Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zamiast głosować, woli podróżować. Przygoda życia radnego Cymańskiego.

Zamiast głosować, woli podróżować. Przygoda życia radnego Cymańskiego. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Czy zastanawialiście się, jakie prawa i obowiązki ma radny i czym tak naprawdę jest jego mandat? Mandat radnego określany jest, jako zbiór praw i obowiązków reprezentanta samorządowej wspólnoty, który obejmuje swoją funkcję zobowiązując się tym samym do przestrzegania prawa i rzetelnego wykonywania swoich obowiązków. Każdy radny, składając ślubowanie, powinien mieć świadomość, że m.in. zobowiązuje się do aktywnego i sumiennego działania w obradach rady i komisji.

Analizując wszystkie sesje Rady Miasta Malborka obecnej kadencji, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jeden z radnych już od dłuższego czasu nie uczestniczy w obradach. Mowa tu o radnym Macieju Cymańskim, który od X sesji RMM, czyli od 31 maja br. nie bierze czynnego udziału w sesjach Rady. Radny jest członkiem trzech komisji – Finansów i Rozwoju Miasta, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Oświaty, Kultury i Sportu.

Radny Maciej Cymański? Nieobecny.

Dlaczego radny Cymański nie bierze czynnego udziału w sesjach Rady Miasta Malborka i czym spowodowana jest jego nieobecność? Czy w obradach swoich komisji również nie uczestniczy? Czym skutkuje przedłużająca się nieobecność radnego na sesjach?

O to wszystko zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miasta, Pawła Dziwosza. W odpowiedzi przesłanej pocztą elektroniczną czytamy, że powinniśmy o to wszystko zapytać samego zainteresowanego, bowiem jego nieobecność może wynikać zarówno z obowiązków służbowych, jak i osobistych lub rodzinnych spraw.
Polskie prawo nie przewiduje żadnych narzędzi dla Przewodniczącego Rady do dyscyplinowania radnych. Mamy demokrację. Radni są wybierani przez mieszkańców, reprezentują ich i to właśnie sami mieszkańcy oceniają radnych i ich działalność. Oczywiście, radni z reguły informują mnie o swojej nieobecności podając jej powód. Dieta radnych jest pomniejszana, jeśli są oni nieobecni na posiedzeniach Rady Miasta czy Komisji Stałych. Jeśli dany radny w miesiącu nie pojawi się na żadnym posiedzeniu, w ogóle nie otrzymuje diety. Zasady i wysokość diet reguluje uchwała Rady Miasta Malborka w tej sprawie. To jedyna przewidziana prawem "kara"” - informuje Przewodniczący Dziwosz.

Oczywiście do radnego Cymańskiego również wysłaliśmy maila (9 października br.) z prośbą o ustosunkowanie się w tej sprawie. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy od niego żadnej odpowiedzi. Jeżeli takowa nadejdzie, podzielimy się nią z państwem.

Maciej Cymański – obywatel świata.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy od widzów naszej telewizji wynika, że radny Cymański wybrał się prawdopodobnie w samotną zagraniczną podróż. Dowodem na to mogą być zdjęcia z różnych zakątków świata, które wstawia na swój profil facebook lub Instagram. W komentarzu pod jednym zdjęciem czytamy, że 20 – latek wybrał się autostopem przez Azję.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych swój głos na Macieja Cymańskiego oddało 169 osób, co stanowi 3,88 %. Startował z okręgu nr 1 (wykaz wszystkich ulic okręgu znajdziesz tutaj https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/220901#general_stat ).

Czy zatem najmłodszy radny Malborka postanowił jednak przedłożyć przygodę życia nad obowiązki radnego?

Komentarze i ocenę całej sytuacji zostawiamy dla państwa.

 

Zdjęcia pochodzą z profilu facebook i instagram Macieja Cymańskiego.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ed
ed 22.10.2019, 09:21
Brawo panie Maćku , ja osobiście popieram pana wybór lepiej zwiedzać świat , niż siedziec w tej dziurze w grupie radnych bezradnych i bic pianę z której nic nie wynika .
Gość
Gość 22.10.2019, 08:36
z jednej strony nie powinno tak być, z drugiej strony każdy ma życie prywatne też, a to że podróżuje do mu nowe doświadczenia i spojrzenie na wiele spraw. Ewentualnie mógł by zgłosić ten fakt i zamiast niego weszła by do rady osoba, która z nim przegrała?
Mieszkaniec Malborka
Mieszkaniec Malborka 22.10.2019, 08:31
Zwykłe olewanie wyborcy. Już za młodego to robi, a co będzie dalej? Ojciec w sejmie, zaś syn na występie !!! Śmiechu warte !!!
GMB
GMB 22.10.2019, 07:58
te 169 osób co wybrało młodego Cymańskiego napewno pęka z dumy za takie reprezentowanie ich spraw i problemów...
Sąsiad
Sąsiad 22.10.2019, 07:29
..............................cała nadzieja, że nie wróci i zwolni miejsce. A całej tej rodzinie to szkoda słów.