Wydanie nr 268/2021, Sobota 25.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyższe limity cenowe MdM w II kwartale 2014 roku

  • Wydanie nr 268/2021
  • 5 czerwca 2014, 14:07
  • Wiadomości
  • 18 komentarzy
Wyższe limity cenowe MdM w II kwartale 2014 roku fot. Piotr Wąsowicz [Piotr Wąsowicz TvMalbork]

Program Mieszkanie Dla Młodych ruszył 1 stycznia 2014, po pierwszym kwartale od momentu jego wejścia w życie można więc pokusić się o pierwsze podsumowania. Co do zasady, osoby odpowiedzialne za realizację programu nie mają powodów do niezadowolenia, zainteresowanie nim jest bowiem duże. Pewne aspekty związane z jego funkcjonowaniem wymagają jednak korekty, w drugim kwartale możemy zaś liczyć na to, że zostanie ona dokonana. W tym kontekście na szczególe zainteresowanie wydają się zasługiwać kwestie związane z wysokością limitów, to one budziły bowiem największe kontrowersje w pierwszych trzech miesiącach roku 2014.

Już na wstępie warto przypomnieć, że same limity mdm nie są wcale aż tak przypadkowe, jak wdaje się to części osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Ogłaszają je województwa, podstawą do ich ustalania są zaś średnie ceny przeliczeniowe kosztu odtworzenia metra kwadratowego w budynku mieszkalnym. Pamiętajmy też, że limity różnią się nie tylko pomiędzy województwami, ale również w ich obrębie. Na najwyższe mogą liczyć mieszkańcy stolicy województwa (albo dwóch miast pełniących te rolę), na najniższe zaś osoby zainteresowane zakupem domu lub mieszkania w gminie, która nie graniczy z najważniejszym ośrodkiem. Informacje na temat wysokości limitów aktualizowane są co kwartał, wtedy też można oczekiwać ich zmian.

Na utrzymanie limitów na tym samym poziomie, co w pierwszym kwartale 2014 roku zdecydowano się jedynie w województwie pomorskim, działanie takie nie budzi jednak zaskoczenia, limity te zostały bowiem ocenione bardzo pozytywnie tak przez deweloperów, jak i przez potencjalnych kupców mieszkań. Większość województw podjęła decyzję o ich podniesieniu, choć nie brakuje i takich, w których zdecydowano się na ich obniżenie nawet pomimo tego, że już wcześniejsze ustalenia nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony kupujących mieszkania i domy. W województwach, w których obniżono limity należy zresztą liczyć się z pewnymi problemami, które mogą zaskoczyć osoby zainteresowane wsparciem ze strony państwa. Może się okazać, że upatrzone wcześniej mieszkania nie spełniają już warunków niezbędnych do tego, aby korzystać z programu MdM przy ich zakupie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, jeśli jest się mieszkańcem województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego oraz łódzkiego, niemile zaskoczeni mogą być jednak również mieszkańcy części województwa warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego.

Na szczęście, zmian pozytywnych jest więcej niż tych, które mogą rodzić wątpliwości, szczególnie dobre wiadomości przekazano zaś mieszkańcom Poznania, Wrocławia, Warszawy, Rzeszowa oraz Szczecina. Tu limity uległy podwyższeniu, można więc liczyć na to, że program MdM stanie się dostępny również dla tych osób, które do tej pory nie zakładały możliwości skorzystania z niego. Zmiany nie są równie spektakularne w każdym z wymienionych miast, w każdym przypadku stwarzają jednak pewne pole do manewru.

Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Anka
Anka 19.11.2016, 01:08
To całe mdm sięchyba już wyczerpalo
daro
daro 22.02.2016, 00:26
Marże w bankach w ostatnim miesiącu zdecydowanie wzrosły.
wendor
wendor 25.01.2016, 00:02
W 2016 większość banków podwyższa opłąty i to nie tylko za kredyty.
marcinw
marcinw 19.12.2015, 01:35
Tylko, że teraz po wprowadzeniu podatku bankowego będzie w bankach podwyżka marż
Krzychu45
Krzychu45 05.12.2015, 01:20
W pażdzierniku po wejściu mdm do rynku wtórnego liczba składanych wniosków wzrosła o 100% więc popyt jest i to mocny :)