebranych rodziców pod nazwą „THE ROBALBAND”.
Nie obyło się bez symbolicznych nagród. Honorowi goście otrzymali statuetki za pomoc i wsparcie wielu przedsięwzięć, realizowanych przez szkołę. Statuetki otrzymali: Burmistrz Miasta Nowy Staw - Jerzy Szałach, przedstawiciele Firmy Caldena Grażyna Smoleńska oraz Gospodarstwo Rolne Grażyna Smoleńska Trampowo na ręce pani Hanny Azarewicz oraz pana Donarda Ruszewskiego.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSP SP nr 2 wraz z zaproszonymi gośćmi: Burmistrzem Miasta Nowy Staw Jerzym Szałachem, Wiceburmistrzem Maciejem Prądzyńskim oraz Kierownikiem Referatu ds. Organizacji Oświaty, Kultury i Zdrowia oraz Bezpieczeństwa Krystyną Adamkiewicz, złożyli dzieciom najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Konkurs i szkolna „owadzia” wystawa
Społeczność szkolna nagrodziła również medalami z brzozy i dyplomami osoby, które od samego początku realizowały wspólnie pomysł „Ptasiego Osiedla”.
Dodajmy, że w maju Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pt. „W owadzim świecie". Do jury wpłynęło ponad 200 prac wykonanych przez dzieci. Jury wyłoniło laureatów, nagrody sponsorowała firma Caldena. Z prac plastycznych została zorganizowana wystawa pokonkursowa.
W klasach IV-VI Rada Rodziców zorganizowała konkurs plastyczno-techniczny „Oswoić Robala”. Nagrody ufundowała laureatom Rada Rodziców w postaci m.in. wyjazdu na kręgielnię czy wyjazd na megapizzę. Dodatkowym atutem konkursu było przyozdobienie sali gimnastycznej wykonanymi przez klasy IV-VI owadami.
W tym dniu klasy IV-VI mogły obejrzeć kabaret w wykonaniu swoich rówieśników. Wzięli również udział w przygotowanych specjalnie na ten dzień grach i rozgrywkach sportowych na boisku OSiR.
*Tekst opracowany na podstawie informacji Ewy Kot