Wydanie nr 204/2021, Piątek 23.07.2021
imieniny: pokaż (3 imiona)Bogna, Apolinary, Apolinaria
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dzień Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim

Dzień Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim fot. Żuławski Park Historyczny
Dzień Osadnika to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, które ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad trudną historią Żuław.
Już po raz szósty mieszkańcy regionu spotkają się w Nowym Dworze Gdańskim, by wspólnie wspominać swoich przodków, którzy odważyli się, tuż po wojnie przyjechać na Żuławy i przywrócić je do życia. Na ten jeden dzień miasto i mieszkańcy przenoszą się w czasie.
- W zeszłym roku, oprócz stałych elementów naszego wspólnego święta, na uczestników czekały wydarzenia, związane z rekonstrukcją ślubu i wesela.Ten pomysł tak bardzo spodobał się naszym uczestnikom, że i w tym roku przygotowaliśmy dla nich coś wyjątkowego – tłumaczy Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego. - Tym razem zapraszamy na Dożynki! Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Osadnika będzie tradycyjne Święto Plonów.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze", wraz z przebranymi w stroje z epoki mieszkańcami, przedstawią inscenizację przybycia na Żuławy osadników po 1945 roku.
Następnie w kolorowym korowodzie, przy akompaniamencie dożynkowej kapeli, uczestnicy ruszą przez miasto pod Żuławski Park Historyczny, gdzie czekać będzie reszta zaplanowanych atrakcji.
W programie m.in. pamiątkowe zdjęcie grupowe, występy ludowe, tańce i śpiew, animacje dla dzieci i wykłady historycznych. Nie zabraknie również osadniczego poczęstunku. Autentyczne gospodynie – córki żuławskich osadników będą serwować przysmaki z dawnych lat. Będzie prosto, swojsko i bardzo smacznie. Ponownie zarządzanie tą trudną strefą wzięła na siebie jedna z wolontariuszek Klubu Nowodworskiego - Maria Bernacka.
- Jest coś takiego w zapachach i smakach, że potrafią nas w sekundę przenieść o setki kilometrów i dziesiątki lat w czasie. Dlatego w tym roku, naszych gości prosimy o również przyniesienie ze sobą dań, które pamiętają ze swojego dzieciństwa. Takich, które przygotowywały ich mamy lub babcie – mówi Maria Bernacka. - Chcemy, aby poprzez kuchnię swoich przodków, opowiedzieli nam historię swojej rodziny. Powojenni osadnicy przybywając na nieznane, żuławskie ziemie, za wszelką cenę starali się podtrzymać rodzime tradycje. Z jednej strony umożliwiały im utrzymanie własnej odrębności kulturowej, a z drugiej ułatwiały codzienne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Dlatego w domach współczesnych Żuławiaków, tak często można znaleźć wielokulturowy wachlarz smaków z całej Polski. Usiądźmy przy wspólnym stole i na wzór dobrze znanych imprez "koszykowych” pokażmy żuławską gościnność – dodaje.
Program VI Dnia Osadnika:
11:30 – 12:00 Inscenizacja scen przybycia na Żuławy osadników po 1945 r. w wykonaniu SGO Pomorze (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).
12:00 – 12:30 Przemarsz osadników z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki i grupy SGO Pomorze (Dworcowa, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).
12:30 - 13:30 Inscenizacja „Dożynek” (Żuławski Park Historyczny, ul. Kopernika 17). Pamiątkowe zdjęcie grupowe. Świętowanie zebrania pierwszych plonów. Występy ludowe, tańce i śpiew, przy akompaniamencie
lokalnej kapeli. Poczęstunek kuchni osadniczej przygotowany przez żuławskie gospodynie i dzielenie się specjałami przyniesionymi przez osadników przy wspólnym stole. Animacje dla przebranych dzieci.
Wykłady historyczne:
13.30-14.00 dr Marcin Owsiński - “Tradycja i polityka. Pierwsze powojenne dożynki na Żuławach i Pomorzu w relacjach z epoki.”.
14.00-14.30 dr Aleksandra Paprot-Wielopolska - “Jaki strój powinni nosić
mieszkańcy Żuław?  O współczesnym poszukiwaniu wyznaczników dla stroju
regionalnego”.
Warto śledzić również nasze wydarzenie na fb:
Informacja Prasowa Żuławski Park Historyczny 
Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.