Wydanie nr 204/2021, Piątek 23.07.2021
imieniny: pokaż (3 imiona)Bogna, Apolinary, Apolinaria
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza”- promocja książki w malborskiej Alternatywie

„Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza”- promocja książki w malborskiej Alternatywie fot. Facebook wydarzenie: „Córka organisty” - promocja książki mieszkanek Malborka
Książkę pt. „Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza” autorstwa Alicji Łukawskiej i Haliny Łukawskiej z Malborka wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Taka Gmina” w serii Biblioteka Kwartalnika „Prowincja”. Spotkanie poprowadzi Leszek Sarnowski, redaktor naczelny kwartalnika „Prowincja”.

„Córka organisty” to wspomnienia Haliny z Kowalskich Łukawskiej (rocznik 1930) spisane, zredagowane i przygotowane do druku przez jej córkę Alicję. Ta skromna biograficzna relacja zahacza jednocześnie o wielką historię, bo jest to także opowieść o trudnych polskich losach. Czytelnik znajdzie tam fakty, które były doświadczeniem całego pokolenia Polaków: biedne, przedwojenne dzieciństwo na wsi, wybuch II wojny światowej, prześladowania i próby wynarodowienia Polaków przez Niemców w czasie niemieckiej okupacji, wypędzenie z domu rodzinnego, wywózkę na roboty przymusowe do III Rzeszy, wyjazd ze swojej małej ojczyzny na Ziemie Odzyskane i w końcu wędrówkę za chlebem do miasta. 
Ziemia Dobrzyńska (Osiek nad Wisłą w gminie Obrowo), Prusy Zachodnie/Powiśle (Birkenfelde – dzisiaj Grzymała w gminie Stary Targ), Żuławy (Markusy, Wiśniewo), Bydgoszcz i Malbork – to miejsca, z którymi związany jest los autorki tej opowieści, a także jej licznej rodziny Kowalskich (większość Kowalskich po II wojnie światowej osiadła na Żuławach jako osadnicy, ich potomkowie mieszkają dzisiaj m.in. w Lasowicach Wielkich, Nowym Dworze Gdańskim, Stegnie, Kmiecinie i Elblągu. Halina Łukawska od połowy lat 1980. mieszka w Malborku, jej córka zamieszkała tutaj w 2000 roku.  Część rodzeństwa Kowalskich przebywała w Malborku w 1945 roku, zaraz po wyzwoleniu miasta przez Armię Czerwoną, pracując w tworzonej wtedy milicji obywatelskiej. 

Współautorką książki jest Alicja Łukawska (rocznik 1959), absolwentka filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, później pracownik naukowy tejże uczelni, dziennikarka prasy lokalnej i krajowej oraz autorka książki „Duchy Kresów Wschodnich” wydanej w 2018 roku przez wydawnictwo Von Borowiecky. Obie autorki mieszkają w Malborku.

Oprócz książki na spotkaniu będzie też okazja do zapoznania się z ostatnimi dwoma numerami kwartalnika „Prowincja”. Część wspomnień z książki „Córka organisty” ukazywała się na łamach kwartalnika „Prowincja”

3.12.2019r. od godziny 17.00 Spółdzielnia Socjalna Fabryka Inicjatyw ul.Grunwaldzka 16-18 w Malborku

Info i foto: Facebook wydarzenie: „Córka organisty” - promocja książki mieszkanek Malborka

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.